Frenkie de Jong dodał energii Holandii przed letnimi Mistrzostwami Europy po powrocie do treningów pierwszego składu, powiedział w niedzielę trener Ronald Koeman.

27-latek w tym sezonie zmagał się z kontuzjami kostki i od kwietnia nie rozegrał żadnego meczu.

De Jong doznał trzech różnych kontuzji kostki w sezonie 2023–2024, do których doszło we wrześniu, marcu i kwietniu. Jego ostatni problem miał miejsce podczas meczu Barcelony z Realem Madryt, co zmusiło go do opuszczenia boiska na noszach.

Pomocnik już wcześniej sugerował, że nie jest pewne, czy zdąży na mistrzostwa Europy, ale po tygodniu indywidualnego treningu po raz pierwszy dołączył do reszty składu na boisku.

„Był częścią szkolenia, ale trzymaliśmy go z dala od jakiegokolwiek kontaktu” – powiedział Koeman.

„Możliwe, że Frenkie nie dotrze na pierwszy mecz. Możemy jednak poczekać do drugiego lub trzeciego meczu. To możliwość. Nawet jeśli nie będzie mógł zagrać w pierwszych dwóch meczach, pozostaniemy przy nim. Jeśli jednak wygląda na to, że opuści całą fazę grupową, być może będę musiał ponownie przemyśleć swój wybór.

GŁĘBIEJ

Przewodnik po składzie Holandii na Euro 2024: Wielkie nazwiska, takie jak Van Dijk i De Jong, ale wciąż brakuje im siły ognia

Koeman przygotowuje swoją drużynę do ostatniej towarzyskiej rozgrzewki przed poniedziałkowym meczem z Islandią na mistrzostwach Europy.

Holandia znalazła się w grupie D i 16 czerwca zmierzy się z Polską w swoim pierwszym meczu na turnieju w Niemczech.

„Wielu zawodników odpoczęło pod koniec sezonu i weszło na boisko świeżo” – powiedział Koeman o swoim składzie.

– Byli też zawodnicy, którzy nie byli jeszcze gotowi na pełne 90 minut, ale mogliśmy dobrze trenować.

Razem z Polską Holandia w fazie grupowej zmierzy się 21 czerwca z Francją i 25 czerwca Austrią.

(ANP za pośrednictwem Getty Images)

Zrodlo