Mieszkańcy BOHOL zbierają muszle pomimo strachu przed czerwonym przypływem w zatoce Tagbilaran. W tle miasto Dauis na wyspie Panglao. Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych podniosło alert dotyczący czerwonego przypływu na niektórych obszarach przybrzeżnych na Visayas i Mindanao, w tym na Bohol, ze względu na toksyny czerwonego przypływu. Zdjęcie pliku Cebu Daily News / SHERWIN SAPONG

MANILA, Filipiny – Poziom czerwonego przypływu może być wysoki na niektórych obszarach przybrzeżnych wysp Visayas i Mindanao – podało we wtorek Biuro ds. Rybołówstwa i Zasobów Wodnych (BFAR).

W swoim zaleceniu BFAR stwierdził, że w poniższych obszarach występuje dodatni wynik paraliżującej trucizny skorupiaków przekraczającej dopuszczalne limity:

  • Wody przybrzeżne miasta Dauis i Tagbilaran w Bohol
  • Zatoka Dumanquillas w południowej części Zamboangi
  • Wody przybrzeżne San Benito w Surigao del Norte

PRZECZYTAJ: Alarm czerwonego przypływu utrzymuje się w częściach Masbate, Visayas i Mindanao – BFAR

„Wszystkie rodzaje skorupiaków i Acetes sp. lub alamang zebrane z obszarów wskazanych powyżej nie są bezpieczne do spożycia przez ludzi” – stwierdził BFAR.

Tymczasem inne produkty morskie, takie jak ryby, kalmary, krewetki i kraby, są bezpieczne, o ile zostały odpowiednio przygotowane.

CZYTAĆ: Produkcja ryb w PH spadła o 60–80% w związku z problemem Morza Zachodniofilipińskiego i przełowieniem

„Ryby, kalmary, krewetki i kraby są bezpieczne do spożycia przez ludzi, pod warunkiem, że są świeże i dokładnie umyte, a narządy wewnętrzne, takie jak skrzela i jelita, zostaną usunięte przed gotowaniem” – dodał.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Proszę spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.Zrodlo