Uważa się, że posunięcie to stanowi odpowiedź Pjongjangu na programy propagandowe z południa.

Jak podała agencja informacyjna Associated Press (AP), wojsko Korei Południowej oświadczyło w poniedziałek, że prawdopodobnie Pjongjang instaluje głośniki wzdłuż granicy w ramach przygotowań do „wet za wet” odpowiedzi na audycje z Seulu. W niedzielę Południe po raz pierwszy od sześciu lat wyemitowało na Północy dwugodzinną audycję propagandową skierowaną przeciwko Pjongjangu.

AP zauważyła, że ​​połączeni szefowie sztabów Korei Południowej (JCS) nie podali szczegółowo liczby podejrzanych osób posługujących się językiem północnokoreańskim ani tego, gdzie dokładnie wzdłuż granicy byli instalowani.

„Zidentyfikowaliśmy oznaki rozstawiania głośników przez Koreę Północną na obszarach przygranicznych. Jak dotąd z głośników nie leciała jeszcze żadna transmisja i uważnie monitorujemy dalszy rozwój sytuacji i gotowość wojskową” – dodał. – podało JCS, cytowane przez Asia News Network.
Seul powiedział również, że część żołnierzy Korei Północnej, którzy byli zaangażowani w bliżej nieokreślone prace po północnej stronie granicy, przekroczyła wojskową linię demarkacyjną między obydwoma krajami. Według AP południowokoreańskie wojsko oddało strzały ostrzegawcze, a żołnierze Korei Północnej natychmiast powrócili na swoje terytorium. Według doniesień większość północnokoreańskich żołnierzy miała przy sobie kilofy i inne narzędzia budowlane.

W niedzielną audycję Korei Południowej na północ podobno zawierały wiadomości, krytykę rządu w Pjongjangu i południowokoreańską muzykę pop. Była to pierwsza taka transmisja od 2018 r., kiedy Korea Południowa wycofała głośniki z granicy na krótki okres starć z Północą pod rządami poprzedniego rządu Seulu.

Ostatnia eskalacja jest następstwem kampanii balonowej prowadzonej przez oba narody. Od maja Korea Północna wystrzeliła setki balonów przewożących śmieci i obornik na południe w odpowiedzi na to, że południowokoreańscy aktywiści unosili własne balony w celu rozrzucania na północy ulotek propagandowych. Od tego czasu Pjongjang zobowiązał się zaprzestać transportu śmieci na południe.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Korea Północna wstrzymuje kampanię balonów na śmieci (WIDEO)

Na początku tego miesiąca Rada Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej (NSC) podjęła decyzję o zawieszeniu międzykoreańskiego paktu o redukcji napięć z 2018 r. „do czasu przywrócenia zaufania” pomiędzy obiema Koreami. Porozumienie miało na celu rozładowywanie napięć i uniknięcie wojny na półwyspie.

Rozwiązanie to umożliwi szkolenie wojskowe w pobliżu linii demarkacyjnej, która została ograniczona umową, stwierdziła KBN.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo