Prawniczka zajmująca się prawami człowieka, Femi Falana, SAN, stanowczo odpowiedziała na uwagi Prokuratora Generalnego Federacji (AGF) i Ministra Sprawiedliwości Lateefa Fagbemi, SAN, dotyczące trwającego strajku zorganizowanych pracowników, który Fagbemi określił jako „przedwczesne , nieskuteczne i nielegalne.”
W wydanym w niedzielę oświadczeniu prasowym Fagbemi skrytykował strajk, podkreślając, że agitacja na rzecz podwyżki płacy minimalnej jest nadal przedmiotem negocjacji.
Podkreślił, że związki zawodowe nie spełniły warunków koniecznych do strajku i podkreślił toczące się dyskusje w ramach Komisji Trójstronnej, w skład której wchodzą Rząd Federalny, rządy stanowe i Zorganizowany Sektor Prywatny.
AGF odniosła się także do istniejącego postanowienia Krajowego Sądu Przemysłowego (NIC), które zabrania związkom zawodowym kontynuowania strajku, zauważając, że orzeczenie to pozostaje w mocy.
Jednakże Falana przeciwstawił się tym twierdzeniom, argumentując, że jego klienci, w skład których wchodzą członkowie Nigeryjskiego Kongresu Pracy (NLC) i Kongresu Związków Zawodowych (TUC), mają prawo angażować się w akcje protestacyjne.
Odrzucił pogląd, że strajk jest nielegalny lub przedwczesny, podkreślając pilną potrzebę przyspieszenia negocjacji przez wszystkie strony w Komitecie Trójstronnym w celu skutecznego rozwiązania sporów.
„Nalegałem, aby komisja przyspieszyła dyskusje, aby zapewnić polubowne rozwiązanie, które mogłoby doprowadzić do zaprzestania strajku” – dodał. stwierdziła Falana w swojej odpowiedzi.
Jego słowa: „Pozostajemy radcami prawnymi Prezydenta Kongresu Pracy w Nigerii, towarzysza Joe Ajaero i Prezydenta Kongresu Związków Zawodowych, towarzysza Festusa Osifo. Mamy instrukcje obu przywódców związkowych, aby napisać ten list.
„W swoim piśmie z dnia 1 czerwca 2024 r. podnieśli Państwo, że prowadzona przez naszych klientów akcja protestacyjna w sprawie nowej krajowej płacy minimalnej stanowi nieposłuszeństwo postanowieniom Krajowego Sądu Przemysłowego i Sądu Apelacyjnego. W równym stopniu oskarżyłeś naszych klientów o naruszenie artykułów 41 i 42 ustawy o sporach handlowych poprzez niezastosowanie 15-dniowego okresu wypowiedzenia przed rozpoczęciem strajku.
„Odpowiadając seryjnie na Państwa zarzuty, pragniemy oświadczyć, że nasi klienci w żaden sposób i w żaden sposób nie sprzeciwili się poleceniom sądu ani nie naruszyli przepisów ustawy o sporach handlowych.
„Nasi klienci zawsze powiadamiali o akcji protestacyjnej lub strajku z wyprzedzeniem większym niż 15 dni, zgodnie z postanowieniami art. 41 ustawy o sporach handlowych. Jednak po otrzymaniu zawiadomienia o strajku Rząd Federalny zawsze spieszył się do Krajowego Sądu Przemysłowego, aby uzyskać nakaz ex parte powstrzymujący pracowników od podejmowania jakiejkolwiek formy strajku lub protestu.
„Mimo że biura Nigeryjskiego Kongresu Pracy i Kongresu Związków Zawodowych oraz ich radca prawny znajdują się rzut beretem od Federalnego Ministerstwa Sprawiedliwości, rząd federalny konsekwentnie uzyskiwał rozkazy ex parte o zaprzestaniu strajków, kierując się własną pilnością. Tym samym Krajowy Sąd Przemysłowy, wydając nakazy ex parte, pozbawił nigeryjskich pracowników prawa do udziału w jakimkolwiek strajku sprzecznym z jasnymi postanowieniami Ustawy o związkach zawodowych i Ustawy o sporach handlowych.
„Nasi klienci nie dopuścili się żadnego przestępstwa uczestnicząc w trwającym strajku. W pozwie nr NICN/ABJ/270/2022 pomiędzy Rządem Federalnym i Anor przeciwko Związkowi Kadry Akademickiej Uniwersytetów (ASUU) Krajowy Sąd Przemysłowy orzekł, że karą za podjęcie akcji protestacyjnej w Nigerii jest przepadek wynagrodzeń lub wynagrodzeń w trakcie czas trwania strajku. Zdaniem sędziego przewodniczącego BB. Kanyip PNIC, wszystkie przepisy ustawy o sporach handlowych „dopuszczają zasadę „nie ma pracy, nie ma wynagrodzenia”; w taki sposób, że pracodawca jest prawnie upoważniony do niepłacenia strajkującym wynagrodzeń za okres strajku, który podjęli.
„Przypomniał Pan o zawieszeniu tymczasowego nakazu sądowego wydanego w dniu 5 czerwca 2023 r. w sprawie SUIT nr: NICN/ABJ/158/2023 – FEDERAL GOVERNMENT OF NIGERIA & ANOR V. NIGERIAN PRACY CONGRESS & ANOR, którego zarządzenie ograniczyło zarówno Nigeryjski Kongres Pracy, jak i handel Kongresu Związku od podejmowania jakichkolwiek akcji protestacyjnych/strajków jakiegokolwiek rodzaju. Z całym szacunkiem zarządzenie nie odnosi się do trwającego strajku będącego efektem sporu handlowego dotyczącego nowej płacy minimalnej. W każdym razie sprawa została rozwiązana polubownie, ponieważ strony i ich prawnicy podpisali warunki ugody sporządzone przez Ciebie.
„Jak niewątpliwie wiecie, sprawa Rząd Federalny przeciwko Kongresowi Pracy w Nigerii została rozstrzygnięta, ponieważ strony i ich prawnicy podpisali warunki ugody sporządzone przez Pana dobre ja. Nie można zatem zarzucać naszym Klientom naruszenia postanowień zarządzenia tymczasowego Krajowego Sądu Przemysłowego. Dlatego też Rząd Federalny nie wszczął przeciwko naszym klientom żadnego postępowania o pogardę w Krajowym Sądzie Przemysłowym.
„Odniósł się Pan także do sprawy Oshiomole & Anor. przeciwko FGN (2004) LEPLR-5188(CA) i dalej sprawiał wrażenie, że Sąd Apelacyjny zakazał pracownikom podejmowania strajku. Co się tyczy, wykładnia ta nie odzwierciedla orzeczenia Sądu Apelacyjnego. Rzeczywiście, Ich Lordowie jednomyślnie podtrzymali prawo pracowników do strajku w sprawach wynikających ze sporów handlowych. W tym zakresie nasi klienci solidnie przewodzą obecnym akcjom protestacyjnym w sprawie nowej płacy minimalnej.
„Wreszcie zapewnił pan krajowe związki zawodowe, że rząd „w dalszym ciągu będzie przyjmował ugodowe podejście do rozwiązywania kwestii dotyczących dobra pracowników i obywateli w duchu rokowań zbiorowych”. Ze swojej strony doradzaliśmy naszym klientom współpracę z członkami Komisji Trójstronnej ds. Krajowej Płacy Minimalnej podczas trwających spotkań negocjacyjnych w interesie harmonii przemysłowej w kraju.
„Doceniając Pańską interwencję w akcję protestacyjną, jesteśmy zmuszeni doradzić członkom Komisji Trójstronnej przyspieszenie negocjacji, aby umożliwić naszym klientom odwołanie strajku”.