Zdjęcie: Roberto Machado Noa/LightRocket za pośrednictwem Getty Images

Średnie oprocentowanie stałego kredytu hipotecznego na 30 lat wynosi obecnie 7,12%, co oznacza spadek o -0,06% w porównaniu z tygodniem temu. Średnia stopa oprocentowania kredytu hipotecznego na 15 lat wynosi 6,62%, co oznacza spadek o -0,07% w porównaniu z tygodniem temu. Aby zobaczyć zmiany oprocentowania kredytów hipotecznych, zobacz wykres poniżej.

Biorąc pod uwagę brak poprawy danych o inflacji, Rezerwa Federalna wstrzymuje obniżki stóp procentowych. Chociaż oprocentowanie kredytów hipotecznych może jeszcze spaść w dalszej części roku, prognozy dotyczące rynku nieruchomości mieszkaniowych zmieniają się regularnie w odpowiedzi na dane ekonomiczne, wydarzenia geopolityczne i nie tylko.

Dzisiejsze średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych


Dzisiejsze średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych w dniu 11 czerwca 2024 r. w porównaniu z tygodniem temu. Korzystamy z danych dotyczących stóp procentowych zebranych przez Bankrate i zgłoszonych przez pożyczkodawców w całych Stanach Zjednoczonych.


Oczekuje się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie powoli spadać w 2024 r. Możesz na tym skorzystać, porównując oferty kredytów wielu pożyczkodawców, aby uzyskać najniższą stopę. Zacznij od wprowadzenia swoich danych poniżej, aby uzyskać niestandardową wycenę od jednego z pożyczkodawców partnerskich CNET.

O tych stawkach: Podobnie jak CNET, Bankrate jest własnością Red Ventures. To narzędzie zawiera stawki partnerskie od pożyczkodawców, które można wykorzystać przy porównywaniu wielu stawek kredytów hipotecznych.


Jakie są różne rodzaje kredytów hipotecznych?

Każdy kredyt hipoteczny ma okres kredytowania lub harmonogram płatności. Najpopularniejsze okresy kredytu hipotecznego to 15 i 30 lat, chociaż istnieją również kredyty hipoteczne na 10, 20 i 40 lat. W przypadku kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu stopa procentowa ustalana jest na czas trwania kredytu, co zapewnia stabilność. W przypadku kredytu hipotecznego o zmiennym oprocentowaniu stopa procentowa jest stała tylko przez określony czas (zwykle pięć, siedem lub 10 lat), po czym stopa jest dostosowywana corocznie w zależności od rynku. Kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu są lepszą opcją, jeśli planujesz mieszkać w domu w dłuższej perspektywie, ale kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu mogą oferować z góry niższe oprocentowanie.

Kredyty hipoteczne na 30 lat ze stałym oprocentowaniem

Średnie stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego na 30 lat wynosi obecnie 7,12%. Najpopularniejszym okresem kredytowania jest kredyt hipoteczny na 30 lat. Często będzie miał wyższe oprocentowanie niż 15-letni kredyt hipoteczny, ale będziesz miał niższą miesięczną ratę.

Kredyty hipoteczne na 15 lat ze stałym oprocentowaniem

Obecnie średnia stopa oprocentowania 15-letniego kredytu hipotecznego wynosi 6,62%. Chociaż będziesz mieć większą miesięczną ratę niż 30-letni stały kredyt hipoteczny, 15-letnia pożyczka zwykle ma niższą stopę procentową, co pozwala na spłatę mniejszych odsetek w dłuższej perspektywie i wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego.

Kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu 5/1

ARM 5/1 ma dziś średnią stawkę 6,77%. Zazwyczaj otrzymasz niższą wstępną stopę procentową z ARM 5/1 w ciągu pierwszych pięciu lat kredytu hipotecznego. Ale po tym okresie możesz zapłacić więcej, w zależności od tego, jak stawka zmienia się co roku. Jeśli planujesz sprzedać lub refinansować swój dom w ciągu pięciu lat, ARM może być dobrym rozwiązaniem.

Czy oprocentowanie kredytów hipotecznych jest obecnie uważane za wysokie?

W ciągu ostatnich kilku lat wysoka inflacja i agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną spowodowały wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych z rekordowo niskiego poziomu w okresie pandemii. Od lata ubiegłego roku Fed konsekwentnie utrzymuje stopę funduszy federalnych na poziomie 5,25–5,5%. Chociaż bank centralny nie ustala bezpośrednio oprocentowania kredytów hipotecznych, wysoka stopa funduszy federalnych powoduje, że zaciąganie pożyczek, w tym kredytów mieszkaniowych, staje się droższe.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych zmienia się codziennie, ale od końca ostatniej jesieni średnie oprocentowanie waha się w przedziale od 6,5% do 7,5%. Dzisiejsi nabywcy domów mają mniej miejsca w swoim budżecie, aby pozwolić sobie na opłacenie domu ze względu na podwyższone oprocentowanie kredytów hipotecznych i wysokie ceny domów. Ograniczone zasoby mieszkaniowe i niski wzrost płac również przyczyniają się do kryzysu przystępności cenowej i utrzymywania niskiego popytu na kredyty hipoteczne.

Kiedy oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie?

Większość ekspertów rynku mieszkaniowego przewiduje, że stopy procentowe zakończą rok na poziomie od 6% do 6,5%. Ostatecznie bardziej przystępny rynek kredytów hipotecznych będzie zależał od tego, jak szybko Fed zacznie obniżać stopy procentowe. Bank centralny mógłby zacząć obniżać stopy procentowe jesienią, ale będzie to zależeć od sytuacji w gospodarce w nadchodzących miesiącach.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych zmienia się z wielu powodów: podaży, popytu, inflacji, polityki pieniężnej, danych o zatrudnieniu i oczekiwań rynku. Kupujący nie zobaczą niższych stóp procentowych z dnia na dzień i jest mało prawdopodobne, że kiedykolwiek nastąpi powrót do oprocentowania kredytów hipotecznych na poziomie 2–3%, które obserwowaliśmy między 2000 r. a początkiem 2022 r.

„Spodziewamy się, że oprocentowanie kredytów hipotecznych spadnie do około 6,5% do końca tego roku, ale myślę, że nadal istnieje duża zmienność”, powiedział Daryla Fairweatheragłówny ekonomista w Redfin.

Każdy miesiąc przynosi nowy zestaw danych o inflacji i rynku pracy, które mogą mieć wpływ na kierunek oprocentowania kredytów hipotecznych, powiedział Odeta Kushi, zastępca głównego ekonomisty w First American Financial Corporation. „Ciągłe spowolnienie inflacji, spowalniająca gospodarka, a nawet niepewność geopolityczna mogą przyczynić się do obniżenia oprocentowania kredytów hipotecznych. Z drugiej strony dane sygnalizujące ryzyko wzrostu inflacji mogą skutkować wyższymi stopami” – stwierdził Kushi.

Oto, gdzie według niektórych głównych władz mieszkaniowych będzie kształtować się średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Oblicz miesięczną spłatę kredytu hipotecznego

Uzyskanie kredytu hipotecznego powinno być zawsze uzależnione od Twojej sytuacji finansowej i celów długoterminowych. Najważniejszą rzeczą jest ustalenie budżetu i staranie się mieścić w ramach dostępnych środków. Poniższy kalkulator kredytu hipotecznego CNET może pomóc kupującym domy przygotować się do miesięcznych spłat kredytu hipotecznego.

Jak znaleźć najlepsze oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Choć oprocentowanie kredytów hipotecznych i ceny domów są wysokie, rynek mieszkaniowy nie będzie wiecznie niedostępny. Zawsze jest dobry moment, aby zaoszczędzić na zaliczce i poprawić swoją zdolność kredytową, aby zapewnić sobie konkurencyjne oprocentowanie kredytu hipotecznego we właściwym czasie.

  1. Zaoszczędź na większą zaliczkę: Chociaż zaliczka w wysokości 20% nie jest wymagana, większa płatność z góry oznacza zaciągnięcie mniejszego kredytu hipotecznego, co pomoże Ci zaoszczędzić na odsetkach.
  2. Zwiększ swoją zdolność kredytową: Możesz kwalifikować się do konwencjonalnego kredytu hipotecznego z oceną kredytową 620, ale wyższy wynik co najmniej 740 zapewni Ci lepsze stawki.
  3. Spłacić dług: Eksperci zalecają stosunek zadłużenia do dochodu na poziomie 36% lub mniej, aby pomóc Ci zakwalifikować się do najlepszych stawek. Brak innych długów zapewni Ci lepszą pozycję do obsługi miesięcznych płatności.
  4. Pożyczki i pomoc naukowa: Pożyczki sponsorowane przez rząd mają bardziej elastyczne wymagania pożyczkowe niż pożyczki konwencjonalne. Niektóre programy sponsorowane przez rząd lub programy prywatne mogą również pomóc w pokryciu zaliczki i kosztach zamknięcia.
  5. Rozejrzyj się za pożyczkodawcami: Badanie i porównywanie wielu ofert pożyczek od różnych pożyczkodawców może pomóc w zabezpieczeniu najniższego oprocentowania kredytu hipotecznego w Twojej sytuacji.

Zrodlo