Brat Marquis, 2 raper z ekipy Live, nie żyje w wieku 58 lat

W wieku 58 lat zmarł brat Marquis, członek hiphopowej grupy 2 Live Crew.

Menedżer 2 Live Crew potwierdził śmierć brata Marquisa TMZ w poniedziałek 3 czerwca. Wydaje się, że przyczyną jego śmierci są przyczyny naturalne, ale szczegóły nie są od razu znane.

Urodzony jako Mark Ross 4 kwietnia 1966 roku, Marquis zaczął rapować już jako nastolatek, by w latach 80. trafić na radar Mr. Mixxa z 2 Live Crew ze względu na swoje umiejętności rapowania. Po zwolnieniu stanowiska w grupie pan Mixx zaoferował je Marquisowi, który poleciał na Florydę, aby do niego dołączyć.

Od tego momentu grupa — składająca się z Mr. Mixx, Marquis, Fresh Kid Ice i Uncle Luke (znanego wówczas jako Luke Skyywalker) — oparła się na swojej humanistycznej wrażliwości i zaczęła zdobywać sławę dzięki sprośnym, seksualnym piosenkom, takim jak „We Want Some Cipka” i „Rzuć „D.”

Ostatecznie ich trzeci album, 1989, znalazł się pod ogólnokrajową krytyką Tak paskudni, jak chcą być, na którym znalazł się hit „Me So Horny”. Album sprzedał się znakomicie, zdobywając platynowy certyfikat i wzbudzając obawy wśród American Family Association ze względu na jego wulgarne teksty.

Po lobbowaniu rządu na Florydzie przez AFA Tak paskudni, jak chcą być był uznane za prawnie obsceniczne przez sędziego okręgowego Stanów Zjednoczonych i sprzedaż została uznana za nielegalną. Doprowadziło to, jak wiadomo, do kilku aresztowań. Najpierw aresztowano sprzedawcę detalicznego za sprzedaż albumu tajnemu gliniarzowi kilka dni po uznaniu go za nieprzyzwoity. Następnie sami członkowie zespołu – choć nie Marquis – zostali aresztowani po występie na żywo na przedmieściach Miami.

Ostatecznie amerykański Sąd Apelacyjny uchylił orzeczenie, ale to nie był koniec dramatu prawnego Tak paskudni, jak chcą być. Po wydaniu „czystej” wersji albumu, która zawierała dodatkowy utwór „Pretty Woman” z samplem Roya Orbisona, właściciele praw autorskich do muzyki Orbisona złożyli pozew o naruszenie przeciwko 2 Live Crew. Sprawa trafiła aż do Sądu Najwyższego w 1994 roku, który wydał orzeczenie na korzyść 2 Live Crew, stwierdzając, że piosenka jako akt parodii była dozwolonym użytkiem.

Po tym wszystkim – i dodatkowym pozwu złożonym przez George’a Lucasa w związku z ówczesnym pseudonimem scenicznym wujka Luke’a, Luke’em Skyywalkerem – 2 Live Crew otrzymało pozwolenie na wykorzystanie interpolacji utworu „Born in the USA” Bruce’a Springsteena, a następnie założyło czwarte studio płyta: lata 90-te Zakazany w USApierwsze wydanie albumu w historii opatrzone naklejką ostrzegawczą stanowiącą standard RIAA.

Chociaż popularność 2 Live Crew spadła po tych albumach, Brother Marquis pozostał aktywny i nadal miał wpływ na hip-hop. W 1993 roku pojawił się w piosence Ice-T „99 Problems”, tworząc frazę „Mam 99 problemów, ale suka to nie jeden”, która została później wykorzystana w hicie Jaya-Z z 2004 roku.

Przez pewien czas Marquis występował z Idrinem Davisem jako duet nazwany 2 Nasty, a na przełomie 2000 i 2010 roku 2 Live Crew ponownie łączyło się w różnych składach. Dzisiaj, wraz z wiadomością o śmierci Marquisa, oficjalna strona 2 Live Crew na Instagramie opublikowała jego zdjęcie z podpisem „Mark Ross AKA Brat markiz z 2 Live Crew poszedł do górnego pokoju”.



Zrodlo