Malezyjski przemysł chipów znajduje się na celowniku amerykańskich sankcji nałożonych na Rosję

Bangkok, Tajlandia – Wysiłki Stanów Zjednoczonych mające na celu sparaliżowanie rosyjskiej machiny wojennej na Ukrainie usidliły nieoczekiwany cel daleko od Moskwy: warty wiele miliardów dolarów malezyjski przemysł półprzewodników.

Malezyjski producent półprzewodników Jatronics SDN BHD znajduje się wśród prawie 300 podmiotów, na które Waszyngton nałożył w zeszłym miesiącu amerykańskie sankcje za rzekome powiązania z rosyjskimi dostawcami sprzętu wojskowego.

Jatronics z siedzibą w Kuala Lumpur jest oskarżana o wysyłanie do Rosji części i komponentów elektronicznych, których Moskwa potrzebuje do podtrzymania konfliktu.

Z danych rosyjskich organów celnych wynika, że ​​jedna z rosyjskich firm, które Jatronics dostarcza od czasu inwazji Moskwy na pełną skalę w lutym 2022 r., została już ukarana sankcjami przez zachodnie rządy za rzekome powiązania z rosyjskim przemysłem obronnym.

Najnowsze sankcje, ogłoszone 1 maja, zamrażają wszelkie aktywa amerykańskie będące w posiadaniu docelowych podmiotów i uniemożliwiają osobom podlegającym amerykańskiej jurysdykcji prowadzenie z nimi transakcji, skutecznie wykluczając je z amerykańskiego systemu finansowego.

Urzędnicy amerykańscy nie stwierdzili, że wiedzą na pewno, że komponenty dostarczane przez Jatronics zostały faktycznie użyte w sprzęcie wojskowym.

„Jatronics dostarczał te komponenty firmom z siedzibą w Rosji, które zaopatrują rosyjski kompleks wojskowo-przemysłowy” – powiedział Al Jazeerze rzecznik Departamentu Stanu USA.

Rzecznik powiedział, że niektóre materiały wysyłane przez firmę Jatronics do Rosji obejmowały pozycje pierwszego poziomu na liście wspólnych przedmiotów o wysokim priorytecie Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, utworzonej po inwazji w celu ograniczenia dostępu Rosji do technologii potrzebnych do prowadzenia wojny.

Departament Handlu opisuje pozycje poziomu 1 jako „wzbudzające największe obawy ze względu na ich kluczową rolę w produkcji zaawansowanych rosyjskich systemów broni precyzyjnej, brak produkcji krajowej w Rosji oraz ograniczoną liczbę producentów światowych”.

Jatronics odmówił komentarza.

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na setki osób i firm w związku z ich rzekomymi powiązaniami z wojną na Ukrainie [Patrick Semansky/AP]

Dane rosyjskich organów celnych przeanalizowane przez Center for Advanced Defense Studies (C4ADS), zespół doradców z siedzibą w Waszyngtonie, potwierdzają twierdzenia rządu USA.

Ujawnia dziesiątki dostaw od czasu inwazji na firmy w Rosji, niektóre z własnymi klientami w rozwijającym się rosyjskim przemyśle obronnym.

Według danych udostępnionych Al Jazeerze między kwietniem 2022 r. a wrześniem 2023 r. Jatronics zrealizował ponad 50 dostaw do firm w Rosji o wartości ponad 3 mln dolarów.

Materiały obejmowały mikrochipy, półprzewodniki i płytki krzemowe, surowiec do produkcji półprzewodników.

„Mikrochipy, które stanowią większość produktów dostarczanych przez Jatronics, są szczególnie godne uwagi ze względu na ich możliwości podwójnego zastosowania. Na przykład zaprojektowane w USA mikrochipy często znajdowano w rosyjskich rakietach manewrujących, myśliwcach i dronach, które zostały przechwycone lub zestrzelone” – powiedział Al Jazeerze analityk C4ADS Allen Maggard.

Według danych Jatronics zrealizował dostawy do ośmiu różnych firm w Rosji.

Należą do nich OOO Planar, na który Stany Zjednoczone nałożyły sankcje w marcu 2022 r.

Departament Stanu podał wówczas, że Planar „specjalizuje się w pozyskiwaniu zagranicznych technologii na potrzeby rosyjskich programów wojskowych, w tym wojskowych programów kosmicznych”.

Dodała, że ​​głównym klientem Planara były Zakłady Radiowe w Iżewsku, „które opracowują produkty i technologie dla rosyjskiej armii”.

Na stronie internetowej zakładu podano, że projekty obejmowały systemy nawigacji dla bezzałogowych statków powietrznych, a wśród „partnerów” wymienia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji, które nadzoruje policję kraju.

Z danych wynika również, że Jatronics wysyłał do rosyjskiej firmy Design Center Kristal.

Ze strony internetowej Design Center Kristal wynika, że ​​partnerami firmy jest Kamaz, największy rosyjski producent ciężarówek, który w czasie dostaw również podlegał sankcjom nałożonym przez USA i inne rządy zachodnie za zaopatrywanie rosyjskiego wojska.

Maggard powiedział, że firma Jatronics mogła uświadomić sobie powiązania wojskowe swoich klientów.

„Jatronics miał okazję rozpoznać powiązania tych firm z rosyjskim sektorem obronnym. Inni eksporterzy powinni nauczyć się rozpoznawać liczne znaki ostrzegawcze sygnalizowane przez kilku odbiorców Jatronics” – stwierdził.

Maggard dodał, że choć sami producenci chipów mogą nie być zaznajomieni z tymi znakami, mogą zatrudnić firmy specjalizujące się w takich kontrolach „należytej staranności” podczas prowadzenia interesów z Rosją.

Najnowsze amerykańskie sankcje mają miejsce w związku z tym, że Malezja stara się stać głównym węzłem w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników, zachwalając swoją geopolityczną „neutralność”.

anwar
Premier Malezji Anwar Ibrahim przedstawił swój kraj jako idealnego „neutralnego i niezaangażowanego” gospodarza dla producentów półprzewodników [Ebrahim Noroozi/AP]

W kwietniu 2022 r., zaledwie kilka tygodni po inwazji Rosji na pełną skalę, ambasador Malezji w Rosji wzbudził kontrowersje, gdy powiedział rosyjskim mediom, że kraj ten rozważy „każde zamówienie” na półprzewodniki.

W zeszłym tygodniu w głównym przemówieniu na konferencji technologicznej SEMICON Azja Południowo-Wschodnia 2024 premier Malezji Anwar Ibrahim przedstawił swój kraj jako idealnego „neutralnego i niezaangażowanego” gospodarza dla producentów półprzewodników w obliczu wojny technologicznej między USA a Chinami i powiedział, że jego rząd będzie dążył do przyciągnąć nowe inwestycje o wartości 100 miliardów dolarów.

Choć polityka ta może służyć rządowi Anwara pod względem gospodarczym i politycznym, wabiąc zagranicznych inwestorów i odpierając presję Zachodu, aby stanęła po którejś ze stron, naraża również krajowe firmy prowadzące interesy za granicą na tego rodzaju sankcje nałożone właśnie na firmę Jatronics, powiedział Zachary Abuza, specjalista ds. profesor w National War College w Waszyngtonie.

„Przygotowują ich do ukarania. Malezja jest obecnie wyraźnie obserwowana przez Stany Zjednoczone” – powiedziała Abuza Al Jazeera.

W grudniu Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na cztery firmy z siedzibą w Malezji za rzekomą pomoc w dostarczaniu części do dronów do Iranu, które Waszyngton oskarża o sprzedaż dronów do Rosji w celu wykorzystania na Ukrainie.

Na początku tego miesiąca starszy urzędnik Departamentu Skarbu USA odwiedził Malezję, aby wywrzeć nacisk na rząd w związku z ryzykiem nałożenia sankcji w związku z rzekomym zezwoleniem na przepływ irańskiej ropy i funduszy dla „grup terrorystycznych” przez kraj.

Komentując wizytę, rząd Malezji oświadczył, że przywiązuje większą wagę do sankcji nałożonych przez Organizację Narodów Zjednoczonych niż te stosowane przez poszczególne kraje.

Jednak w miarę postępu wojny na Ukrainie, stwierdził Abuza, Stany Zjednoczone prawdopodobnie staną się jeszcze bardziej rygorystyczne wobec krajów postrzeganych jako pomagające swoim wrogom.

„Amerykanie naprawdę wierzą, że mogą pomóc Ukraińcom w osiągnięciu ich strategicznych celów, jeśli naprawdę uda nam się powstrzymać rosyjskie globalne łańcuchy dostaw, które próbują uniknąć sankcji, a Malezja okazała się ważnym trybikiem w rosyjskiej machinie” – powiedział.

Sankcje wysyłają sygnał, że „tak, możesz sprzedawać Rosjanom, ale stracisz dostęp do rynku amerykańskiego i europejskiego” – dodała Abuza.

„A zatem te sankcje są tak naprawdę sposobem na zmianę zachowania, a nie tylko karaniem. Próbujemy wysyłać sygnały, że sprzedaż Rosjanom jest po prostu bardzo krótkowzroczna z biznesowego punktu widzenia”.

Główny rzecznik malezyjskiego rządu Fahmi Fadzil nie odpowiedział na prośby Al Jazeery o komentarz w sprawie nowych sankcji.

Zrodlo