Zjednoczone Emiraty Arabskie, które pracują nad zdobyciem pozycji hotspotu dla działań w sieci Web3, zdecydowały, że Dubaj stanie się jedną z dziesięciu największych gospodarek metaverse na świecie. W tym tygodniu władca Dubaju, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, ogłosił plan działania dotyczący rozwoju metaverse w Dubaju. Plan ten, zwany „Strategią Metaverse w Dubaju”, ma na celu włączenie ponad tysiąca firm Web3 do swojego ekosystemu przemysłowego. Posunięcie to, jak szacują Zjednoczone Emiraty Arabskie, może zapewnić około 40 000 miejsc pracy w ciągu najbliższych sześciu lat, do roku 2030.

W nadchodzących latach Dubaj będzie chciał stworzyć najnowocześniejszy ekosystem metaverse, który będzie mógł zaoferować firmom oferującym usługi związane z tą technologią. W ramach Dubai Metaverse Strategy przetestuje zastosowania Metaverse w różnych sektorach, w tym w turystyce, edukacji, handlu detalicznym, pracy zdalnej, opiece zdrowotnej i kwestiach prawnych, ujawniono w ogłoszeniu opublikowany w WAM, oficjalnej agencji informacyjnej Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Aby zapewnić dobry rozwój technologii Metaverse, Dubaj będzie intensywniej prowadzić badania i rozwój innych technologii, takich jak rzeczywistość rozszerzona (AR), rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość mieszana (XR). Stanowią one istotne elementy ogólnej technologii Metaverse i umożliwiły już utworzenie 6700 miejsc pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, co w ostatnim czasie zwiększyło gospodarkę kraju o 500 milionów dolarów (około 4175 crore rupii).

„Strategia ma również na celu wykorzystanie danych w czasie rzeczywistym, wykorzystanie uczenia maszynowego i Internetu Rzeczy oraz wykorzystanie symulacji sztucznej inteligencji i blockchain w celu usprawnienia ludzkich procesów myślenia” – dodał w ogłoszeniu.

Firmy zajmujące się badaniami rynku mają różne prognozy dotyczące wzrostu rynku Metaverse do 2030 r. Chociaż Marketsandmarkets.com przewiduje, że do 2030 r. wielkość rynku osiągnie 1 303,4 miliarda dolarów, Badania rynku PS, PolitykI Badania pierwszeństwa szacuje się, że wzrośnie odpowiednio do rozmiarów 1157 miliardów dolarów, 507 miliardów dolarów i 1,3 biliona dolarów.

Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) w swoim najnowszym raporcie stwierdziło, że do roku 2030 prawie 700 miast będzie miało jakąś infrastrukturę metawersyjną. Na razie jednak Seul w Korei Południowej, Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Santa Monica w USA zostały uznane za wiodące miasta w międzynarodowym sektorze metaverse.

Dubaj podjął już kroki, aby jako pierwszy wdrożyć technologię Metaverse. Na przykład we wrześniu 2022 r. Ministerstwo Gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich zadebiutowało w Metawersie.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo