Pomimo syndromu oszusta Johnny Depp swoją przełomową rolą pobił niektóre z największych nazwisk w filmie (i muzyce).

Nominowany do Oscara ujawnił, że pobił takich artystów jak Tom Hanks, Tom Cruise, a nawet Michael Jackson za tytułową rolę w gotyckiej fantazji Tima Burtona z 1990 roku Edward Nożycoręki.

Powiedział reżyserce Tarze Wood, że Cruise „był niedaleko od zagrania Edwarda Nożycorękiego – prawdziwej historii”, zastanawiając się nad filmem do niezatytułowanego serialu dokumentalnego o Burtonie, według Ludzie.

Ostatecznie Depp dostał rolę kochającego wyrzutka, którego stworzył naukowiec (Vincent Price) z nożyczkami zamiast dłoni. Kiedy umiera jego twórca, miejscowa kobieta (Dianne Wiest) zabiera Edwarda do swojego domu na przedmieściach, gdzie ten zakochuje się w jej córce (Winona Ryder) i spotyka się z ostracyzmem ze strony mieszkańców.

Aktor powiedział, że scenariusz Burtona i Caroline Thompson „przeszedł przez wszystko, wszystko, solidnie i dotarł do samego sedna tego, kim jestem. Napis był piękny. Postać była piękna. Co jak sądzę [attracted] emocjonalnie było takie, że Edward był mną. To jest dokładnie to, co powinienem robić.

Winona Ryder i Johnny Depp w filmie Edward Nożycoręki (1990). (20th Century Fox Film Corp. / Dzięki uprzejmości kolekcji Everetta)

Kończy karierę w latach 1987–1990 Ulica Skokowa 21Depp czuł się „zaszufladkowany” jako idol nastolatków. „Musiał walczyć” z wytwórnią, zauważając, że jego główna rola w kultowym klasyku Johna Watersa z 1990 r. Beksa „był pierwszym solidnym krokiem w kierunku, w którym chciałem iść”.

Ale biorąc pod uwagę wschodzącą gwiazdę Burtona Wielka przygoda Pee-wee (1985) i Sok z żuka (1988), a także zainteresowanie Hollywood tym projektem, Depp pomyślał: „Nigdy mnie nie obsadzi, skoro wszyscy w Hollywood chcą tej roli”.

„Tim naprawdę żongluje, ponieważ zostaje uderzony przez swojego agenta, studio i wszystkich. Po przeczytaniu scenariusza zadzwoniłem więc do mojego agenta i powiedziałem: „Proszę odwołać spotkanie, nie idę” – wspomina Depp. „Powiedziała: «Oszalałeś?»”

Tim Burton i Johnny Depp biorą udział w Ciemne cienie konferencja prasowa 13 maja 2012 r. w Tokio, Japonia. (Zdjęcie: Jun Sato/WireImage)

Zdjęcie: Jun Sato/WireImage

Kontynuował: „To było dziwne, bo zawsze masz w czaszce tego drania, który mówi: „No dalej, stary”. Jesteś aktorem telewizyjnym. Bo w tamtym czasie było prawie albo-albo.

Po tym, jak Depp „w końcu się poddał” i poznał Burtona, dostał tę rolę, która ostatecznie przyniosła mu pierwszą nominację do Złotego Globu.

Od tego czasu Depp współpracował z Burtonem Eda Wooda (1994), Jeździec bez głowy (1999), Charlie i fabryka czekolady (2005), Gnijąca panna młoda (2005), Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007), Alicja w Krainie Czarów (2010) i Ciemne cienie (2012).

Premiera niezatytułowanego serialu dokumentalnego Tima Burtona odbędzie się w poniedziałek, 10 czerwca, na festiwalu Tribeca Film Festival.Zrodlo