Niemcy uruchamiają portal dla wykwalifikowanych pracowników z Nigerii, którzy mogą ubiegać się o pracę w Niemczech

Rząd Niemiec uruchomił, jak to określa, „Karta możliwości‘ dla wykwalifikowanych osób spoza Unii Europejskiej (UE) w celu poszukiwania możliwości pracy w Niemczech.

Portal, na którym kandydaci byli proszeni o aplikowanie, wskazywał Nigerię jako jedno z krajów zamieszkania zamierzających ubiegać się o wizę.

Poinformowano o tym na portalu usług konsularnych Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec 1 czerwca 2024 r.

Karta możliwości to zezwolenie na pobyt, które umożliwia pracownikom z krajów trzecich wjazd do Niemiec w celu poszukiwania pracy.

Kraje trzecie to kraje, które nie są częścią Unii Europejskiej.

Informacje o karcie możliwości

Karta Szansy wydawana jest na okres do jednego roku, przy czym w przypadku znalezienia w trakcie pobytu kwalifikowanego zatrudnienia, osoba taka może uzyskać kolejne zezwolenie na pobyt w celu dalszych poszukiwań (kontynuacyjna Karta Szansy) lub podjęcia pracy zarobkowej od lokalnego urzędu ds. cudzoziemców w Niemczech.

Rząd stwierdził, że przy składaniu wniosku potrzebny będzie dowód, że jego kwalifikacje zawodowe są uznawane przez państwo albo w Niemczech, albo w kraju, w którym zostały uzyskane.

„Dowód na to, że będziesz w stanie utrzymać się przez cały czas pobytu w Niemczech, może zostać przedstawiony na przykład w postaci zablokowanego konta lub oświadczenia o zaangażowaniu. Ogólnie wymagane jest co najmniej 1027 euro miesięcznie (stan na 2024 r.).

„W czasie pobytu w celu poszukiwania pracy masz możliwość przepracowania do 20 godzin tygodniowo w niepełnym wymiarze godzin. Ponadto możesz podjąć pracę próbną na okres do dwóch tygodni, aby zapoznać się z potencjalnymi ofertami pracy” – dodał.

Uprawnienia

Aby Karta Szansy na zasadzie punktowej musiała spełniać m.in. następujące podstawowe wymagania,

„Ukończenie dyplomu lub co najmniej dwuletniego szkolenia uznawanego przez państwo, w którym je uzyskano,

„Znajomość języka niemieckiego co najmniej na poziomie A1 lub znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (CEFR),

„Wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów utrzymania na czas pobytu w Niemczech.”

Przewodnik dla Nigeryjczyków

Rząd niemiecki zalecił wnioskodawcom z Nigerii zwrócenie się do niemieckiej misji dyplomatycznej w Nigerii w celu uzyskania wizy.

„Możesz ubiegać się o wizę wyłącznie w odpowiedzialnej za Ciebie placówce niemieckiej. Odpowiedzialność zależy od dzielnicy, w której mieszkasz. Jeśli wniosek online nie jest dostępny w Twojej właściwej placówce w Niemczech, złóż wniosek o wizę na miejscu. Dalsze informacje znajdą Państwo na stronie internetowej swojej niemieckiej misji” – napisano.

Apel Niemiec jest najnowszym wśród zagranicznych krajów poszukujących wiedzy specjalistycznej na całym świecie.

Raporty wskazują na znaczny wzrost liczby nigeryjskich pracowników służby zdrowia migrujących do krajów takich jak Wielka Brytania, Kanada i USA.

Zrodlo