SUNRISE, Floryda — Paul Maurice nie wyglądał na trenera, którego drużynie brakuje dwóch zwycięstw do pierwszego w historii klubu Pucharu Stanleya i pierwszego od czasu, gdy został głównym trenerem w 1995 roku.

Z surową, zaniepokojoną miną i szklanymi oczami po zwycięstwie 4:1 nad Edmonton Oilers i objęciu prowadzenia 2:0 w finale Pucharu Stanleya, trener Florida Panthers wydawał się, jakby wstrzymywał się z powiedzeniem zgromadzonym mediom, co naprawdę myśli pomyślał o ataku Leona Draisaitla w trzeciej kwarcie, w wyniku którego kontuzjowany został kapitan Aleksander Barkov.

„To nie jest „The Oprah Winfrey Show” – powiedział Maurice zapytany o swoje wrażenia po tym przeboju. „Moje uczucia się nie liczą”.

Barkov doznał kontuzji na 9:28 do końca trzeciej tercji, kiedy Draisaitl, gwiazda Oilers, wszedł na szach, opuścił nogę i uderzył Barkova w szczękę prawym przedramieniem. Dwukrotny zdobywca trofeum Selke Trofeum Panthers upadł na lód i musiał korzystać z pomocy trenerów. W pewnym momencie próbował wstać i ponownie upadł na lód, wyglądając na oszołomionego.

Sędziowie początkowo nie podyktowali rzutu karnego. Skulili się z sędziami liniowymi i ostatecznie ukarali Draisaitla dwuminutową karą mniejszą za niestosowne zachowanie. W kolejnej grze w przewadze Evan Rodrigues strzelił swojego drugiego gola w tej kwarcie, zapewniając dwubramkowe prowadzenie, tym samym przerywając passę Oilers obejmującą 34 udane zabójstwa w ciągu 12 meczów.

Barkov nie wrócił do gry. Maurice nie miał aktualnych informacji na temat Barkowa po meczu i poinformował, że Pantery nie trzymały go na boisku ze względów ostrożności.

„Wydaje mi się, że w meczu 2:1 była godzina 9:28” – powiedział zwięźle Maurice. „Nie trzymam go (na zewnątrz)”.

Obecny był George Parros, szef Departamentu Bezpieczeństwa Graczy NHL, i ciekawie będzie zobaczyć, czy trafi Draisaitla, który w fazie play-off zajmuje drugie miejsce z kolegą z drużyny Evanem Bouchardem, zdobywając 28 punktów i stosując dodatkową dyscyplinę.

„Liga przygląda się wszystkiemu” – powiedział Maurice. „Przyjrzą się każdemu trafieniu”.

W jednostronnym meczu, w którym Oilers oddali siedem strzałów w ciągu dwóch kwart, gracze Edmonton kilkakrotnie stracili panowanie nad sobą w ostatnich minutach po golu Rodriguesa w grze w przewadze.

Draisaitl powiedział, że to nie to.

„Nie sądzę, że to frustracja. To był po prostu hit” – powiedział Draisaitl. „Nie sądzę, żeby było w tym coś brudnego. Może trochę go podniosłem. Na pewno jednak nie z zamiarem wyrządzenia krzywdy czy czegoś w tym rodzaju.

„Nie myślałem” – powiedział kapitan Oilers Connor McDavid zapytany, czy trafienie nastąpiło pod wpływem frustracji. „Myślałem, że to część gry”.

Było jasne, że Pantery poinstruowały swoich zawodników, aby nie objaśniali ani nie wyrażali opinii na temat trafienia lub kontuzji. Gracze Panthers jeden po drugim po meczu mówili, że nie widzieli komentarzy dotyczących trafienia lub odmowy w nietypowy sposób: „Nigdy nie chcesz widzieć upadku swojego kapitana”, jak powiedział Rodrigues.

„Bez komentarza” – powiedział Władimir Tarasenko.

„To leci tak szybko, że tak naprawdę tego nie widziałem, ale mam nadzieję, że wszystko z nim w porządku i że czuje się lepiej” – powiedział Anton Lundell.

„Nie przyjrzałem się temu dokładnie” – powiedział Kyle Okposo.

„Nie mam żadnej odpowiedzi ani komentarza w tej sprawie” – powiedział Matthew Tkachuk.

Barkov, który jest liderem zespołu z 19 punktami po sezonie i jest najlepszym strzelcem wszechczasów Panthers w fazie play-off, zbliża się do końca wyjątkowych play-offów, w których pokonał czołowe gwiazdy drużyny Tampa Bay Lightning w Bostonie Bruinsa i New York Rangers. W dwóch meczach finałowych Draisaitl, McDavid i Zach Hyman nie zdobyli żadnych bramek.

„To nasz kapitan” – powiedział Lundell. „Nigdy nie chcemy za nim tęsknić, ale mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Mamy nadzieję, że wróci. Kochamy go i mamy nadzieję, że wróci jeszcze silniejszy.”

Pantery pokonały przeciwników 28-11 w trzeciej kwarcie w 19 meczach play-off.

Barkov jest ważnym powodem.

„Myślę, że kiedy twój kapitan jest zwycięzcą Selke Trophy – i słyszałeś, co powiedział o nim najlepszy zawodnik na świecie (Wayne Gretzky) pewnego dnia – trudno jest komukolwiek innemu nie traktować poważnie defensywnej strony krążka – powiedział Okposo. „Zaczyna się więc od niego. Zaczyna się od jego zaangażowania w obronę, a dla nas jest fenomenalnym zawodnikiem i liderem.

„A potem mamy po prostu nasz styl gry, jest on naprawdę dostosowany do naszego zespołu, dostosowany do tego, jak jeździmy na łyżwach i jak gramy, i po prostu akceptujemy to całkowicie, bo wiemy, że to działa. To coś, co trzeba mieć w odnoszącym sukcesy zespole, a my na pewno to mamy tutaj”.

(Zdjęcie: Peter Joneleit / Icon Sportswire za pośrednictwem Getty Images)