Nigeryjskie Stowarzyszenie Konsultacyjne Pracodawców (NECA) nalegało, aby zorganizowana grupa związkowa odłożyła na półkę planowany strajk na czas nieokreślony, ponieważ może to odwrócić niedawne marginalne korzyści gospodarcze.
Dyrektor generalny NECA, Adewale-Smatt Oyerinde, który wezwał w sobotnim oświadczeniu, powiedział, że strajk może obezwładnić sektor prywatny.
Oyerinde powiedział, że wezwanie do strajku było nieodpowiednie i nierozsądne i nie tylko zubożało Nigeryjczyków, „ale także eskalowało i tak już niepokojącą sytuację bezrobocia”.
„Nawoływanie do strajku na czas nieokreślony, nawet jeśli Komisja Trójstronna nie zakończyła swoich prac, jest nierozsądne.
„Komisja, będąc komisją trójstronną, mającą równe prawa i przywileje, miała przeprowadzić szerokie konsultacje i przedstawiać zalecenia Prezydentowi i Naczelnemu Wodzowi.
„Ostateczna zgoda prezydenta zostanie następnie przekazana Zgromadzeniu Narodowemu w celu podjęcia działań legislacyjnych, zanim prezydent wyrazi zgodę.
„Pokrzywdzone strony mają swobodę składania oświadczeń i swobodnego wyrażania swoich poglądów przed Zgromadzeniem Narodowym, zanim nowa ustawa o krajowej płacy minimalnej zostanie uchwalona.
„Chociaż rozbieżne opinie stron są rzeczą normalną, ostateczną władzę mają Prezydent i Naczelny Wódz.
„Dlatego niepokojące jest to, że zorganizowana praca wzywa do strajku na czas nieokreślony, gdy procesy te nie zostaną jeszcze zakończone” – stwierdził.
Dyrektor generalny powiedział jednak, że Zorganizowany Sektor Prywatny Nigerii (OPSN) zrobi wszystko, co będzie konieczne, w ramach obowiązującego ustawodawstwa, aby chronić swoje interesy i przetrwanie w przypadku rozpoczęcia strajku.
Powiedział, że OPSN nadal opowiada się za nową krajową płacą minimalną.
Zauważył jednak, że w obecnych okolicznościach makroekonomicznych szanse na zorganizowanie przedsiębiorstw były bardzo duże, co miało konsekwencje dla bezpieczeństwa miejsc pracy.
„Jesteśmy głęboko przekonani, że jakakolwiek kwota przekraczająca kwotę oferowaną przez OPSN może jeszcze bardziej pogorszyć i tak już pogorszoną sytuację wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, oraz doprowadzić inne do przepaści.
„Ta sytuacja może potencjalnie pogłębić niską stopę bezrobocia i pogorszyć niepewność w kraju” – stwierdził.
Oyerinde wezwał także rząd federalny do przyspieszenia wdrożenia ulg dla Nigeryjczyków, przy jednoczesnym niezwłocznym cofnięciu niedawnej podwyżki taryf za energię elektryczną.