Rada Miasta Binéfar dołączyła do sieci gmin z sokołami miejskimi w celu kontrolowania wzrostu liczby gołębi w mieście.

Tydzień temu na dachu budynku ratusza zamontowano budkę lęgową, w której odchowywane są dwa sokoły wędrowne z podgatunku Brookei naturalnie występującego na Półwyspie Iberyjskim, metodą hakową – karmienie piskląt sokoła do momentu, aż zaczną latać–, aby zachęcić ich do osiedlania się na tym obszarze.

Projekt jest realizowany przez fundację Crew Foundation, dzięki czemu Binéfar zostaje zintegrowany z tą siecią wraz z innymi miastami w Katalonii i Aragonii. Oczekuje się, że za nieco niecały miesiąc kurczaki zaczną odbywać pierwsze loty. Zostaną one oznaczone lokalizatorem GPS, który umożliwi śledzenie ich tras i lokalizacji.

Celem tego działania jest poprawa różnorodności biologicznej Binéfar poprzez wzmocnienie naturalnych populacji gatunków chronionych, a także ułatwienie naturalnej kontroli nad dużą populacją gołębi na obszarach miejskich.

Zorganizowane zostaną także sesje edukacji ekologicznej, podczas których wyjaśniona zostanie biologia gatunku i charakterystyka projektu. Działanie to będzie w 80% finansowane przez Radę Prowincji Huesca (DPH).Zrodlo