Brytyjskie stacje informacyjne nie będą w stanie przeciwstawić się deepfake’om w dniu wyborów powszechnych, mówi szef ITN

Brytyjskie stacje informacyjne nie będą w stanie szybko przeciwdziałać niebezpiecznym fałszywym informacjom i dezinformacji w dniu wyborów powszechnych, podniósł dyrektor generalny ITN.

Według Rachel Corp, która od miesięcy rozmawia z rządem na temat zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją w reportażach prasowych, w okolicach 4 lipca istnieją „szczególne obawy” ze względu na restrykcyjne zasady dotyczące reportażu, które mają zastosowanie tylko w dniu wyborów.

Tego dnia brytyjskie stacje informacyjne są zobowiązane zaprzestać relacjonowania wyborów w sposób, w jaki miały to miejsce w poprzednich tygodniach, a „jedyne, co możemy zrobić, to pokazać liderom głosującym i psy przed lokalami wyborczymi” – powiedział Corp, który nadzoruje ITV, Channel 4 oraz wiadomości kanału 5 za pośrednictwem ITN.

„Jeśli wyjdzie na jaw wiadomość, że Rishi Sunak przybija piątkę z Władimirem Putinem i się to rozprzestrzeni, nie możemy temu przeciwdziałać, istnieje więc niebezpieczeństwo” – powiedział Jupp na konferencji Deloitte and Enders Media & Telecoms 2024 and Beyond w Londynie. „Musielibyśmy zatem porozmawiać z organami regulacyjnymi, ale nie ma mowy o tym, abyśmy natychmiast reagowali [deepfakes]. Podnoszę to jako flagę, ale niekoniecznie mam rozwiązanie”.

W zeszłym roku Corp nalegał, aby prawodawcy uwzględnili dziennikarstwo w debacie na temat regulacji dotyczących sztucznej inteligencji w obliczu zbliżających się wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii, powołując się na kwestie dotyczące deepfakes.

Rok później Corp stwierdziła, że ​​„generatywna sztuczna inteligencja zmieniła dyskusję” i ochrony sieci informacyjnych przed deepfakesami „nie należy pozostawiać wyłącznie organizacjom informacyjnym” – stwierdziła.

Mówiła, gdy ITN zawarło umowę z platformą ochrony sztucznej inteligencji Open Origins, która według Corp.

Powiedziała, że ​​ITN pozostaje otwarta na więcej umów licencyjnych i stwierdziła, że ​​partnerstwo Open Origins jest pierwszym tego rodzaju.

„Płytsze podróbki”

Firma Rachel Corp

ITN

Corp wyraziła również obawy dotyczące „płytszych podróbek”, powołując się na fakt, że obrazami można manipulować na drobne sposoby.

Na przykład obraz lub film można zmanipulować tak, aby pokazać, że ktoś się krzywi, podczas gdy w rzeczywistości się uśmiecha.

„To, co może to zrobić z narracją, stanowi problem, dlatego w naszych redakcjach koniecznością sprawdzania faktów jest nieodłączna część” – dodał Corp.

Zrodlo