Elon Musk może sapać, publikować posty i zaciągać się, ale wygląda na to, że nie zdmuchnie domu OpenAI.

Trzy i pół miesiąca po oświadczeniu, że składa pozew mający na celu zmuszenie firmy prowadzonej przez Sama Altmana, której jest współzałożycielem, do zaprzestania pogoni za zyskami i „powrotu do swojej misji polegającej na rozwijaniu AGI z korzyścią dla ludzkości” właściciel X wycofał dziś pozew .

Nie podano powodu rezygnacji z tej akcji. Ponieważ jednak Musk bez uprzedzeń oddalił swój pozew, burzliwy miliarder może złożyć wniosek ponownie, jeśli tak zdecyduje.

Warto zauważyć, że zwolnienie następuje około 24 godziny przed wyznaczeniem przez sędziego Bay Area rozprawy w sprawie OpenAI i wniosku Altmana o odrzucenie sprawy. Do samodymisji Muska doszło także nieco ponad 24 godziny po tym, jak szef Tesli wygłosił w mediach społecznościowych tyradę na temat Apple, która wprowadziła na pokład ChatGPT OpenAI jako swego rodzaju kopię zapasową dla nowego programu AI Apple Intelligence.

W pewnym momencie wdając się w sprzeczkę Scarlett Johansson z OpenAI, Musk oświadczył, że wszystkie produkty Apple zostaną „zakazane” przez X, Teslę, SpaceX, Boring Company i każdą inną firmę, której jest właścicielem. Musk nazwał to „niedopuszczalnym naruszeniem bezpieczeństwa”, jeśli „Apple integruje OpenAI na poziomie systemu operacyjnego”.

Musk początkowo pozwał OpenAI i jego kadrę kierowniczą w marcu za naruszenie umowy.

„Ta sprawa została wniesiona, aby zmusić OpenAI do przestrzegania Umowy Założycielskiej i powrotu do swojej misji polegającej na rozwijaniu AGI na rzecz ludzkości, a nie na osobistej korzyści dla poszczególnych Oskarżonych i największej firmy technologicznej na świecie” – czytamy w zgłoszeniu.

Ponieważ Musk zebrał miliardy funduszy na swój własny xAI, OpenAI odrzuciło pozew Muska jako „niespójny”.

Następnie wykrzyknęli: „Gdyby sprawa miała zostać odkryta, dowody wskazywałyby, że Musk wspierał strukturę nastawiona na zysk dla OpenAI, która miała być kontrolowana przez samego Muska, i porzucił projekt, gdy jego życzenia nie zostały spełnione. Widząc niezwykły postęp technologiczny, jaki osiągnął OpenAI, Musk pragnie teraz tego sukcesu dla siebie.

W tym pracowitym tygodniu dla jednego z najbogatszych ludzi na świecie Musk staje przed decydującym momentem podczas zgromadzenia akcjonariuszy Tesli, które odbędzie się 13 czerwca.

Niezależnie od tego, czy akcjonariusze będą głosować za przywróceniem wypłaty 56 miliardów dolarów, które Musk miał otrzymać od spółki, zanim sędzia zmiażdży „absurdalnie przewymiarowany” pakiet zarządu. Podobnie jak w przypadku wypłaty, oczekuje się, że oficjalne przeniesienie Tesli z przepisów stanu Delaware do Teksasu, gdzie obecnie znajduje się jej siedziba, również nastąpi.

Zrodlo