Françoise Hardy, francuska piosenkarka i autorka tekstów znana z melancholijnych ballad i niepowtarzalnej atmosfery, zmarła w Paryżu na raka krtani. Miała 80 lat.

Śmierć Hardy potwierdził we wtorek jej syn, Thomas Dutronc, który wysłane wspólne zdjęcie tej dwójki z podpisem „Maman est partie”. Hardy od ponad dekady zmagał się z rakiem, a w 2021 roku w wyniku leczenia przestał śpiewać.

Hardy urodziła się jako Françoise Madeleine Hardy 17 stycznia 1944 r. w okupowanej przez nazistów Francji i została ukształtowana przez powojenną kulturę, w której dorastała. Jako dziecko zapisywała się na lekcje gry na fortepianie, ale naprawdę zainteresowała się muzyką, kiedy zaczęła skończył 16 lat i dostał gitarę. Niedługo potem zaczęła pisać własne kompozycje.

Na początku lat 60. Hardy zaczął nagrywać i dość szybko stał się sensacją we Francji dzięki pojawieniu się młodzieżowego ruchu yé-yé. W 1962 roku ukazała się jej debiutancka płyta pt. Wszyscy chłopcy i dziewczętawraz ze znajdującym się na czołowych miejscach list przebojów utworem tytułowym i hitem „Le temps de l’amour”.

Od tego momentu Hardy kontynuowała nagrywanie i cieszyła się swoim statusem osoby mającej wpływ na światową scenę pop, spędzając czas z takimi artystami jak Mick Jagger, The Beatles i innymi wpływowymi wykonawcami. Bob Dylan darzył ją szczególnym uznaniem i nawet umieścił wiersz napisany „dla Françoise Hardy” w notatkach do swojego albumu z 1964 roku Inne oblicze Boba Dylana.

Pod koniec lat 60. Hardy nadal wydawał cieszące się uznaniem nagrania, a nawet zwrócił się ku muzyce anglojęzycznej wydając albumy z 1966 r. Françoise Hardy śpiewa po angielsku. Następnie w 1971 roku nawiązała współpracę z brazylijskim muzykiem Tucą i wydała album inspirowany bossa-novą Pytanieco pozwoliło jej odejść od popowego uroku jej poprzednich prac i zagłębić się w głębsze, bardziej dojrzałe tematy.

Przez resztę kariery Hardy zyskała status kultowej wśród fanów na całym świecie i nadal definiowała swoje wyjątkowe poczucie artyzmu. Przez ostatnie lata swojego życia wydawała nowe albumy dość równomiernie. Jej ostatnia płyta, Nikt więcejprzybył w 2018 roku.

Oprócz muzyki Hardy miał także barwną karierę jako astrolog i pisarz, a także pojawił się w wielu filmach. Miała także ogromną siłę przebicia we francuskich kręgach mody i przez wielu była postrzegana jako ikona popu, która definiowała ducha czasu.Zrodlo