Egipski el-Sisi ponownie mianuje premiera Madbouly’ego i nakazuje mu utworzenie nowego gabinetu

Prezydent twierdzi, że nowy rząd musi zająć się kwestiami lokalnymi i międzynarodowymi.

Prezydent Egiptu Abdel Fattah el-Sisi ponownie mianował premiera Mostafę Madbouly’ego w celu utworzenia nowego rządu.

Prezydencja Egiptu stwierdziła w poniedziałkowym oświadczeniu, że Madbouly, który jest premierem od 2018 r., otrzymał zadanie ukształtowania nowego rządu, który będzie sprawniejszy w zakresie rozwiązywania problemów w kraju i za granicą.

W oświadczeniu stwierdzono, że nowi ministrowie muszą chronić bezpieczeństwo narodowe w świetle rosnących wyzwań regionalnych i międzynarodowych, zwalczać „terroryzm” i zajmować się chorą gospodarką zmagającą się z inflacją i potrzebującą większej liczby inwestycji lokalnych i zagranicznych.

„Dzisiaj wyznaczyłem doktora Mostafę Madbouly’ego do utworzenia nowego rządu, który będzie dysponował niezbędną wiedzą i kompetencjami do zarządzania kolejnym etapem, aby osiągnąć pożądany rozwój wydajności rządu i stawić czoła wyzwaniom stojącym przed państwem” – napisał el-Sisi w poście na X.

Nie podano od razu informacji, kiedy rząd obejmie urząd.

El-Sisi został zaprzysiężony na trzecią kadencję w kwietniu po zwycięstwie, zdobywając 89,6% głosów w grudniowych wyborach, w których nie było poważnych konkurentów.

Nakazał przetasowania w rządzie, gdy Egipt stoi przed wyzwaniami związanymi z bezpieczeństwem i gospodarką, podczas gdy na granicy Egiptu szaleje wojna Izraela z Gazą.

Pod koniec maja członek egipskich sił bezpieczeństwa zginął w strzelaninie z siłami izraelskimi wzdłuż granicy z miastem Rafah w południowej Gazie.

Prezydent Egiptu współpracował także ze Stanami Zjednoczonymi, zarówno w zakresie mediacji w sprawie potencjalnego zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, jak i zapewnienia ratującej życie pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków po przejęciu przez Izrael granicy Gazy z Egiptem w zeszłym miesiącu.

Ponieważ przez ostatnie dwa lata Egipt próbował uporać się z chronicznym niedoborem walutowym i wysoką inflacją, pojawiły się spekulacje, że zastąpiony zostanie sam Madbouly.

W tym roku gospodarka doświadczyła pewnego wytchnienia po porozumieniu inwestycyjnym ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Egiptem, które uzgodniły inne umowy w zakresie finansowania międzynarodowego, w tym rozszerzony program pożyczkowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Zrodlo