Czy już skończyliśmy z trybem ciemnym? Nie według Apple. Na konferencji WWDC 2024 tytan technologii udostępnił kilka nowych opcji dostosowywania ekranów głównych iPhone’a i iPada, wychodząc naprzeciw pragnieniom właścicieli telefonów w zakresie personalizacji urządzeń w zależności od ich nastroju. Gdy tej jesieni iOS 18 pojawi się na prawie każdym iPhonie i iPadzie na świecie, pojawi się możliwość przyciemnienia, rozjaśnienia lub gdziekolwiek pomiędzy.

Apple od kilku lat zwiększa możliwości dostosowywania systemu iOS, co jest najbardziej oczekiwaną zmianą wśród właścicieli iPhone’a i iPada, którzy chcą większej kontroli nad wyglądem i działaniem swojego urządzenia. Tym razem te opcje personalizacji nawiązują do podejścia do projektowania Material You w Androidzie – a nawet w pewnym sensie je przeskakują. Wyjaśnię, co mam na myśli i jak wygląda ciemny wygląd i przyciemnianie w iOS 18 (będziemy wiedzieć na pewno, kiedy osobiście to przetestujemy).

Aby uzyskać więcej informacji na temat ogłoszeń Apple na WWDC, nie przegap tego, jak zainstalować wersję beta iOS 18 dla programistów i dlaczego możesz na razie wstrzymać się z jej instalacją.

Nowy ciemny wygląd Apple – wygląda świetnie na pierwszy „rumieniec”

Można by pomyśleć, że w tym momencie przesadzimy z ekscytacją kwestiami „trybu ciemnego”, ale Apple udowodniło nam dzisiaj, że się myliliśmy. Teraz podczas dostosowywania ekranu głównego będziesz mieć cztery opcje dostosowania wyglądu aplikacji i widżetów: automatyczne, ciemne, jasne i przyciemnione. W przemówieniu nie było od razu jasne, czy tryb automatyczny zmieni wygląd ekranu głównego zgodnie z ustawionym czasem, czy między wschodem a zachodem słońca, gdzie opcje ciemności i światła są dość proste.

Jednak z tego, co zauważyłem, nowa, przyciemniana opcja wygląda najbardziej dramatycznie i ekscytująco. Firma Apple pokazała, że ​​wybierając opcję przyciemnienia, można ustawić określony odcień koloru, który zostanie dodany na całym ekranie głównym. Możesz także pozwolić swojemu iPhone’owi wykonać całą pracę i pozwolić mu wybrać kolor z tapety, aby stał się kolorem odcienia.

Tak, to brzmi trochę jak Material You na Androidzie, ale istnieje różnica między podejściem Google i Apple. Tam, gdzie wygląda na to, że iOS 18 doda koloru całemu ekranowi głównemu, Google wymaga od programistów obsługi motywów ikon aplikacji, a wciąż jest mnóstwo aplikacji, które jeszcze tego nie obsługują.

Dla kontrastu, wydaje się, że Apple uczynił ciemny wygląd i odcień opcją dostosowywania na poziomie systemu, którą możesz sam wybrać i zastosować na różnych tłach. Choć mogą być wyjątki, z tego co widziałem w przemówieniu, efekt wygląda świetnie.

Mój zespół i ja będziemy musieli poczekać, aż dostaniemy wersję beta, aby sprawdzić, czy ten odcień dotyczy tylko niektórych aplikacji, takich jak Material You firmy Google, ale nawet jeśli tak nie jest, z pewnością spodoba się to ludziom którzy byli spragnieni większej personalizacji ekranu głównego.

Aby uzyskać dodatkowe szczegóły dotyczące iOS 18 i WWDC, zobacz, dlaczego Siri z Apple Intelligence to wielka sprawa i jak Apple nauczył Google mówić o sztucznej inteligencji (przynajmniej na razie).Zrodlo