Terapeuta Franceski Rossi współpracuje z klientami, których prawdziwe zdjęcia zamieniono w treści o charakterze jednoznacznie seksualnym, bez ich zgody. Wszyscy jej obecni klienci identyfikują się jako kobiety.

Ten rodzaj nadużyć opartych na wizerunkach, znany jako jawne deepfake generowane przez sztuczną inteligencję, jest często popełniany przez obecnego lub byłego partnera bliskiego, znajomego, współpracownika lub sąsiada, jako forma nękania i prześladowania. Rossi, licencjonowana pracownica socjalna w Nowym Jorku, widziała, jak jej klienci zdrowieją po zdradzie, ale droga ta jest długa i rzadko przewidywalna.

W niektórych stanach tworzenie i rozpowszechnianie jawnego deepfake’a może być niezgodne z prawem, ale mimo to lokalne organy ścigania mogą mieć niewiele zasobów, aby badać takie przypadki.

Ofiara zazwyczaj musi przygotować własną reakcję. Może spróbować wyśledzić zdjęcia i wysłać żądanie usunięcia tam, gdzie się pojawią, ale nie ma gwarancji, że uda jej się je wszystkie zlokalizować. Rossi twierdzi, że jawne deepfakes są często przedmiotem wymiany między osobami fizycznymi, a następnie pobierane bez wiedzy ofiary.

ZOBACZ TEŻ:

Co zrobić, jeśli ktoś zrobi z Ciebie deepfake

To, że pewnego dnia odniesiesz sukces, nie oznacza, że ​​następny będzie taki sam. Zdjęcia mogą pojawiać się na nowych platformach. Sprawca może wysłać go przyjaciołom, rodzinie i pracodawcy ofiary. Rossi twierdzi, że ocaleni w naturalny sposób stają się nadmierni. Często, co jest niemożliwe, chcą całkowicie uniknąć Internetu. Czasami skupiają się na monitorowaniu swoich zdjęć w Internecie, nadmiernie korzystając z Internetu w tym celu.

„Bycie ofiarą deepfakes może wymazać poczucie rzeczywistości” – mówi Rossi, zauważając dysonans, jaki odczuwają osoby, które przeżyły, ponieważ fałszywe obrazy wyglądają realnie i przekonująco. „Zniekształcają twoje rozumienie świata i wszystkiego, co wiesz, że jest prawdą”.

Dlaczego planowanie bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie dla uzdrowienia

Rossi twierdzi, że ludzie muszą czuć się bezpiecznie, aby odzyskać poczucie rzeczywistości. Tworzenie tego bezpieczeństwa odbywa się za pomocą dużych i małych działań.

Rossi twierdzi, że na początku, gdy wykryte zostaną deepfakes, ważne jest zebranie zaufanych bliskich, którzy mogą zaoferować wsparcie emocjonalne, pomóc zlokalizować miejsca występowania deepfakes i spróbować je usunąć lub opracować strategię kierowania tym złożonym procesem, być może we współpracy z organami ścigania lub prawnikami.

Firma z siedzibą w USA Inicjatywa na rzecz praw obywatelskich w cyberprzestrzeni posiada infolinię dotyczącą nadużywania obrazu wraz z dokładnym przewodnikiem, co zrobić, gdy staniesz się ofiarą. W Wielkiej Brytanii ludzie mogą zwrócić się do Infolinia poświęcona zemście pornoktóra pomaga ofiarom wykorzystywania wizerunku intymnego.

Ponadto ludzie mogą chcieć usunąć swoje dane osobowe z baz danych prowadzonych przez brokerów danych, co można zrobić za pośrednictwem płatnych usług lub kontaktując się bezpośrednio z brokerami. Dane te, w tym adres domowy danej osoby i imiona i nazwiska członków jej rodziny, mogą zostać wykorzystane do doxxingu, nękania i prześladowania

Kate Keisel w swojej pracy jako współzałożycielka firmy z siedzibą w New Jersey priorytetowo traktuje planowanie bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego Instytut Sanaraktóra zapewnia usługi w zakresie zdrowia psychicznego związane z traumą ofiarom przemocy interpersonalnej, w tym wykorzystywania seksualnego ze względu na wizerunek.

Keisel twierdzi, że zwolennicy mający dobre intencje często mówią ocalałym, aby trzymali się z dala od Internetu, gdy po prostu nie jest to możliwe ze względów osobistych i zawodowych. Dlatego też planowanie bezpieczeństwa fizycznego może uwzględniać fakt, że nawet po otrzymaniu wstępnego powiadomienia o skutecznym usunięciu nie ma gwarancji, że zdjęcia nie pojawią się ponownie.

Najlepsze historie, które można mashować

Zamiast mieć nadzieję, że molestowanie definitywnie się zakończy, Keisel zaleca, aby ofiary przemocy wprowadziły granice związane ze sposobem spędzania czasu w Internecie, zwłaszcza jeśli nie szukanie obrazów jest dla nich stresujące. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo psychiczne, osoby, które przeżyły, mogą chcieć ustalić limit godzin poświęcanych na wyszukiwanie swoich obrazów.

Keisel twierdzi, że dla osób, które przeżyły, pomocne może być określenie i trzymanie się zadań, nad którymi mają całkowitą kontrolę, takich jak usuwanie danych osobowych z Internetu.

Uziemienie i utrzymanie uziemienia

Chociaż praktyczne kroki, takie jak wydawanie nakazów usunięcia, są kluczem do planowania bezpieczeństwa, zarówno Keisel, jak i Rossi twierdzą, że osoby, które przeżyły, odnoszą również korzyści z praktyk uziemiania i uważności, które zmniejszają cierpienie psychiczne i niepokój.

Ci, którzy przeżyli, cierpią szczególnie, ponieważ ich układ nerwowy postrzega ciągłe zagrożenie; w końcu deepfakes mają potencjał, aby ponownie się pojawić lub mogą nadal istnieć w Internecie lub w czyimś posiadaniu.

Terapeuta może nauczyć osobę, która przeżyła, nowych technik, ale Keisel twierdzi, że czynności, które wprowadzają osobę w chwilę obecną, dzięki czemu może ona w pełni zamieszkać w swoim ciele, mogą również silnie uspokajać. Mogą one obejmować jogę wrażliwą na traumę i Tai Chi.

Rossi zaleca również uspokajające strategie stymulujące zmysły, takie jak zapalenie kadzidła lub świecy i śmiech, co może zmniejszyć reakcję organizmu na strach.

„Nie potrafimy znaleźć sposobu na wyjście z traumy” – mówi Keisel. Dlatego wierzy, że praktyki „somatyczne”, czyli oparte na ciele, pomagają ocalałym poczuć się bezpiecznie w chwili obecnej, nawet jeśli ich życie zostało wywrócone do góry nogami.

Keisel twierdzi, że będą chwile, kiedy układ nerwowy ocalałego wpadnie w stan paniki z powodu nowego wydarzenia, ale można nauczyć się umiejętności, które pozwolą mu lepiej tolerować taki stres.

Połączenie planowania bezpieczeństwa, uzyskania większej kontroli i samouspokojenia może skierować osobę na ścieżkę wyzdrowienia, mówi Keisel.

Jest nadzieja

Rossi i Keisel należą do kilku terapeutów i specjalistów w USA, którzy specjalizują się w leczeniu osób, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego na podstawie wizerunku, ale ich wiedza specjalistyczna jest rzadkością. Rossi twierdzi, że ma więcej próśb o konsultację, niż jest w stanie obsłużyć; liczba ta znacznie wzrosła, odkąd pod koniec ubiegłego roku oprogramowanie i aplikacje AI zdolne do tworzenia jawnych deepfakes stały się bardziej rozpowszechnione.

Nadużycia przybierają na sile w tempie, które nie dorównuje prawodawcom i firmom technologicznym, chociaż Biały Dom wezwał niedawno platformy i usługi cyfrowe do działania w celu rozwiązania tego problemu.

Zalecenia Białego Domu obejmowały podjęcie przez Kongres działań mających na celu wzmocnienie ochrony prawnej osób, które doświadczyły wykorzystywania seksualnego ze względu na wizerunek, oraz zapewnienie im kluczowych zasobów.

Keisel twierdzi, że osoby chcące porozmawiać z terapeutą powinny rozważyć przeprowadzenie z nim wywiadu na temat praktyk terapeutycznych, aby sprawdzić, czy pasują do siebie. Osoby, które przeżyły, mogą unikać terapeutów, którzy nie rozumieją przemocy seksualnej opartej na obrazie lub którzy nie są przeszkoleni w stosowaniu podejścia wrażliwego na traumę.

Jednak Keisel nie chce, aby osoby, które przeżyły, porzuciły myśl o uzdrowieniu, nawet jeśli czasami wydaje się to niewyobrażalne.

„Panuje pogląd, że ci z nas, którzy doświadczyli takiego poziomu traumy, utkną w miejscu, w którym nie będą mogli ruszyć do przodu” – mówi Keisel. „Kiedy mamy odpowiednie wsparcie, możemy zapomnieć o tych rzeczach w życiu”.

Jeśli udostępniono Ci intymne zdjęcia bez Twojej zgody, zadzwoń na całodobową infolinię Cyber ​​Civil Rights Initiative pod numer 844-878-2274, aby uzyskać bezpłatną i poufną pomoc. Strona internetowa CCRI zawiera również pomocna informacja a także listę zasoby międzynarodowe.

Tematy
Zdrowie psychiczne Dobro społeczneZrodlo