„Ciało Chrystusa”

„Ciało Chrystusa”

Kiedy Jezus chciał zostać z nami, posługiwał się chlebem i winem wielkiej tradycji biblijnej, chlebem jako pokarmem, ponieważ dla tych, którzy są głodni, Bóg może mieć jako radość jedynie postać chleba (Gandhi) i wina, i wraz z nimi ustanowił Eucharystię, na cześć której Boże Ciało. Początki tego święta sięgają średniowiecza i wiążą się z pobożnością św. Juliany de Cornillon, której udało się szerzyć pobożność eucharystyczną w odpowiedzi na wątpliwości tych, którzy wątpili w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii. To skłoniło biskupa Liège do ustanowienia w 1264 roku święta w swojej diecezji.

Z kolei w 1263 rpodczas gdy ksiądz odprawiał mszę w Bolsena (Włochy), zwątpił w rzeczywistą obecność Chrystusa, a z konsekrowanej Hostii zaczęła płynąć krew i plamiła korporał, co skłoniło papieża Urbana IV do rozszerzenia święta na cały Kościół w najbliższy czwartek do oktawa Zesłania Ducha Świętego.

Krwawy kapral jest przechowywany w Orvieto i co roku jest niesiony w procesji wraz z Hostią Świętą. Kościół pragnie, aby w ramach tego święta Najświętszy Sakrament był niesiony w uroczystej procesji ulicami i miejscami publicznymi ze szczególną pobożnością i powagą. W wielu miastach Hiszpanii i innych krajów katolickich w procesji biorą udział władze cywilne i wojskowe.

Wierni obsypują ulice kwiatami, zdobią ściany altankami, na balkonach znajdują się najlepsze gobeliny i flaga narodowa. Ludzie modlą się i śpiewają na cześć Jezusa Sacramentado. Piosenka tego dnia to „Załóż Linguę‘ skomponowany przez Świętego Tomasza w 1264 r. Obecnie święto przesunięto na następną niedzielę. Ikonografia, podkreślenie Msza sakiewkowa Rafaela.

Kolejnym przejawem uroczystego kultu Eucharystii jest Międzynarodowe Kongresy Eucharystycznektóre od tego czasu obchodzone są co trzy lub cztery lata 1881. W Hiszpanii mieliśmy trzy przypadki: Madryt 1911, Barcelona 1952 i Sewilla 1993. Hymn kongresu w Madrycie„Śpiewajmy miłości miłości” Jest to najczęściej śpiewana pieśń eucharystyczna w krajach hiszpańskojęzycznych, ku czci Jezusa w Najświętszym Sakramencie.



Zrodlo