SUNRISE, Floryda — Evan Rodrigues, który rozpoczął sezon posezonowy z zaledwie 16 meczami w fazie play-off, strzelił dwa gole w trzeciej tercji w poniedziałkowy wieczór, a teraz ma trzy gole w dwóch meczach finału Pucharu Stanleya, pomagając Florida Panthers zdobyć 2- Prowadzi w serii 0 po zwycięstwie 4:1 nad Edmonton Oilers.

Obrońca Oilers Evan Bouchard, który również wykonał w meczu dwa rzuty karne, podał krążek Rodriguesowi w lewym kole, zdobywając piątego gola skrzydłowego w fazie play-off na początku trzeciej tercji dla zwycięzcy.

Bramka przypieczętowująca mecz na 3:1 padł po tym, jak Leon Draisaitl podskoczył w powietrze i w dalszej części trzeciej tercji wbił prawe przedramię w twarz kapitana Aleksandra Barkowa. Barkov przez chwilę leżał na lodzie, po czym próbował wstać i upadł. Nie wrócił. W kolejnej grze w przewadze Rodrigues zmusił Draisaitla do zapłacenia kary, strzelając pierwszego gola w grze w przewadze przeciwko Oilers w 12 meczach.

Dla Oilers było to nie lada wyzwanie, ponieważ grali praktycznie bez dwóch zawodników.

Warren Foegele został wyrzucony z boiska w pierwszej kwarcie za kolano Eeto Luostarinena, a Darnell Nurse rozegrał tylko sześć zmian – cztery w końcowych 54:31 meczu – po kontuzji lewej nogi w pierwszej kwarcie po ataku Rodriguesa.

Mattias Ekholm strzelił gola dla Oilers, a Niko Mikkola i Aaron Ekblad (przy pustej siatce) zdobyli pozostałe dwa gole Panthers.

Siergiej Bobrowski obronił 18 razy, co dało mu czternaste zwycięstwo po sezonie i piąte z rzędu zwycięstwo Panthers w fazie play-off.

Po golu Ekholma Connor McDavid zaliczył 27. asystę, dzięki czemu wraz z Nikitą Kucherowem (2020) zajął trzecie miejsce w historii NHL w jednym sezonie posezonowym. McDavid, który w pierwszym meczu był bezsensowny, w sezonie posezonowym nie rozegrał więcej niż jednego meczu bez punktu. W pięciu meczach zanotował siedem asyst i dziewięć punktów, po tym jak w play-offach w 2024 roku nie zdobył punktu, w tym w trzech meczach wielopunktowych.

Trzeci mecz odbędzie się w czwartkowy wieczór w Edmonton.

Oto pięć szybkich wniosków z meczu 2.

Uraz pielęgniarki

Pielęgniarka nie miała zbyt udanego sezonu posezonowego i bardzo się z tego powodu napracowała. Ta ocena minus 15 z pewnością nie jest ładna. Oilers potrzebują więcej od Nurse’a, a to może się zdarzyć tylko wtedy, gdy on będzie grał.

W ten poniedziałek niewiele zrobił.

Nurse opuścił mecz 8:23 po rozpoczęciu pierwszej, natychmiast chwytając się za lewe biodro po ataku Rodriguesa, który miał miejsce w rogu na lewo od bramkarza Oilers Stuarta Skinnera. To była jego czwarta zmiana, która trwała 13 sekund. Do tego momentu uzyskał czas 2:18.

Resztę okresu pielęgniarka spędziła w szatni. Wrócił na lód, kiedy miał rozpocząć drugą połowę, ale wrócił do tunelu. Kontynuował testowanie swojej kontuzji podczas przerw telewizyjnych. Zagrał na jedną zmianę w drugiej kwarcie i dwie w trzeciej, ale jego czas gry był ograniczony do zaledwie 4:20.

Podczas dłuższej nieobecności Nurse Oilers poradzili sobie z zaledwie pięcioma obrońcami. Cody Ceci będzie następny, jeśli dolegliwość Nurse nie pozwoli mu zagrać w trzecim meczu. Warto zauważyć, że w play-offach w 2022 roku Nurse grał z powodu naderwania zginacza stawu biodrowego.

Pantery marnują znaczącą grę w przewadze

Pantery miały okazję do otwarcia drugiego meczu w połowie pierwszej tercji, kiedy Foegele został ukarany pięciominutową karą i niewłaściwym zachowaniem w meczu za kolano Luostarinena. Jednak pomimo świetnego początku meczu i braku oddanych celnych strzałów do tego momentu, ostatnio słabsza gra Panthers w przewadze nie oddała żadnego strzału w pierwszej minucie 1:37 meczu, po czym Oliver Ekman-Larsson zremisował w kolejnych dwóch minutach kosztownym golem. rzut karny za potknięcie Mattiasa Janmarka.

Dziewiętnaście sekund po rozpoczęciu gry cztery na cztery Ekholm strzelił gola po pierwszym strzale Edmontona w meczu do pięciodołkowego Bobrovsky’ego. Kiedy major wznowił grę, Pantery nie były w stanie zremisować i oddały tylko jeden strzał.

Dobra passa Edmontona, obejmująca 34 mecze, zakończyła się jednak później, gdy Rodrigues strzelił gola w trzeciej tercji.

Wyrzucenie Foegele zmienia skład

Wiele napisano na temat zmian w składzie trenera Oilers Krisa Knoblaucha przed drugim meczem. Wiedzieliśmy przy wejściu, że Ceci po raz pierwszy w swojej karierze Oilers będzie zdrowym zawodnikiem dzięki decyzji trenera, a jego następcą został Vincent Desharnais.

Wydawało się, że zmiany zajdą również z przodu. A było ich mnóstwo. Adam Henrique przeniósł się na lewe skrzydło Draisaitla ze środkowego czwartej linii. Sam Carrick zajął tam miejsce Henrique. Evander Kane spadł do trzeciej linii, co oznaczało, że Foegele przesunął się na prawe skrzydło, co po raz szósty w tej kampanii powaliło weterana Coreya Perry’ego na lożę prasową.

Cóż, prawie nie widzieliśmy żadnej z tych zmian w działaniu.

Jak już wspomnieliśmy, oprócz kontuzji Nurse, Oilers stracili Foegele z majorem. Luostarinen pozostał na lodzie, gdy nastąpił scrum i zjechał tunelem. Niedługo potem wrócił do akcji.

Foegele po wyrzuceniu z gry pozostawił Oilers z 11 napastnikami, w tym wyraźnie zapracowanym Kane’em, do końca meczu. Opierali się mocno na swojej gwieździe do przodu, a dolna szóstka przez cały czas była w zasadzie miszmaszem.

Mikkola, zabójca Oilersów

Mikkola, potężny obrońca Panthers, jest znany ze swojej fizyczności i gry w defensywie, ale Oilers nienawidzą gry przeciwko niemu także ze względu na jego atak. Stał się swego rodzaju pogromcą Oilers, strzelając trzy z dziesięciu goli w karierze przeciwko Edmonton.

W poniedziałek uderzenie z lewego koła po podaniu Antona Lundella doprowadziło do wyrównania na 1:1 i jego drugiego gola w fazie play-off. W tym czasie, od 9:34 drugiej minuty, Oilers oddali w sumie zaledwie pięć celnych celnych strzałów. Tak naprawdę najlepsza interwencja Bobrowskiego tego wieczoru miała miejsce tuż przed bramką Mikkoli, kiedy okradł Mikkolę z samobójczej bramki, gdy obrońca zaskoczył go nieostrożnym strzałem z obrotu do własnej siatki.

Skinner na wyspie

W meczu, w którym Oilers oddali cztery strzały w pierwszej kwarcie i trzy w drugiej, Skinner wykonał dobrą robotę, utrzymując Edmontona przy życiu. Zaprzeczył Florydzie 21 razy, oddając 22 strzały w ciągu pierwszych 40 minut, w tym jeden atak w drugiej kwarcie, podczas którego okradł Matthew Tkachuka i Brandona Montoura. Podczas jednej z gier o przewadze w drugiej kwarcie zrobił to samo Samowi Bennettowi, wprost.

O piątej na piątkę, Naturalna sztuczka ze statystyką miał szanse na zdobycie gola przy stanie 10-6 na korzyść Florydy w meczu i 4-0 przy bardzo niebezpiecznych sytuacjach.

(Zdjęcie Evana Rodriguesa: Bruce Bennett / Getty Images)