Malediwy zakazują posiadania izraelskich paszportów w związku z wojną w Gazie

Zakaz nałożony na archipelag na Oceanie Indyjskim jest wyrazem solidarności z oblężoną ludnością Gazy stawiającą czoła nieubłaganym atakom i masowemu głodowi.

Rząd Malediwów wyda Izraelczykom zakaz wjazdu na archipelag na Oceanie Indyjskim, znany z białych piaszczystych plaż i luksusowych kurortów, w miarę jak narasta gniew opinii publicznej w tym przeważnie muzułmańskim kraju z powodu wojny w Gazie.

Prezydent Mohamed Muizzu „postanowił nałożyć zakaz wydawania izraelskich paszportów” – oznajmił rzecznik jego biura w oświadczeniu, nie podając szczegółów, kiedy nowe prawo zacznie obowiązywać.

Muizzu ogłosił także ogólnokrajową kampanię zbierania funduszy pod nazwą „Malediwczycy solidaryzują się z Palestyną”. W zeszłym roku Malediwy odwiedziło prawie 11 000 Izraelczyków, co stanowiło 0,6 procent wszystkich przyjazdów turystów.

Oficjalne dane pokazują również, że liczba Izraelczyków odwiedzających Malediwy spadła do 528 w pierwszych czterech miesiącach tego roku, co oznacza spadek o 88 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Partie opozycyjne i sojusznicy rządu na Malediwach wywierają presję na Muizzu, aby wydał zakaz Izraelczykom na znak protestu przeciwko wojnie w Gazie. Od 7 października w konflikcie zginęło co najmniej 36 439 Palestyńczyków, a 82 627 zostało rannych.

‘Były dobre’

Malediwy zniosły poprzedni zakaz wjazdu izraelskich turystów na początku lat 90. i rozpoczęły przywracanie stosunków w 2010 r. Próby normalizacji zostały jednak udaremnione po obaleniu prezydenta Mohameda Nasheeda w lutym 2012 r.

W odpowiedzi na zakaz rzecznik izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwał obywateli przebywających obecnie na Malediwach do wyjazdu. „Obywatelom Izraela przebywającym w kraju zaleca się rozważenie wyjazdu, ponieważ jeśli z jakiegokolwiek powodu popadną w kłopoty, będzie nam trudno pomóc”.

Posiadaczom izraelskich paszportów nie pozwolono także na wjazd do Algierii, Bangladeszu, Brunei, Iranu, Iraku, Kuwejtu, Libanu, Libii, Pakistanu, Arabii Saudyjskiej, Syrii i Jemenu.

W marcowym poście w serwisie X Państwo Izrael oświadczyło: „U nas wszystko w porządku” w odpowiedzi na post dotyczący zakazów wjazdu tych krajów, które obowiązywały przed rozpoczęciem wojny w Gazie.



Zrodlo