Jeśli masz skłonność do przeglądania starych wydań Modapodziwiaj archiwalne kolekcje Diora lub doceniaj długą historię tego, co obecnie uznajemy za ulotne trendy na TikToku, to Twój szczęśliwy dzień: Archiwum Vogue’auroczystość Moda z pomocą Google, otwiera się dzisiaj.

Google Arts and Culture współpracowało z Condé Nast, potęgą wydawniczą Moda, aby stworzyć archiwum internetowe przedstawiające historię magazynu i jego wpływ na modę i kulturę. Na platformie znajduje się ponad 15 000 nowo zdigitalizowanych zdjęć archiwalnych obejmujących ponad 600 numerów na przestrzeni dziesięcioleci.

Źródło: Eduardo Garcia Benito / Archiwum Condé Nast w Google Arts & Culture

Wizerunek modelki w różowej sukni balowej.

Źródło: Frances McLaughlin-Gill / Archiwum Condé Nast w Google Arts & Culture

Podobnie jak inne wystawy kulturalne Google, witryna jest pogrupowana w historie przedstawiające różne epoki i osiągnięcia Moda. Oferta jest imponująca i bogata, obejmuje m.in okładki i ilustracje już od lat 50. Inne historie to głębokie zanurzenie się w konkretne momenty, które definiowały kulturę na przestrzeni lat: narodziny spódniczki mini, Na przykład; Jak Moda uchwycił sztukę i życie malarzy takich jak Frida Kahlo I pisarze Joan Didion i Truman Capote; oraz historię „It Girl” ze stronami poświęconymi twarzom rozpoznawalnym pokoleniowo, takim jak Yasmeen Ghauri, Jane BirkinI Iman.

Wizerunek modelki Veroniki Hamel.

Źródło: Irving Penn / Condé Nast Archive w Google Arts & Culture

Wizerunek modelki ubranej w jedwabną sukienkę i szal, z rozmytym kwiatowym tłem.

Źródło: Gordon Parks / Archiwum Condé Nast w Google Arts & Culture

Specjalne wyrazy uznania skupiają się także na fotografach i projektantach, m.in Irvinga PennaDo Prada I Issey Miyake. Gdzie indziej trendy są rejestrowane na przestrzeni lat i uporządkowane według terminów przypominających TikTok, ale archiwizowane są obrazy sprzed kilkudziesięciu lat: pomyśl Barbiecore I balet.

Najlepsze historie, które można mashować

ZOBACZ TEŻ:

Myśl na różowo: powstanie i ewolucja #Barbiecore

W poście na blogu Ivan Shaw, dyrektor ds. fotografii korporacyjnej w Condé Nast, opisuje tę witrynę jako „niezbędne miejsce, w którym można poznać ludzi i momenty, które stworzyły historię mody i pomogły ukształtować nasz świat”.

„To miejsce, w którym można usłyszeć historie twórców obrazów, projektantów, modelek, pisarzy i osobistości, które przez ponad 100 lat pomogły napędzać kulturę” – pisze Shaw.

Ta strona to prawdziwa uczta estetyczna, otwierająca drzwi do tysięcy zdjęć i zapewniająca łatwy dostęp miłośnikom mody. To najlepszy moodboard, a jeśli nie wiesz, od czego zacząć, możesz przeglądać wszystkie obrazy na jednej stronie.Zrodlo