SUNRISE, Floryda — Najprawdopodobniej o finale Pucharu Stanleya zadecyduje to, czy Florida Panthers zdołają wyeliminować wystarczającą liczbę przewag w grze Edmonton Oilers.

Albo bardziej rzeczowo po sobotnim meczu nr 1: przetrwaj trzy okazje do gry w przewadze Oilers.

Ponieważ to, co widzieliśmy na Amerant Bank Arena, bardziej przypominało nieoczekiwanych zabójców rzutów karnych i obronę 10-dzwonków przez bramkarza niż jakikolwiek sekretny przepis, który udaremnił najniebezpieczniejszą grę w przewadze w NHL.

„Są takie noce, że kierowca jest zawodnikiem” – powiedział główny trener Panthers Paul Maurice o swojej jednostce wykonującej rzuty karne, która po sezonie weszła do finału Pucharu z drugim miejscem. „Dziś wieczorem kierowcą był Siergiej (Bobrowski).

„Bardzo rzadko gra się z drużyną, która gra tak mocno w przewadze”.

Rzeczywiście.

A w sobotni wieczór Pantery nie miały poczucia, że ​​znalazły kryptonit dla PP Naftowców, ale raczej, że uszło im to na sucho.

„Podczas zabójstwa Bob obronił, kiedy musiał” – powtórzył Sam Reinhart, zabójca Panthers. „Od kilku lat dysponują prawdopodobnie najlepszą grą w przewadze w lidze. Są więc bardzo dynamiczni.

„Jeśli zachowasz trochę nieufności i dasz im trochę miejsca, zagrają w ten sam sposób. Musimy więc po prostu pozostać agresywni i czytać.

Byli agresywni. Zabójcy rzutów karnych z Florydy wywierali całkowitą presję na gwiazdorską drużynę grającą w przewadze z Edmonton. Wiem, że Maurice wybrał mózg swojego bliskiego kumpla Pete’a DeBoera w zeszłym tygodniu, w okresie poprzedzającym finał Pucharu, i być może uzyskał pewne informacje od głównego trenera Dallas Stars na temat zabójczej gry w przewadze Oilers.

Tak czy inaczej, agresywni zabójcy Panter wymusili na Oilers szybsze decyzje. Ale Edmonton dostosował się i nadal zachował swój wygląd.

„Stworzyliśmy sobie okazje” – powiedział Connor McDavid, supergwiazda Oilers. „Mieliśmy wygląd. Niewiele szczęścia do krążka przy ich siatce.

Według Naturalna sztuczka ze statystykąTrzy zagrania w przewadze Oilers wygenerowały dziewięć okazji do zdobycia bramki, w tym pięć groźnych spojrzeń.

Ryan Nugent-Hopkins miał ucieczkę w grze o przewagę. Zach Hyman miał kilka sytuacji, w których prawie nie spudłował. Evan Bouchard wysadził swoją opatentowaną bombę Bouch.

Zatem statystyki wykażą 0 na 3, ale nie ma powodu, aby Edmonton miał się zniechęcać, że jego broń nr 1 nie zdobyła punktów.

Szanse były.

GŁĘBIEJ

Dlaczego Oilers nie wpadają w panikę po porażce w pierwszym meczu?

„Nafciarze nie zniechęcają się, gdy nie zdobywają gola w PP, ponieważ w następnym zawsze wyglądają naprawdę dobrze” – powiedział trener Vancouver Canucks Rick Tocchet Sportowiec w sobotnią noc.

Powinien wiedzieć. Przeżył to w drugiej turze.

Trener Hockey Hall of Fame, Ken Hitchcock, powiedział po meczu SMS-em o Panthers: „Bałbym się przyjąć jeden rzut karny”.

Wybrałem mózgi najbystrzejszych defensywnych umysłów w grze do felietonu z 1 maja na temat śmiercionośnej gry o władzę Oilers i warto zapamiętać, co powiedzieli.

„Nie wiem, czy znam na to odpowiedź, święty moly” – powiedział sześciokrotny zwycięzca Selke Trophy Patrice Bergeron.

„Jak obronisz grę w przewadze Edmontona? Nie przyjmujcie kar” – zachichotał były trener, zdobywca nagrody Jacka Adamsa, Dave Tippett.

„To dobry powód, aby nie być trenerem” – zażartował Hitchcock.

„Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest trzymanie się z dala od ławki kar” – powiedział trener zdobywcy Pucharu Stanleya Craig Berube.

„Kiedy trafiają, mamy nadzieję, że bramkarz będzie świetny, lol” – zażartował trener Gerard Gallant.

głębiej

GŁĘBIEJ

Jak zatrzymać grę w przewadze Oilers? Oto, co mówią niektórzy z najlepszych defensorów NHL

Cóż, w sobotni wieczór Pantery nie pozostały nieszablonowe. Tak naprawdę, gdybyś przed meczem powiedział Oilersom, że dostaną trzy okazje do gry w przewadze, byliby zachwyceni. Wiele wewnętrznych obaw Oilers przed tą serią skupiało się na tym, czy czterech sędziów biorących udział w serii uzna standard, czy nie. Bez wątpienia pojawiło się to podczas spotkania przedseryjnego Oilers z kierownikiem serialu Krisem Kingiem.

Jak się okazuje, Oilers wykorzystali swoją szansę. Standard sędziowania został podtrzymany w meczu 1.

Floryda znalazła jednak sposób na ucieczkę przed gniewem Oilersów związanym z grą w przewadze i odniosła się do Gallanta, ponieważ bramkarz był świetny.

To sprawia, że ​​​​zastanawiasz się: co wprowadzi więcej zmian przed drugim meczem, grą w przewadze Oilers czy rzutem karnym Panthers?

„Myślę, że presja na drużynie jest dobra” – powiedział główny trener Oilers Kris Knoblauch po meczu mającym na celu rzut karny drużyny Florida. Jeśli będziemy na to gotowi i potrafimy to przewidzieć, możemy stworzyć kilka naprawdę dobrych okazji do zdobycia gola. I myślę, że kilka razy nam się to udało.

„Ale myślę, że wykonanie w przypadku zagrania w przewadze oznacza po prostu dokończenie twojej gry i wykonanie podania. Mieliśmy kilka dobrych okazji.”

Jak zauważył Knoblauch, gra Oilers rozpoczęła się od wyniku 0 na 6 w finale Konferencji Zachodniej, ale potem nastąpiła zmiana w przewadze 4 na 5.

„Zawsze obowiązuje prawo średnich” – powiedział Knoblauch. „Wszystko układa się po dłuższym czasie. Dlatego gramy w serię siedmiu gier, a nie w jedną grę eliminacyjną.

Jeszcze raz rzuć Hymanowi kilka spojrzeń na grę w przewadze w drugim meczu, a szanse na to, że zawodnik z 68 golami w sezonie zasadniczym i w grze w przewadze zdobędzie w tym sezonie jednego lub dwa gole.

„Miałem wiele szans w swojej karierze i nadal je dostaję, aż w końcu oni wejdą do gry, a kiedy wejdą, wejdą grupami, a czasami masz niesamowity wygląd i to nieprawda”. „Nie wchodź do środka, bo czasami uderza w goleń i wpada do środka” – powiedział Hyman w sobotni wieczór. „Hokej to zabawna gra. Najważniejsze to nie popadać w frustrację. Po prostu kontynuuj grę i graj w swoją grę. Dlatego jest to seria siedmiu gier. Idziesz tam i wykonujesz wyrok.

„Podobała mi się nasza gra. Mieliśmy swój wygląd. Dziś wieczorem nie strzeliliśmy im gola i jestem całkiem pewien, że jesteśmy w stanie strzelić gola.

Problem z grą w przewadze Oilers polega również na tym, że generuje ona tak wiele okazji, że nawet jeśli nie zdobywa bramki, zwykle nabiera tempa przez kilka następnych zmian pięć na pięć. Jeden aspekt przenika drugi.

Czy Oilers naprawdę w grze o przewagę dostaną 0 w finale Pucharu?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: dlaczego Floryda wie, że musi poprawić swoją grę w przyszłości. I myślę, że Pantery to zrobią. A Oilers mogą budować na wielu pozytywach w pierwszym meczu.

„Powiedziałbym, że Oilers zagrali bardzo dobrze” – powiedział Hitchcock w sobotni wieczór. „Wiele aspektów, które naprawdę byś chciał. Teraz muszą znaleźć tę samą energię i przepracować bramkarza.

Zwłaszcza jeśli chodzi o grę w przewadze.

(Zdjęcie Connora McDavida i Sama Reinharta: Bruce Bennett / Getty Images)

Zrodlo