Djakarta – Obserwator polityczny i dyrektor wykonawczy Lingkar Madani, Ray Rangkuti, podkreślił dochodzenie w sprawie Sekretarza Generalnego DPP PDI Perjuangan (PDIP) Hasto Kristiyanto, które zostało przeprowadzone przez Komisję ds. Likwidacji Korupcji (KPK).

Przeczytaj także:

Przewodniczący Komisji ds. Zwalczania Korupcji stwierdza, że ​​telefon komórkowy Sekretarza Generalnego PDIP został skonfiskowany w ramach poszukiwań Haruna Masiku

Ray powiedział nawet, że Komisja ds. Zwalczania Korupcji (KPK) dopatrzyła się trzech nieprawidłowości podczas badania Hasto Kristiyanto.

Po pierwsze, powiedział Ray, od początku nagłe wezwanie Hasto przez KPK miało miejsce tydzień po śledztwie w Polda Metro Jaya.

Przeczytaj także:

Nawawi Pomolango żałuje, że poprosił jedynie o dodatkowy budżet w wysokości 117 miliardów IDR po tym, jak DPR wyśmiewała go

Co jego zdaniem oznaczało istnienie rzekomego związku między dochodzeniami prowadzonymi przez policję i Komisję ds. Likwidacji Korupcji.

„Punktem łączącym jest krytyczne podejście Hasto Kristiyanto do rządu” – powiedział Ray, z którym skontaktowali się dziennikarze we wtorek, 11 czerwca 2024 r.

Przeczytaj także:

Na spotkaniu z DPR KPK prosi o dodatkowy budżet na 2025 rok w wysokości 117 miliardów IDR

Hasto Kristiyanto jest przesłuchiwany przez Komisję ds. Zwalczania Korupcji w sprawie Haruna Masiku

Po drugie, Ray powiedział, że Komitet ds. Likwidacji Korupcji (KPK) wezwał Hasto w obliczu krytycznej postawy Sekretarza Generalnego PDIP wobec rządu Joko Widodo (Jokowi).

On też uważał, że to zabawne. Bo gdzie była KPK przez te wszystkie lata?

„Dlaczego nigdy nie dzwonią do Hasto? „Jeśli będą mieli taką wiarę, zostaną wezwani dopiero teraz, gdy Hasto krytycznie oceni Jokowiego” – powiedział Ray.

Po trzecie, kontynuował Ray, konfiskata telefonów komórkowych należących do Hasto i jego personelu, nazwiskiem Kusnadi, przez Komisję ds. Likwidacji Korupcji (KPK), może stanowić naruszenie etyki.

Kwestionował także relacje między personelem Hasto a Hasto podczas prowadzonego wówczas dochodzenia.

„Poza tym, co wymagało od Komitetu ds. Likwidacji Korupcji (KPK) konfiskaty telefonów komórkowych pracowników Hasto? Czy Hasto nie został wezwany w celu wydobycia informacji o miejscu pobytu Haruna Masiku? „Jeśli chodzi tylko o wydobycie informacji, nie ma potrzeby podejmować działań, które wskazywałyby, że Hasto jest przestępcą” – wyjaśnił Ray.

Ray powiedział również, że KPK powinna szanować Hasto, ponieważ był skłonny uczestniczyć w wezwaniu KPK w celu wydobycia informacji na temat Haruna Masiku.

„Potrzebują informacji od Hasto. „Ale potraktowali Hasto bardzo niewłaściwie, ponieważ było ono pełne nękania” – wyjaśnił.

Ten były działacz 98 nalegał również, aby Hasto zgłosiła Komitetowi ds. Zwalczania Korupcji (KPK) pracowników KPK, którzy niewłaściwie traktowali Hasto.

Jednak KPK, która ma dziś oblicze, gdzie jest blisko władzy, a jej działania mają raczej niuans polityczny niż czysto egzekwowanie prawa, to także zasługa wkładu PDIP we wsparcie nowelizacji ustawy o KPK.

„Dlatego po tym incydencie wzywam PDIP do ponownego rozpoczęcia rewizji KPK przynajmniej do pierwotnego formatu. Tam, gdzie rzeczywiście zachowana zostanie niezależność Komitetu ds. Likwidacji Korupcji. „Usunięcie Komisji ds. Likwidacji Korupcji z zakresu władzy wykonawczej” – wyjaśnił.

Personel Hasto zbadany

Członek zespołu prawnego Sekretarza Generalnego PDI-P Hasto Kristiyanto, Ronny Talapessy, stanowczo wypowiedział się w odpowiedzi na działania śledczego Komisji ds. Zwalczania Korupcji (KPK) o nazwisku Kompol Rossa Purbo Bekti wobec personelu Hasto, Kusnadiego.

„Dzisiaj wyrażamy nasz sprzeciw wobec przestępstw prawnych popełnionych przez śledczych KPK” – powiedział Ronny na konferencji prasowej w biurze PDI Perjuangan DPP w Menteng, w środkowej Dżakarcie, poniedziałek, 10 czerwca 2024 r.

Według Ronny’ego Rossa przeprowadziła nielegalną akcję, sprawdzając i konfiskując telefon komórkowy Kusnadiego oraz urządzenie Hasto.

Zespół prawny Hasto Kristiyanto, Ronny Talapessy

Zespół prawny Hasto Kristiyanto, Ronny Talapessy

Jak dodał, akcja rozpoczęła się, gdy w poniedziałek Hasto przechodził badania na sali KPK.

Nagle – powiedział Ronny – do Kusnadiego, który towarzyszył Hasto w KPK, przyszedł ktoś w masce i kapeluszu. W tym czasie Kusnadi czekał na parterze KPK z dziennikarzami i pozostałym personelem.

Ronny powiedział, że ta osoba, o której Rossa dowiedziała się później, poprosiła Kusnadiego, aby udał się na drugie piętro budynku KPK, twierdząc, że została wezwana przez Hasto.

„Tak więc przekazano informację, że pan (Hasto) zadzwonił na drugie piętro, więc przyszedł brat Kusnadi, ponieważ wiedział, że pan (Hasto) dzwoni, więc zainteresowana osoba poszła za badaczem na drugie piętro, a brat osoba, która dzwoniła, została rzekomo wymieniona, śledczy nazywał się Rossa” – powiedział.

Ronny powiedział, że kiedy był na drugim piętrze, Kusnadi nie spotkał Hasto, zamiast tego został zmuszony do poddania się badaniu, a jego bagaż również został skonfiskowany.

„Kiedy wezwano brata Kusnadiego na górę, okazało się, że Mas Hasto go nie wzywał. Okazało się, że przeprowadzono badanie. Następnie przeprowadzono przeszukanie i konfiskatę” – powiedział Ronny, który również jest znany jako prawnik Bharady Richarda Eliezera.

Ronny przyznał, że nie zgodził się na sposób, w jaki Kompol Rossa potraktował Kusnadiego, gdyż w poniedziałek pracownicy Hasto nie byli przedmiotem wezwania KPK.

„Sprzeciwiamy się temu, ponieważ brat Kusnadi nie jest przedmiotem dzisiejszego wezwania. Dzisiejsze wezwanie jest wezwaniem na świadka dla brata Mas Hasto Kristiyanto. Dlaczego nagle brat Kusnadi przeprasza za to, że postrzegał nas jako wezwanych w sposób, który moim zdaniem jest oszukany lub uwięziony” – powiedział.

Ronny powiedział, że działania Kompolu Rossy przeciwko Kusnadiemu polegające na przeprowadzeniu zajęcia i przeszukania naruszyły artykuły 33 i 39 kodeksu karnego.

„Konfiskata brata Kusnadiego stanowiła naruszenie art. 33 kodeksu karnego, ponieważ nie było postanowienia miejscowego sądu rejonowego. W takim przypadku przeszukanie miało charakter oględzin osobistych. Wtedy, naszym zdaniem, konfiskata naruszyła także art. 39 kodeksu karnego dotyczący konfiskata” – powiedział.

„Musimy zatem przekazać społeczeństwu, że szanujemy egzekwowanie prawa prowadzone przez Komisję ds. Zwalczania Korupcji, ale sprzeciwiamy się metodom naruszającym prawo, a społeczeństwo musi wiedzieć, że skonfiskowane przedmioty są przedmiotami osobistymi i nie mają nic do z wezwaniami lub sprawami, które są badane przez Komisję ds. Likwidacji Korupcji” – powiedział.

Inny członek Zespołu Prawnego, Joe Tobing, dodał, że jego partia uważa, że ​​zachowanie wobec personelu Hasto mieści się w kategorii lekkomyślności.

Racjonalnie rzecz biorąc, opinia publiczna może postrzegać obecność Hasto w KPK jako dobrego obywatela, który zastosował się do zaproszenia do złożenia wniosku o informacje w charakterze świadka. Jednak to, co się wydarzyło, nie było prośbą o informacje, ale lekkomyślnym działaniem, które miało stać się skandalem.

„Tak jest w przypadku, gdy (Pak Hasto) został wezwany w charakterze świadka, ale dzisiaj śledcza Rossa lekkomyślnie skonfiskowała przedmioty należące do pracownika pana Hasto, Kusnadiego. (Kusnadi) był arbitralnie krzyczany i nadal był zastraszany, zastraszany i zmuszany. (Mimo że Kusnadi) To nie ma nic wspólnego ze sprawą” – wyjaśnił Joe.

„I (wówczas Kusnadiemu) nie towarzyszyła osoba, a wszystko, co zostało skonfiskowane, stanowiło osobistą własność pana Kusnadiego. Jest bankomat, książeczka oszczędnościowa. „Dlatego zdecydowanie sprzeciwiamy się lekkomyślnemu zachowaniu brata Rossy” – podkreślił Joe.

Dlatego zespół prawny Hasto podejmie zdecydowane działania i zgłosi sprawę Radzie KPK. „Że jest to poważne naruszenie etyki” – podsumował Joe.

Następna strona

On też uważał, że to zabawne. Bo gdzie była KPK przez te wszystkie lata?

Następna stronaZrodlo