Sekretarz Departamentu Stanu USA Antony Blinken powtórzył w ten poniedziałek premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że propozycja zawieszenia broni w Strefie Gazy przedstawiona przez Stany Zjednoczone i zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa ONZ „odblokuje” „większej integracji” z krajami regionu.

„(Blinken) podkreślił żelazne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo Izraela, w tym zapewnienie, że 7 października nigdy się nie powtórzy. Przedstawiona propozycja otworzy możliwość spokoju wzdłuż północnej granicy i większej integracji” – oświadczył w nawiązaniu do do starć wojsk izraelskich z libańską szyicką partią milicji Hezbollah.

Ponadto przekazał mu aktualne informacje „na temat bieżących wysiłków dyplomatycznych mających na celu planowanie okresu po zakończeniu konfliktu, podkreślając znaczenie tych wysiłków dla zapewnienia długoterminowego pokoju, bezpieczeństwa i stabilności zarówno Izraelczykom, jak i Palestyńczykom”, podkreślając „znaczenie unikania że konflikt będzie się rozprzestrzeniał.”

Po spotkaniu z Netanjahu w Jerozolimie Blinken udał się do Tel Awiwu, gdzie spotkał się z izraelskim ministrem obrony Yoavem Gallantem, który pochwalił „gotowość Izraela do zawarcia porozumienia”, stwierdzając, że „odpowiedzialność za jego przyjęcie spada na Hamas.

Przed przybyciem do Izraela szef amerykańskiej dyplomacji spotkał się w Kairze z prezydentem Egiptu Abdelem Fattá al Sisi. Stamtąd stwierdził, że jego „przesłanie do rządów regionu jest takie, że jeśli chcesz zawieszenia broni, naciskaj na Hamas, aby się zgodził. Jeśli chcesz złagodzić cierpienia Palestyńczyków w Gazie, naciskaj na Hamas, aby się zgodził. Powiedz tak.”

W poniedziałek rozpoczął wizytę w regionie, obejmującą wyjazdy do Jordanii i Kataru, z zamiarem przekazania przywódcom tych krajów „konieczności osiągnięcia porozumienia o zawieszeniu broni, które zapewni uwolnienie wszystkich zakładników” przetrzymywanych w Enklawa palestyńska.Zrodlo