tenisista stołowy Bruna Aleksandraprzejdzie do historii BrazyliiTego lata zostaję pierwszy zawodnik z tego kraju, który w tej samej edycji igrzysk osiągnął dublet, startując na igrzyskach olimpijskich (26 lipca do 11 sierpnia) i w Igrzyskach Paraolimpijskich (28 sierpnia do 8 września). Aleksandra, do kogo Amputowali prawą rękę z powodu zakrzepicy spowodowane szczepionką, gdy miał trzy miesiące, dwukrotnie będzie w Paryżu.

Kon cztery medale igrzysk paraolimpijskich (jedno srebro i trzy brązy w Rio 2016 i Tokio 2020) tenisistka stołowa pokazała swoje ogromna jakość w porównaniu z rywalami na najwyższym poziomie bez niepełnosprawności. Pierwszy raz był w środku Absolutne drużynowe mistrzostwa świata w lutym ubiegłego roku. Alexandre pomógł Brazylii dotrzeć do 1/8 finału dzięki swojemu unikalnemu stylowi serwu jedną ręką. Zanotowała dwa indywidualne zwycięstwa: 3:2 z Iranką Shima Safaei w fazie grupowej i 3:0 z Węgierką Bernadett Balint w 1/8 finału. Teraz jako członek kadry narodowej pojedzie na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

„Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę reprezentować wszystkich niepełnosprawnych Brazylijczyków na igrzyskach olimpijskich i pokazać, że mogę grać na równych warunkach z każdym sportowcem. „Marzę o zostaniu mistrzem paraolimpijskim, a gra przeciwko zdrowi sportowcom wzmacnia mnie w dążeniu do tego celu” – Alexandre powiedział w oświadczeniu Brazylijskiego Komitetu Olimpijskiego.

Mogę grać na równych warunkach z każdym sportowcem

Bruna Alexandre, tenisistka stołowa

Aleksandra, 29 lat, Od siódmego roku życia brał udział w konkursach z pracami stołowymi. Od czasu zdobycia dwóch brązowych medali świata w paraolimpijskim tenisie stołowym w 2014 r. (indywidualnie i zespołowo) oraz złota drużynowego w 2017 r. w Bratysławie Brazylijka ewoluowała, stając się międzynarodowym punktem odniesienia. Jest trzecie miejsce w światowym rankingu paraolimpijskimza Australijczykiem Qian Yang i Polakiem Natalia Partyka, sześciokrotna mistrzyni paraolimpijska i dwa kolejne brązy i dwa srebra na igrzyskach. Polka to ogromny talent, która już w wieku 11 lat wzięła udział w swoich pierwszych igrzyskach paraolimpijskich, stając się najmłodszą zawodniczką w historii, która wystartowała w imprezie paraolimpijskiej w Sydney.

Zawsze inspirowała mnie Natalia Partyka

Bruna Alexandre, tenisistka stołowa

„Zawsze inspirowała mnie Natalia Partyka za wszystko, co osiągnęła w swojej karierze. Inspiruje mnie nadal. Myślę, że zaczęła się ta historia tenisa stołowego: grała w tenisa stołowego na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich i to mnie bardzo inspiruje.” powiedział niedawno Alexandre, który zaczął grać w tenisa stołowego, ponieważ grał w niego jego brat, ale grał też w piłkę nożną, jeździł na deskorolce i na rowerze.

Paraolimpijka w tenisie stołowym Natalia Partyka na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.Almudeny Rivery Martineza

Wybrany klub deblowy w grach

Precisamente Partyka, czterokrotnie olimpijski i sześciokrotnie paraolimpijski, Dobrze wie, co to znaczy rywalizować w obu konkurencjach. Robi to od Igrzysk w Tokio w 2008 roku. Teraz Alexandre zostanie trzeci zawodnik w historii, który osiągnął to w tenisie stołowym.

Brazylijczyk staje się częścią wybierz klub, który podwoi się w tej samej edycji Igrzysk. Udało się to jedynie siedmiu osobom, włączając ją. Pierwszym, który to zrobił, był Włoch Paola Fantato w łucznictwie w Atlancie 96, która na igrzyskach olimpijskich zajęła dziewiąte miejsce w drużynie i pięćdziesiąte czwarte indywidualnie, w dyscyplinie, w której zawsze startowała, czyli łucznictwie.

Otworzyła ścieżkę, którą później naśladował południowoafrykański pływak Natalie du Toit (10 km otwartej wody w Pekinie 2008), o czym już wspominaliśmy Natalia Partyka (Pekin 2008, Londyn 2012, Rio 2016 i Tokio 2020), południowoafrykański lekkoatleta Oscara Pistoriusa (Londyn 2012), irański łucznik Zahra Nemati w Rio 2016 i australijska tenisistka stołowa Melisa Tapper (Rio 2016 i Tokio 2020).

Faktycznie, Bramkarz Nowej Zelandii Neroli FairhallByła pierwszą paraolimpijką, która wystartowała na igrzyskach olimpijskich, ale w tej samej edycji nie zdobyła dubletu.. Dokonał tego na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku i zajął 35. miejsce.Zrodlo