EKSKLUZYWNY: W swoim ostatnim projekcie, przed zakończeniem swojej chwytliwej na pierwszych stronach gazet, trwającej od kilkudziesięciu lat kadencji dyrektora kreatywnego w Valentino, Pier Paolo Piccioli powrócił do produkcji filmowej, aby wyprodukować kostiumy dla Rzeczy i inne rzeczynajnowszy film fabularny włoskiego reżysera Riccardo Vannucciniego.

W niezależnej koprodukcji brytyjsko-włoskiej występuje Greta Bellamacina. Kostiumy dla postaci Bellamaciny zostały zaprojektowane przez Pierre’a Paolo dla Valentino, w tym specjalnie na potrzeby filmu niebieską sukienkę z 6-metrowym trenem. Poniżej możecie zobaczyć pierwsze spojrzenie na film i kostiumy Pierre’a Paolo.

Paolo Piccioli opuścił Valentino w marcu po ponad 20 latach pracy w domu. Projektant dołączył do Valentino w 1999 roku wraz z Marią Grazią Chiuri, jego byłą współpracownicą. W 2008 roku oboje zostali mianowani współdyrektorami kreatywnymi. W 2016 roku Piccioli objął stanowisko jedynego dyrektora kreatywnego po odejściu Chiuri do Diora. Rzeczy i inne rzeczy to nie pierwsza przygoda Paolo Piccioli z kinem. W 2019 roku włoski projektant nawiązał współpracę z Pretendentzy reżyser Luca Guadagnino za film krótkometrażowy Zdumiewająca dziewczyna, z udziałem Julianne Moore, Kyle’a MacLachlana i Mii Goth. Film zawierał stylizacje couture Paolo Piccioli, a jego premiera odbyła się na pasku bocznym Directors’ Fortnight na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2019 roku. Autorem ścieżki dźwiękowej do filmu krótkometrażowego jest legendarny japoński kompozytor Ryuichi Sakamoto.

Rzeczy i inne rzeczy to także najnowsza współpraca Vannucciniego i Bellamacina po 2023 roku Komedia. Rzeczy i inne rzeczy ponowne wizyty Komedie postacie Irene (Bellamacina) i Rocco (Vannuccini), ale zastaje ich uwolnionych i wędrujących podczas zabawy po nawiedzonym postindustrialnym krajobrazie, nakręconym na równinach Toskanii. Lokalizacje obejmują opuszczone budynki, opuszczony park rozrywki, gospodarstwo, rzeźnię i opuszczoną szkołę.

Obsadę uzupełniają Maria Sandrelli, Alessandra Piscopo, Alba Bartolia i Gabriele Guerra. Rzeczy i inne rzeczy to drugi scenariusz Vanucciniego w języku włoskim i angielskim. Oryginalną ścieżkę dźwiękową skomponował włoski kompozytor Pietro Freddi. Autorem zdjęć jest Manolo Cinti (Tak mówił De Crescenzo, Komedia). Koprodukcją filmu są Artestudio w Rzymie i Sulk Youth w Wielkiej Brytanii.

Omawiając z nami projekt dziś rano, opisał Vanuccini Rzeczy i inne rzeczy jako kontynuację jego ostatniego projektu i eksplorację tego, jak „wszystko może się zdarzyć”.

„Niemożliwość rozumiana jest jako możliwa, a strata czasu w miarę odrywania czasu od codzienności, od replikacji, od spektaklu, od kina” – stwierdził. „Naszym bohaterom udało się w tajemniczy sposób uciec z miejsca, w którym się znajdowali – ale gdzie oni byli? Są zajęci nic nierobieniem, drobnymi czynami, pozostawieniem w wyobraźni śladów swego przejścia, wyimaginowanych znaków bycia w świecie. Zadrapania, hałasy, wyciszenia, pozy, biegi, napoje, rany, ucieczki, pocałunki, kradzieże. Świat, w którym żyją, to nasz własny postindustrialny krajobraz, świat naznaczony przemysłem i smutkiem XX wieku, ale w nim odnajdują piękno i tworzą piękno. To archetypowi romantyczni uciekinierzy”.

Poniżej możecie obejrzeć pierwsze zdjęcia z filmu i kostiumy Paolo Piccioli.

Zrodlo