Niedziela, 9 czerwca 2024 r. – 22:52 czasu polskiego

Djakarta – Przewodniczący Partii Hanura Oesman Sapta Odang powiedział, że jakość wyposażenia i możliwości lekarzy w indonezyjskich szpitalach w zakresie przeprowadzania przeszczepów narządów nie są gorsze od tych za granicą. Opiera się to na jego doświadczeniach z przeszczepu nerki w szpitalu Cipto Mangunkusumo (RSCM) w Dżakarcie.

Przeczytaj także:

W wyniku Zgromadzenia Krajowego DPD Hanura w całej Indonezji poprosiły OSO o powrót na stanowisko Przewodniczącego

Oso, jego pseudonim, mówił, że myślał o przeszczepieniu za granicę. Jednak w tym czasie świat dotknęła pandemia Covid-19, a on zdecydował się na przeszczep w Indonezji.

Przeczytaj także:

Oto 5 wskazówek, jak zaprosić dzieci przed sprawdzeniem zębów

Oso otrzymał dawcę nerki od jednego z członków swojej rodziny. Operacja, którą przeszedł, zakończyła się sukcesem.

„Dwa miesiące później byłem taki jak teraz. Czy często widzicie moją twarz, jakby była młodsza niż wcześniej? To z powodu przeszczepu nerki” – powiedział Oso na marginesie Festiwalu Przeszczepów 2024 w rejonie Senayan w Dżakarcie w niedzielę 9 czerwca 2024 r

Przeczytaj także:

Oso: Partia Hanura otwarta dla Kaesanga i Anies kandydujących w wyborach gubernatorskich w Dżakarcie

Ponadto, jak podaje OSO, w Indonezji jest wielu lekarzy specjalizujących się w narządach wewnętrznych, których jakość nie ustępuje lekarzom szpitalnym za granicą. OSO zaapelowało także do wszystkich pacjentów potrzebujących przeszczepów narządów, aby ubiegać się o leczenie w Indonezji.

„Po tym, jak to zrobiłam 4 października 2021 r., było to coś niezwykłego. Żałowałam, myślałam o (operacji) za granicą. Jakość naszych lekarzy nie jest gorsza” – podkreśliła OSO.

Tymczasem obecny przy tej okazji wiceprzewodniczący Komisji IX DPR RI Emanuel Melkiades Laka Lena również zgodził się z oświadczeniem OSO. Według niego jakość wyników przeszczepów w Indonezji jest jedną z najlepszych.

„Zawsze mówimy o kochaniu produktów krajowych, a jakość naszych przeszczepów nerek i wątroby należy obecnie do najlepszych w Azji Południowo-Wschodniej, a nawet w Azji” – powiedział.

Obecny przy tej samej okazji Minister Zdrowia (Menkes) Budi Gunadi Sadikin powiedział, że obecnie proces przeszczepiania narządów w Indonezji stał się łatwiejszy. Według niego może do tego dojść, po części dzięki roli Komisji IX DPR RI, która zatwierdziła nowelizację ustawy Prawo zdrowotne.

„Dzięki temu rozporządzeniu istnieje teraz możliwość przeprowadzania przeszczepów w Indonezji. Ponieważ wielu Indonezyjczyków jest obecnie chorych i musi mieć przeszczepione narządy, ale w Indonezji nie można tego zrobić” – powiedział Budi.

Minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin

Minister zdrowia Budi Gunadi Sadikin

W rzeczywistości – kontynuował Budi – indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia wyznaczyło 17 szpitali rządowych w celu przeprowadzania przeszczepów narządów, takich jak nerki, rogówki itp. „Prawo zostało ulepszone, aby proces transportu narządów był łatwiejszy” – powiedział.

Budi dodał, że jego partia współpracuje także z różnymi partiami, w tym z organizacjami religijnymi, w celu popularyzacji kwestii przeszczepów.

„Aby wspierać zrozumienie dawstwa narządów” – powiedział.

Budi przyznał, że w Indonezji nie skompletowano jeszcze leków przeznaczonych do przeszczepów. Z tego powodu jego partia zleciła RSCM szpitalowi pozyskiwanie tych leków.

„Utworzyliśmy także 17 szpitali, w których można przeprowadzać przeszczepy, począwszy od pobrania narządu lub jego wszczepienia” – powiedział.

Następna strona

Tymczasem obecny przy tej okazji wiceprzewodniczący Komisji IX DPR RI Emanuel Melkiades Laka Lena również zgodził się z oświadczeniem OSO. Według niego jakość wyników przeszczepów w Indonezji jest jedną z najlepszych.

Następna stronaZrodlo