Cena ropy Brent spada o 3%, po raz pierwszy od lutego poniżej 80 dolarów

Kontrakty terminowe na ropę Brent spadły o 49 centów, czyli 0,63%, do 77,87 dolarów za baryłkę. Oznaczało to pierwszy raz od 7 lutego, kiedy Brent zamknął się poniżej 80 dolarów, po poniedziałkowym spadku o ponad 3%.

Ceny ropy naftowej kontynuowały spadki z wczoraj, osiągając najniższy poziom od czterech miesięcy. Obawy o zwiększoną podaż w dalszej części roku, w połączeniu z ostrożnymi prognozami popytu ze strony głównych konsumentów w USA, wpłynęły na nastroje inwestorów.

Kontrakty terminowe na ropę naftową US West Texas Intermediate spadły o 51 centów, co oznacza spadek o 0,51% do 73,71 dolarów. Nastąpiło to po tym, jak w poniedziałek kontrakty futures osiągnęły najniższy poziom od czterech miesięcy, po spadku o 3,6%.

Obecne ceny nadal kształtują się w okolicach referencyjnej ceny ropy naftowej w Nigerii wynoszącej 78 dolarów w budżecie na rok 2024.

Decyzja OPEC+ w weekend

W weekend Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i jej sojusznicy pod przewodnictwem Rosji, znani jako OPEC+, osiągnęli porozumienie w sprawie przedłużenia większości cięć wydobycia ropy do 2025 r. Zapewnili jednak miejsce na dobrowolne cięcia z ośmiu członkowskie mają być stopniowo znoszone począwszy od października.

Oczekuje się, że kartel naftowy i jego sojusznicy będą produkować łącznie 39,7 mln baryłek dziennie. Arabia Saudyjska posiada najwyższy dzienny limit produkcji wynoszący 10,4 mln baryłek, a za nią plasuje się Rosja z 9,9 mln baryłek dziennie.

Grupa przedłużyła kwotę 1,5 mln baryłek dziennie Nigerii do 2025 r. pomimo zamiarów rządu federalnego zakładających produkcję 2 mln baryłek dziennie w 2025 r. Decyzja oznacza, że ​​Nigeria musi zaplanować swój budżet na 2025 r. z uwzględnieniem kwot produkcyjnych OPEC+ lub pójść drogą Angoli, która opuściła po przydzieleniu mniejszej niż oczekiwano kwoty produkcyjnej.

Dodatkowe decyzje podejmowane przez JMMC obejmują przyznanie uprawnienia do odbywania regularnych spotkań w celu przeglądu warunków rynkowych zarówno dla członków OPEC, jak i spoza OPEC, a także wydłużenie okresu oceny za rok 2026 do listopada 2025 roku.

Spadek cen ropy naftowej i słaby popyt

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny ropy naftowej spadły w związku ze złagodzeniem napięć geopolitycznych i oznakami osłabienia popytu. Ponadto istnieją oznaki osłabienia rynku fizycznego, co ilustruje szybkie zawężenie spreadu ropy Brent do 13 centów.

W poniedziałek średnia cena benzyny w Stanach Zjednoczonych spadła o 5,8 centa za galon, osiągając 3,50 dolara za galon.

Rząd USA ma opublikować w środę dane dotyczące zapasów i dostarczonych produktów. Szczególnie interesujące są dane dotyczące podaży produktów, często postrzegane jako miernik popytu, które ujawniają wielkość zużycia benzyny w weekend z okazji Dnia Pamięci, rozpoczynającego sezon samochodowy w USA.

Analitycy sugerują, że obawy największego światowego konsumenta ropy naftowej dotyczące wskaźników makroekonomicznych prawdopodobnie utrzymają się, wpływając na ceny w perspektywie krótkoterminowej.

Zrodlo