Dzieląc łóżko z chrapiącym partnerem, możesz go szturchać przez całą noc, mając nadzieję na kilka chwil ciszy. Jeśli to Ty budzisz się i narzekasz na chrapanie, oznacza to również, że tracisz sen.

Dla wielu walka z chrapaniem jest realna, ale jest nadzieja. Chociaż możesz desperacko pragnąć ulgi, zanim zastosujesz najnowszy trend polegający na zaklejaniu ust, rozważ zastosowanie sprawdzonego środka na chrapanie: pasków na nos.

Czym są plastry na nos?

Plastry na nos to rodzaj urządzenia zapobiegającego chrapaniu, które nakłada się na zewnętrzną część nosa przed pójściem spać. Małe samoprzylepne paski delikatnie unoszą boki nosa, otwierając kanały nosowe, umożliwiając łatwiejsze oddychanie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Fundacja Snu.

Oto kilka korzyści płynących ze stosowania pasków na nos:

  • Poprawiony przepływ powietrza: Otwiera kanały nosowe, zapewniając lepsze oddychanie i mniej chrapania.
  • Lepsza jakość snu: Zmniejsza chrapanie, zapewniając spokojny sen Tobie i Twojemu partnerowi.
  • Nieinwazyjny: Łatwy w zastosowaniu, bez konieczności stosowania procedur medycznych.
  • Przystępny: Plastry na nos są dostępne w wielu sklepach za mniej niż 20 dolarów.

Jak działają plastry na nos?

Paski na nos działają poprzez użycie kleju do uniesienia boków nosa. Działanie to pomaga poszerzyć kanały nosowe, umożliwiając płynniejszy przepływ powietrza podczas snu. Zmniejszając opór przepływu powietrza, plastry nosowe mogą skutecznie zmniejszyć chrapanie i poprawić oddychanie.

Dla kogo najlepsze są plastry na nos?

Mężczyzna chrapie, gdy partner nie śpi

Źródło obrazu/Getty Images

Chrapanie ma różne przyczyny, ale plastry na nos są najlepsze dla osób, które chrapią z powodu zatkanego nosa lub wąskich kanałów nosowych. Ponieważ są nieinwazyjne, są idealne dla każdego, kto szuka szybkiego i łatwego rozwiązania chrapania.

Chociaż plastry na nos mogą być skuteczne dla wielu osób, mogą nie być odpowiednie dla wszystkich, szczególnie dla osób cierpiących na choroby współistniejące, takie jak bezdech senny. Jeśli podejrzewasz, że Twoje chrapanie może być oznaką bezdechu sennego lub innego poważnego zaburzenia snu, skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia właściwej diagnozy i planu leczenia.

Inne wskazówki dotyczące walki z chrapaniem

Kobieta śpi na brzuchu i chrapie Kobieta śpi na brzuchu i chrapie

Czasami spanie na brzuchu może powodować chrapanie. Spróbuj spać na boku.

Sandra Mirey/Getty Images

Oprócz stosowania pasków na nos istnieje kilka innych zmian w stylu życia i środków, które mogą pomóc zmniejszyć chrapanie:

Śpij na boku

Według Johnsa Hopkinsaspanie na plecach lub brzuchu może zablokować drogi oddechowe, utrudniając oddychanie i prowadząc do chrapania. Ułożenie się na boku może pomóc w utrzymaniu drożności dróg oddechowych i zmniejszeniu chrapania.

Unikaj alkoholu przed snem

Alkohol rozluźnia mięśnie gardła, co może zwiększać prawdopodobieństwo chrapania. Fundacja Snu zachęca osoby, które chrapią, do unikania alkoholu przed snem, aby zmniejszyć chrapanie i poprawić jakość snu.

Podnieś głowę za pomocą poduszki

Ponieważ chrapanie jest spowodowane ograniczonym przepływem powietrza, Klinika w Cleveland zaleca podnoszenie głowy podczas snu, aby poprawić oddychanie. Można to osiągnąć za pomocą dodatkowej poduszki. Istnieją poduszki zaprojektowane, aby pomóc w chrapaniu, w tym inteligentne poduszki, które wykrywają chrapanie i automatycznie dostosowują uniesienie głowy pacjenta.

Wypróbuj regulowaną podstawę

Jeśli podniesienie głowy za pomocą dodatkowej poduszki nie pomoże, rozważ inwestycję w regulowaną podstawę łóżka, która podniesie głowę i stopy. Może to również pomóc w zmniejszeniu chrapania, utrzymując drożność dróg oddechowych i zapobiegając zapadnięciu się języka i podniebienia miękkiego.

Najważniejsze

Chrapanie może być uciążliwe zarówno dla chrapiącego, jak i jego partnera w łóżku, ale nie musi być stałym elementem Twojego życia. Plastry na nos wraz z innymi zmianami stylu życia i środkami zaradczymi mogą przynieść ulgę wielu osobom zmagającym się z chrapaniem. Jeśli jednak obawiasz się, że chrapanie może być oznaką poważniejszych zaburzeń snu, poszukaj profesjonalnej pomocy. Dzięki odpowiedniemu podejściu możesz w końcu położyć kres chrapaniu i znów cieszyć się spokojnymi nocami.Zrodlo