W najbliższy poniedziałek 3-go maturzyści z La Rioja i Madrytu jako pierwsi staną przed egzaminem wstępnym na uniwersytet, ostatnim rokiem, w którym obecny egzamin pozostanie w mocy, zanim zacznie ulegać stopniowej transformacji.
W związku z obowiązkowym stosowaniem nowej reformy edukacji (ustawy Celaá), której pełne wejście w życie nastąpiło w tym roku, wprowadzono niewielkie zmiany w celu jej dostosowania, w istocie wybierając pomiędzy historią Hiszpanii a historią filozofii – co to jest rok stał się sprawą kluczową.
Ponadto maturzyści po raz pierwszy będą mogli podwyższyć ocenę z jednego z dwóch przedmiotów historii w fazie fakultatywnej lub wstępnej, o ile uczelnia, na której chcą studiować, zapewnia to .
W niniejszym naborze zasadniczo zostaje utrzymany model pojedynczego egzaminu z dużą fakultatywnością lat 2020, 2021, 2022 i 2023, wynikający z potrzeby, aby żadna młoda osoba nie doznała krzywdy w związku z wpływem, jaki pandemia wywarła na środowisko edukacyjne.
Jako pierwsi, którzy dzisiaj spróbują zdać egzamin, będą uczniowie z La Rioja i Wspólnoty Madrytu, natomiast większość zrobi to już od 4 czerwca: Andaluzja, Aragonia, Estremadura, Asturia, Kastylia-La Mancha, Katalonia, Galicja, Nawarra i Wspólnoty Walenckiej.
Od środy 5 stycznia przyszła kolej na studentów z Kantabrii, Murcji, Kastylii i León, Wysp Kanaryjskich i Kraju Basków. Baleary będą ostatnimi miejscami, w których egzaminy rozpoczną się 11 czerwca.
Ci, którzy chcą poprawić ocenę wstępną, mogą przystąpić do egzaminów z co najmniej dwóch innych przedmiotów.
Mogą to być albo dwa przedmioty modalne z drugiego roku matury, albo jeden przedmiot modalny i przedmiot wspólny, których nie wybrali wcześniej przy wyborze pomiędzy Historią Hiszpanii a Historią filozofii, o ile uczelnia planuje uwzględnić kwalifikacji tych dwóch ostatnich przedmiotów w procesach rekrutacyjnych.
Dziewięciu na dziesięciu uczniów zdaje te egzaminy. Trudność polega na uzyskaniu dobrego wyniku, aby zakwalifikować się na studia, na które jest duże zapotrzebowanie, a co za tym idzie, wysoka ocena graniczna, jak na przykład medycyna i podwójny stopień z matematyki i fizyki.
W zależności od wspólnot autonomicznych testy noszą różne nazwy: EBAU w Asturii, na Wyspach Kanaryjskich, La Rioja, Kantabria, Castilla y León, Estremadura, La Rioja i Murcia; PBAU na Balearach; ABAU w Galicji; EvAU m.in. w Madrycie, Aragonii, Kastylii-La Manchy i Nawarrze czy EAU w Kraju Basków.
Od 2025 roku spójność, spójność, prezentacja oraz poprawność gramatyczna, leksykalna i ortograficzna będą stanowić 10% oceny nowego Ebau i dla każdego przedmiotu będzie obowiązywał jeden wzór ćwiczeń, zgodnie z projektem dekretu królewskiego, który reguluje dostęp do oficjalne wykształcenie wyższe. Jak będzie wyglądał egzamin?
Przedmioty oceny:
1. Obejmą tematykę ogólną bloku przedmiotów podstawowych II roku Matury w wybranej na sprawdzianie modalności oraz, w stosownych przypadkach, przedmiot Język i literatura współoficjalna.
2. Studenci chcący poprawić ocenę mogą przystąpić do egzaminu z co najmniej dwóch przedmiotów fakultatywnych z bloku przedmiotów kierunkowych.
Długość badania:
1. Z każdego przedmiotu zostanie przeprowadzony test i zostanie przedstawiona jedna propozycja egzaminu z kilkoma pytaniami.
2. Każdy egzamin będzie trwał 90 minut, a pomiędzy kolejnymi egzaminami nastąpi przerwa trwająca co najmniej 30 minut.
Rodzaj pytań:
1. Najlepiej, aby testy były kontekstualizowane w środowiskach bliskich życiu uczniów: sytuacjach osobistych, rodzinnych, szkolnych i społecznych.
2. Będą pytania otwarte i półotwarte, które będą wymagały krytycznego myślenia, refleksji i dojrzałości. Można także zadawać pytania wielokrotnego wyboru. EFE
msr/jdm