Binance zostało ukarane grzywną przez kanadyjską agencję ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy za naruszenie krajowych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy. Największa giełda kryptowalut na świecie była już w zeszłym roku badana przez Kanadyjskie Centrum Analiz Transakcji i Raportów Finansowych (FINTRAC) pod kątem łamania przepisów. Postępowanie przeciwko firmie ma miejsce wkrótce po tym, jak dyrektor generalny Changpeng Zhao został skazany na cztery miesiące więzienia i nakazano mu zapłacić 100 milionów dolarów (około 835 crore rupii) kary za przyznanie się do naruszenia amerykańskich przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.

W czwartek FINTRAC opublikował oświadczenie po działaniach karnych na Binance. W poście ujawniono, że giełda kryptowalut została ukarana grzywną za naruszenie dwóch kanadyjskich przepisów, które zostały zidentyfikowane w trakcie działań związanych z przestrzeganiem przepisów w zeszłym roku.

W wyniku pierwszego naruszenia Binance, na którego czele stoi Richard Teng, został oskarżony o niezarejestrowanie się jako zagraniczna firma świadcząca usługi pieniężne (FMSB) w Kanadzie. „Należy zauważyć, że Binance Holdings Limited została uznana za FMSB i wymagała rejestracji w FINTRAC do 25 września 2023 r., kiedy to oficjalnie zaprzestała wszelkiej działalności w Kanadzie. Do tego dnia Binance Holdings Limited naruszała swoje wymogi rejestracyjne” – czytamy w oświadczeniu.

Tymczasem Binance stoi również w obliczu działań związanych z niezgłoszeniem 5902 rachunków zawierających duże transakcje w walucie wirtualnej w latach 2021–2023, czego oczekuje się od firm kryptograficznych w Kanadzie zgodnie z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy.

„Binance nie zgłosiło otrzymania od klienta kwoty w wirtualnej walucie wynoszącej 10 000 dolarów (około 8,5 lakh rupii) lub więcej w trakcie pojedynczej transakcji, wraz z wymaganymi informacjami, które miały miejsce 5902 razy w tym okresie od 1 czerwca 2021 r. do 19 lipca 2023 r.” – stwierdził FINTRAC w swoim oświadczeniu.

Binance nie odpowiedziało jeszcze publicznie na karę nałożoną przez FINTRAC w następstwie dochodzenia w sprawie naruszenia przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy w Kanadzie.

Giełda jest obecnie uwikłana w spór prawny z organami regulacyjnymi w Nigerii. Władze Nigerii wezwały w zeszłym miesiącu władze Binance i poprosiły firmę o otwarcie fizycznego biura w kraju.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo