Ence planuje wraz ze wschodzącą szwedzką firmą ShareTex utworzenie pilotażowego zakładu recyklingu tekstyliów na terenie elektrowni cieplnej As Pontes.
Jak wyjaśnia firma w oświadczeniu przesłanym mediom we wtorek, jest to inicjatywa będąca częścią projektu zakładu recyklingu Ence w As Pontes.
Zaznacza, że obiekt „nie będzie wykorzystywał drewna, lecz włókna z odzysku” oraz że „będzie samowystarczalny pod względem energii odnawialnej i będzie zużywał minimalnie wodę”.
Do zagospodarowania odpadów tekstylnych wykorzysta „nową technologię”, która została już przetestowana w skali laboratoryjnej w celu poprawy trwałości tego typu działań.
W tym sensie jako „zalety” „nowej technologii” wskazuje zdolność przerobową tekstyliów polibawełnianych, która „rozszerza zakres” elementów, które można poddać recyklingowi za pomocą techniki, „która nie wymaga drastycznych warunków”. lub temperatury, ani nie używa toksycznych rozpuszczalników”.
Ence twierdzi, że w procesie zostaną wykorzystane odpady pokonsumenckie „zebrane” w Galicji w celu uzyskania włókien tekstylnych do ponownego włączenia do łańcucha wartości „lub w procesach o wysokiej wartości dodanej”.