Brazylia, po wdrożeniu pewnych zasad regulujących kryptowaluty w 2022 r., przygotowuje się do ujawnienia bardziej szczegółowych ram regulacyjnych w celu nadzorowania sektora kryptowalut. W niedawnym wydaniu Bank Centralny Brazylii stwierdził, że pod koniec 2024 r. wprowadzi kompleksowy zestaw zasad dla swojej społeczności Web3. Co ciekawe, w zeszłym roku Brazylia zastąpiła Indie, stając się przewodniczącą grupie krajów G20, gdzie jednym z najwyższych priorytetów jest egzekwowanie wykonalnych na całym świecie zasad dotyczących kryptowalut.
Według agencji Reuters raport, władze finansowe Brazylii zdecydowały się przeanalizować wszystkie przypadki użycia Web3 i ich możliwe konsekwencje, aby szczegółowo sformułować nowe zasady. Po podjęciu decyzji zasady będą wprowadzane stopniowo, aby zapewnić podmiotom z branży wystarczająco dużo czasu na dostosowanie swoich przedsiębiorstw do ich zgodności.
Nie ujawniając zbyt wielu szczegółów na temat „planowania wewnętrznego”, brazylijski bank Apex potwierdził, że w tym roku planowane jest wprowadzenie przepisów mających na celu monitorowanie wykorzystania monet typu stablecoin i roli, jaką mogą one odgrywać w rozliczeniach walutowych i innych płatnościach.
W nadchodzących dniach Brazylia rozpocznie konsultacje, aby uzyskać opinie opinii publicznej i ekspertów na temat zasad, które należy wprowadzić w sektorze Web3, aby uczynić go bezpieczniejszym dla społeczności inwestorów. Konsultacje te będą jednak drugą tego typu inicjatywą Brazylii.
Już w grudniu 2022 r. Brazylia nakazała firmom kryptograficznym działającym na jej terytorium uzyskanie odpowiedniej licencji „dostawcy usług wirtualnych” i zarejestrowanie się w odpowiednich organach. Ponadto tamtejszy rząd poinstruował również organy ścigania, aby utworzyły nową kategorię w ramach „przestępstwa oszustwa”, która zajmowałaby się oszustwami finansowymi związanymi z kryptowalutami.
Idziemy dalej, Brazylio podobno ma na celu naśladowanie Indii, aby nakłoniły dostawców usług związanych z aktywami wirtualnymi do przestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Obecnie kraj kontynuuje także swój hurtowy projekt CBDC o nazwie DREX. Kraj ten jest obecnie także gospodarzem programu G20 Techsprint.
W lutym tego roku Rada Stabilności Finansowej (FSB), globalny organ nadzorujący fintech, stwierdziła, że formułowanie polityki związanej z kryptowalutami, tokenizacja aktywów i odpowiedzialne zarządzanie sztuczną inteligencją (AI) będą w dalszym ciągu kluczowymi punktami zainteresowania G20 w Brazylii w tym roku. rok.
Pomimo sfinalizowania w zeszłym roku planu działania w zakresie kryptowalut dla krajów G20 w celu monitorowania kryptowalut pod przewodnictwem Indii w G20, FSB jest głęboko przekonana, że bezpośrednio potrzebna jest większa przejrzystość prawa, aby regulować wrażliwe sektory, takie jak krypto i sztuczna inteligencja.