Środa, 12 czerwca 2024 – 08:33 WIB

Lumajang – Funkcjonariusze Mount Semeru Observation Post zauważyli, że góra Semeru, która znajduje się na granicy regencji Lumajang i Malang na Jawie Wschodniej, doświadczyła ciągłych erupcji 20 razy we wtorek od 00:08 WIB do 20:11 WIB.

Przeczytaj także:

Kilka sekund, kiedy Aipda Hendra zdjął swój oficjalny mundur, aby ewakuować ciało dziecka

Większości erupcji góry Semeru nie można było monitorować wizualnie, ponieważ były pokryte mgłą, jak na przykład pierwsza erupcja, która miała miejsce o godzinie 00:08 WIB i erupcji nie można było zaobserwować wizualnie, ale jedynie erupcję, która miała miejsce o godzinie 16:30 WIB, można było monitorować o godz. wysokość jego erupcji.

„Erupcja góry Semeru miała miejsce we wtorek, 11 czerwca 2024 r. o godzinie 16:30 WIB, a wysokość kolumny erupcyjnej wynosiła około 700 metrów nad szczytem, ​​czyli 4376 metrów nad poziomem morza” – powiedział Sigit Rian, oficer poczty obserwacyjnej Mount Semeru Alfiana w pisemnym oświadczeniu otrzymanym w Lumajang.

Przeczytaj także:

BNPB natychmiast instaluje 20 czujników wczesnego ostrzegania przed powodzią w strumieniu rzeki Mount Marapi

Kolumny pyłu wulkanicznego o dużej intensywności wzrosły w wyniku erupcji góry Semeru na Jawie Wschodniej, środa, 28 lutego 2024 r.

Według niego zaobserwowano, że kolumna pyłu wulkanicznego miała szary kolor i dużą intensywność w kierunku południowo-zachodnim i zachodnim. Erupcję zarejestrowano na sejsmografie o maksymalnej amplitudzie 23 mm i czasie trwania 109 sekund.

Przeczytaj także:

Agencja Geologiczna: Góra Lewotobi Men wybucha 1000 metrów nad szczytem

Tymczasem szef Agencji Geologicznej Ministerstwa Energii i Zasobów Mineralnych (ESDM), Muhammad Wafid, powiedział, że na górze Semeru nadal występują gorące chmury i żarzące się lawiny lawy, ale rzadko można je zaobserwować wizualnie, ponieważ utrudnia je mglista pogoda.

„Na podstawie wyników analizy i oceny poziom aktywności Mount Semeru pozostaje na poziomie III lub alarmowym, a zalecenia są dostosowane do najnowszych potencjalnych zagrożeń” – powiedział.

Z tego powodu Agencja Geologiczna zaleciła, aby ludzie nie prowadzili żadnych działań w południowo-wschodnim sektorze wzdłuż Besuk Kobokan, 13 kilometrów od szczytu (centrum erupcji).

Ilustracja - Sejsmograf rejestruje wibracje trzęsienia ziemi.

Ilustracja – Sejsmograf rejestruje wibracje trzęsienia ziemi.

Poza tą odległością zaleca się również, aby ludność nie prowadziła działań w promieniu 500 metrów od brzegu rzeki (granicy rzeki) wzdłuż Besuk Kobokan, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą one zostać dotknięte ekspansją gorących chmur i strumieni lawy na odległość 17 km od szczytu.

Wówczas mieszkańcom zabrania się również prowadzenia działalności w promieniu pięciu kilometrów od krateru/szczytu wulkanu Semeru, ponieważ są narażeni na niebezpieczeństwo rzucania kamieniami (flara).

Opinia publiczna powinna być również świadoma potencjalnego ryzyka wystąpienia gorących chmur, lawin lawy i laharów wzdłuż rzek/dolin mających swój początek na szczycie wulkanu Semeru, zwłaszcza wzdłuż Besuk Kobokan, Besuk Bang, Besuk Kembar i Besuk Sat, a także potencjał laharów w małych rzekach będących dopływem Besuk Kobokan. (Mrówka)

Następna strona

„Na podstawie wyników analizy i oceny poziom aktywności Mount Semeru pozostaje na poziomie III lub alarmowym, a zalecenia są dostosowane do najnowszych potencjalnych zagrożeń” – powiedział.

Następna stronaZrodlo