Apple zdobywa patent na składany wyświetlacz urządzenia z warstwą „samonaprawiającą się”: jak to działa

Firma Apple uzyskała patent na nową technologię wyświetlania, która wykorzystuje samonaprawiającą się warstwę do naprawy uszkodzeń ekranu — bez jakiejkolwiek interakcji ze strony użytkownika. Patent zatytułowany „Urządzenia elektroniczne z elastycznymi warstwami osłon wyświetlacza” opisuje koncepcję firmy dotyczącą składanego wyświetlacza, który może złagodzić efekt wgnieceń i zadrapań na ekranie. Obecnie nie jest jasne, czy Apple planuje wprowadzić elastyczną warstwę wyświetlacza w przyszłym produkcie, takim jak składany telefon.

Następny składany wyświetlacz Apple może zawierać warstwę samonaprawiającą się

Według szczegółów udostępnionych w Patent USA 11991901 (przez Patent Apple), która została przyznana Apple we wtorek, firma opisała urządzenie elektroniczne wyposażone w zawias, umożliwiający jego zginanie – brzmi to podobnie do istniejących obecnie składanych smartfonów. Podobnie jak w przypadku innych składanych telefonów, patent sugeruje, że takie urządzenie oprócz sztywniejszych sekcji wymagałoby również warstwy osłony wyświetlacza z elastyczną częścią.

Chociaż technologia opisana dotychczas przez Apple może być znana entuzjastom technologii, którzy korzystali ze składanego telefonu, patent opisuje również zastosowanie „warstwy o właściwościach samonaprawiających się”, która pokrywa część lub całość składanego wyświetlacza. Apple wspomina, że ​​wyświetlacz można wykorzystać do zmniejszenia uszkodzeń spowodowanych zadrapaniami lub wgnieceniami, których nie da się uniknąć podczas korzystania ze składanego urządzenia.

Samonaprawiająca się warstwa wyświetlacza Apple: jak to działa

Apple twierdzi, że elastyczna część rzekomego wyświetlacza mogłaby zostać wyposażona w warstwę elastomeru, która mogłaby poprawić zdolność elementu do wyginania się. Patent firmy zawiera diagramy przedstawiające zastosowanie samonaprawiającej się warstwy umieszczonej na wierzchu elastycznego elementu elastomerowego.

Samonaprawiająca się warstwa Apple (64) znajduje się na górze składanej części na tej figurze
Źródło zdjęcia: USPTO/Apple

Chociaż dokument patentowy pokazuje, że proces samonaprawy polega na wypełnieniu rysy lub wgniecenia materiałem powłokowym bez interwencji z zewnątrz, Apple opisuje również metody ręcznego inicjowania samonaprawy na wyświetlaczu — „zewnętrznie przyłożone ciepło, światło, prąd elektryczny lub inny rodzaj bodźca zewnętrznego.”

Konstrukcja samonaprawiającego się wyświetlacza jest przedstawiona na kilku rysunkach w dokumencie patentowym. Warstwa oznaczona jest liczbą 64 i pokazana jest jako pokrywająca cały wyświetlacz lub tylko elastyczną część ekranu.

Aby zapewnić „bodziec” do procesu gojenia wyświetlacza, firma opisuje zastosowanie przezroczystych przewodników tworzących warstwę grzejną. Zgodnie z dokumentem patentowym Apple, warstwa ta może być aktywowana podczas ładowania urządzenia lub ręcznie włączona przez użytkownika.

Chociaż Apple uzyskał patent na tę technologię, nie wiadomo, kiedy – i czy – firma będzie mogła wprowadzić taki wyświetlacz w przyszłych urządzeniach. Z niedawno ujawnionego planu działania produktów firmy wynika, że ​​Apple pracuje nad iPhonem SE czwartej generacji, telefonem składanym i okularami AR.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo