“Dokładnie”

Oto, co Elon Musk odpowiedział dzisiaj na post na X, który podał w wątpliwość integralność OpenAI po ich niedawnej kłótni lektorskiej ze Scarlett Johansson. Gdyby tak było, byłby to kolejny przypadek impulsywnego miliardera, który ponownie odpalił na platformie mediów społecznościowych, której jest właścicielem od października 2022 r.

Jednak wraz z ogłoszeniem przez Apple w poniedziałek swojego zaangażowania w sztuczną inteligencję i nawiązanie partnerstwa z organizacją kierowaną przez Sama Altmana, której Musk był współzałożycielem (i z którą, co nie było zaskoczeniem, pokłócił się w 2018 r.), oznaczało to znacznie więcej – przynajmniej na razie.

W serii postów Musk oświadczył, że jeśli prowadzony przez Tima Cooka gigant technologiczny połączy broń z OpenAI, wówczas wszystkie jego produkty zostaną „zakazane” przez X, Teslę, SpaceX, Boring Company i każdą inną firmę, której właścicielem jest Musk. Dramatycznie dodał, że byłoby „niedopuszczalnym naruszeniem bezpieczeństwa”, gdyby „Apple integrował OpenAI na poziomie systemu operacyjnego”

Rzecz w tym, że Apple nie do końca zgadza się z OpenAI, przynajmniej nie tak to przedstawił Cook i jego ekipa w poniedziałek. Apple okazało się, że spóźniło się z pełnym zakresem sztucznej inteligencji, a dziś dyrektor generalny wyraźnie nadrabiał zaległości. W tym celu Cook przedstawił olśniewającą firmę Apple Intelligence jako izbę rozliczeniową AI dla swoich urządzeń i usług w chmurze. W ramach tej hierarchii Apple wprowadza również OpenAI do swoich systemów operacyjnych, aby zasadniczo odpowiedzieć na pytania, na które Apple Intelligence nie jest obecnie w stanie odpowiedzieć.

To rozróżnienie mogło zostać utracone w poniedziałkowym ataku Muska.

Punkt, który sam X zwrócił szefowi – dwukrotnie.

Pomijając na chwilę zbieranie danych, należy również zauważyć, że Musk już wcześniej atakował OpenAI.

W marcu dyrektor generalny Tesli pozwał niezbyt stabilną korporacyjnie firmę OpenAI i jej kadrę kierowniczą za naruszenie umowy. „Ta sprawa została wniesiona, aby zmusić OpenAI do przestrzegania Umowy Założycielskiej i powrotu do swojej misji rozwijania AGI na rzecz ludzkości, a nie na rzecz osobistych korzyści poszczególnych Oskarżonych i największej firmy technologicznej na świecie” – złożenie wniosku w stanie Kalifornia stwierdził sąd w San Francisco.

W odpowiedzi OpenAI wyśmiewało pozew Muska jako „niespójny”. Wykrzyknęli: „Gdyby sprawa miała zostać odkryta, dowody wskazywałyby, że Musk wspierał strukturę nastawiona na zysk dla OpenAI, która miała być kontrolowana przez samego Muska, i porzucił projekt, gdy jego życzenia nie zostały spełnione. Widząc niezwykły postęp technologiczny, jaki osiągnął OpenAI, Musk pragnie teraz tego sukcesu dla siebie.

Nowsza historia jest taka, że ​​Musk wprowadził na rynek własną sztuczną inteligencję.

W zeszłym miesiącu szef Boring Company zebrał zdumiewające 6 miliardów dolarów w nowej rundzie finansowania dla xAI. Dzięki ogromnym inwestycjom Kingdom Holding Company z Arabii Saudyjskiej wartość startupu xAI wynosi obecnie ponad 20 miliardów dolarów. Chatbot firmy Grok jest w fazie testów beta i jest już dostępny dla płatnych abonentów X Premium.

Oczywiście wszystko to ma miejsce w momencie, gdy Musk staje w obliczu punktu zwrotnego w Tesli podczas zgromadzenia akcjonariuszy zaplanowanego na 13 czerwca.

Głosowanie dotyczy kwestionowanej wypłaty 56 miliardów dolarów, którą Musk miał otrzymać od producenta samochodów oraz oficjalnego przeniesienia Tesli z Delaware do Teksasu. Z oczywistych powodów Musk chce, aby ten pierwszy przeszedł obok Lone Star (obecnie przez większość czasu mieszka w Teksasie). Sędzia w Pierwszym Stanie nazwał zatwierdzoną przez zarząd wypłatę „niezgłębioną sumą” i w styczniowym orzeczeniu odrzucił megakompensację.

W kwietniu Musk poinformował pracowników Tesli, że firma zwolni około 10% z ponad 140 000 pracowników, aby obciąć koszty i zaoszczędzić pieniądze.

W poniedziałek akcje Tesli spadły o około 2,08%, zamykając się na poziomie 173,79 dolarów.

Firma Apple nie odpowiedziała dzisiaj na prośbę o komentarz w sprawie wpisów Muska. Jeśli i kiedy to zrobią, ten post zostanie zaktualizowany.Zrodlo