Ostrzeżenie: ten artykuł zawiera wzmiankę o samobójstwie i innych tematach, które czytelnicy mogą uznać za niepokojące.

Channel 4 zarządził niezależne śledztwo w sprawie śmierci producenta, który odebrał sobie życie po pracy nad prawdziwym serialem kryminalnym brytyjskiej stacji Ostateczny termin może ujawnić.

John Balson zmarł 17 maja po tygodniach doświadczania intensywnego bólu fizycznego i udręki psychicznej. Deadline rozmawiał z rodziną i wyrazili zgodę na publikację tego artykułu w celu podniesienia świadomości na temat niebezpieczeństw związanych z przepracowaniem w telewizji faktograficznej, co było jednym z życzeń Balsona.

Channel 4 stwierdził, że jest „głęboko zasmucony” śmiercią Balsona i zlecił brytyjskiej firmie prawniczej Reynolds Porter Chamberlain (RPC) zbadanie tej sprawy, zobowiązując się do podjęcia „wszelkich odpowiednich działań”. Nadawca jest w kontakcie z rodziną Balsona. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy program będzie emitowany.

W czasie pracy nad Śladami zabójców w pierwszych czterech miesiącach 2024 r. Balson, 40-letni ojciec kobiety, której żona jest w ciąży z drugim dzieckiem, powiedział rodzinie, że otrzymywał groźby od osoby powiązanej z osobą, którą badał. Według jego żony czuł, że produkcja obwinia go za to, że rodzina odmówiła udziału w programie i poczuł się wyczerpany, co doprowadziło do intensywnych objawów fizycznych związanych z migreną przedsionkową, a jego zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu.

Alaska TV, londyński producent Śladami zabójcys, stwierdziła, że ​​dobro jej pracowników jest „niezwykle ważne”, ale odmówiła dalszych komentarzy, powołując się na toczące się dochodzenie. Śledztwo w sprawie śmierci Balsona nie będzie prowadzone przez miesiące, a organizacje charytatywne zalecają, aby nie przypisywać żadnego pojedynczego czynnika motywom, które stoją za osobą, która odebrała sobie życie.

Z jego niedawnej historii medycznej, którą zapoznał się Deadline, wynika, że ​​doświadczony producent i dziennikarz, mający na swoim koncie m.in. filmy Netflixa Kiedy zaginięcie zamienia się w morderstwo i CBS Reality Morderstwo: pierwsze na scenie, przez ostatnie kilka lat borykał się z problemami, pracując całymi dniami w Japonii, a potem często do późna w Wielkiej Brytanii, zajmując się trudnymi tematami i twórcami. Jego rodzina twierdzi, że nie miał w przeszłości problemów psychicznych.

Pracę nad trzecim sezonem serialu rozpoczął w styczniu Śladami zabójcys, prawdziwy serial kryminalny, w którym Cichy świadek aktorka Emilia Fox i kryminolog David Wilson badają słynne nierozwiązane sprawy.

Po tym, jak objawy zaczęły się w marcu, Balson szukał pomocy u wielu lekarzy i dwukrotnie brał udział w wypadkach i nagłych wypadkach. Na kilka tygodni przed śmiercią powiedziano mu, że prawdopodobnie cierpi na migrenę przedsionkową. Przestał pracować na około miesiąc przed śmiercią, a Alaska odmówiła komentarza, czy zdawali sobie sprawę, że w tym czasie cierpi.

Jak poinformowało nas Channel 4, „dokładne dochodzenie” RPC będzie „tak szybkie, jak pozwolą na to okoliczności”, mające zarówno na celu wyciągnięcie wniosków, jak i przegląd obowiązków. Rodzina Balsona zostanie poinformowana o wnioskach płynących z dochodzenia. W międzyczasie szef programów Channel 4, Ian Katz, zaoferował wsparcie rodzinie Balsona, a stacja przekazała jej darowiznę.

Aby nie uprzedzać ustaleń dochodzenia, Channel 4 odmówił stwierdzenia, czy Alaska złamała Kodeks postępowania dostawców, który zawiera sekcję o następującej treści: „Należy zwrócić należytą uwagę na dobro fizyczne i emocjonalne oraz godność wszystkich ludzie, którzy biorą udział w Twojej firmie lub są w inny sposób zaangażowani w Twoją działalność.” Dochodzenie jest już drugim zleconym przez Channel 4 w zeszłym roku i rodzi dalsze pytania dotyczące sposobu traktowania w jego programach pracowników poniżej szczebla. W maju zeszłego roku portal Deadline ujawnił, że stacja zerwała kontakty z dwiema swoimi największymi gwiazdami, Dickiem i Angelem Strawbridge, po zarządzeniu śledztwa w sprawie ich postępowania.

Poza złożeniem oświadczenia Alaska odmówiła odpowiedzi na kilka pytań Deadline. Firma prowadzona przez Paula Sommersa i Chrisa Fouracre stwierdziła, że ​​nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tego rodzaju skargą. Rzecznik powiedział, że zapewnia to współpracownikom dostęp do „zasobów wsparcia, w tym specjalistycznego psychologa ds. produkcji telewizyjnej, zalecanych kursów Screenskills (w tym dotyczących zdrowia psychicznego) oraz pomocy i wskazówek od organów branżowych, w tym organizacji charytatywnej Film and TV Charity”.

Tragiczna śmierć Balsona, wydarzenia, które do niej doprowadziły oraz jego pragnienie upublicznienia niebezpieczeństw związanych z przepracowaniem w telewizji faktograficznej prawdopodobnie ponownie otworzą debatę na temat obowiązku staranności i warunków dla pracowników telewizji, zwłaszcza w dynamicznym świecie prawdziwej przestępczości i faktów. . Dopiero w zeszłym roku grupa brytyjskich dyrektorów założyła Stowarzyszenie Producentów Prawdziwych Przestępstw, a firma Deadline niedawno przeanalizowała prace prowadzone w tym miejscu, aby poprawić warunki. Anonimowe źródła w prawdziwej przestrzeni przestępczej szczegółowo opisują nasze doświadczenia, w tym „opóźnioną traumę” i groźby ze strony krewnych sprawców.

W oświadczeniu Channel 4 czytamy: „Channel 4 był głęboko zasmucony wiadomością o śmierci Johna i nasze myśli są z jego żoną i rodziną w tym niezwykle trudnym momencie. John był bardzo szanowanym i lubianym profesjonalistą – zarówno wśród kolegów z Alaska TV, jak i tych, którzy pracowali z nim w całej branży – i będzie go bardzo brakować. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodziną Johna i oferujemy im nasze wsparcie. Prowadzimy także dialog z [the union] BECTU i zaangażowali zewnętrzną kancelarię prawną do przeprowadzenia dokładnego dochodzenia, które odbędzie się tak szybko, jak pozwolą na to okoliczności. W odpowiedzi na jego ustalenia podejmiemy wszelkie odpowiednie działania.

„Chociaż nie zatrudniamy bezpośrednio personelu produkcyjnego, dobro wszystkich osób pracujących nad zleconymi przez nas produkcjami jest niezwykle ważne i traktujemy je bardzo poważnie. Zobowiązujemy się wspierać naszych partnerów produkcyjnych w zapewnianiu, że te produkcje są bezpiecznymi i profesjonalnymi miejscami pracy, z zachowaniem środków ochronnych. Nasz Kodeks postępowania dla dostawców określa nasze zobowiązania i jest dobrze zakomunikowany wszystkim firmom produkcyjnym, z którymi współpracujemy.

W oświadczeniu Alaski dodała: „Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Johna – niezwykle utalentowanego i troskliwego reżysera. Będzie nam wszystkim go ogromnie brakować. Dobro całego naszego personelu jest sprawą najwyższej wagi i choć ze względu na dochodzenie prowadzone z Channel 4 nie możemy udzielać dalszych komentarzy, nasze myśli i miłość są z rodziną i przyjaciółmi Johna w tym bardzo trudnym czasie”.

Związek Bectu wielokrotnie prowadził kampanię na rzecz lepszych warunków pracy i krótszych godzin pracy w telewizji. W 2017 r. uruchomiła kampanię zatytułowaną Oczy do połowy zamknięte, w której wezwano branżę do zjednoczenia się i utworzenia komisji mającej na celu zmniejszenie uzależnienia branży od kultury pracy wielogodzinnej.

Szefowa Bectu, Philippa Childs, powiedziała: „Jesteśmy głęboko zasmuceni słysząc o tej tragedii i nasze myśli są z rodziną Johna, przyjaciółmi i wszystkimi, których ta tragedia dotknęła. Branża musi podjąć pilne kroki, aby zaradzić niezdrowej i przynoszącej efekt przeciwny do zamierzonej kulturze długich godzin pracy, która powoduje, że pracownicy czują się odizolowani, wypaleni i niezdolni do utrzymania zdrowej równowagi między pracą a życiem prywatnym.

Utworzono stronę gofundme dla rodziny Balsona i darowizn można tu zrobić.

Samobójstwu można zapobiec, a wsparcie można uzyskać za pośrednictwem Samarytanie, Krajowa infolinia zapobiegania samobójstwom I inne organizacje. Linia wsparcia organizacji charytatywnej Film and TV jest czynna 24 godziny na dobę i jest dostępna dla wszystkich osób pracujących w branży, zarówno niezależnych, jak i pracowników. Zapewnia natychmiastową pomoc ze strony przeszkolonych doradców, a także dostęp do innego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego. Pomoc mają także partnerzy i dorosłe dzieci osób pracujących w branży. Zadzwoń pod numer 0800 054 0000 lub odwiedź www.filmtvcharity.org.uk aby rozpocząć czat na żywo.

W USA można znaleźć listę telefonów zaufania Tutaj oraz informacje na temat zapobiegania samobójstwom dostępne w Narodowym Instytucie Zdrowia Psychicznego Tutaj.

Zrodlo