W poniedziałek podczas konferencji Worldwide Developers Conference (WWDC) 2024 firma Apple zaprezentowała iOS 18, następną generację systemu operacyjnego dla iPhone’a. Wśród wielu nowych funkcji, takich jak dostosowywanie ekranu głównego, inteligencja Apple i ulepszenia Centrum sterowania, gigant technologiczny z Cupertino wprowadził także dwie nowe funkcje do aplikacji Wiadomości — obsługę RCS (Rich Communication Services) i nowe możliwości satelitarne. Chociaż pierwsze rozwiązanie było zapowiadane już wcześniej, funkcje satelitarne umożliwią użytkownikom iPhone’a utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną nawet w przypadku braku łączności komórkowej.

Apple integruje RCS z aplikacją Wiadomości

Od lat Google i Samsung namawiają Apple do wdrożenia standardu RCS w swojej platformie komunikacyjnej. RCS, wspierany przez stowarzyszenie GSM, to system przesyłania wiadomości uważany za następcę SMS-ów. Dzięki kompleksowemu szyfrowaniu jest bezpieczniejszy niż SMS, obsługuje zdjęcia i filmy w wysokiej rozdzielczości oraz wyświetla wskaźniki czatu.

Po długim czasie zaprzestania stosowania tej technologii producent iPhone’a w końcu ogłosił, że w listopadzie 2023 r. zintegruje RCS z iPhonem. Teraz ogłosił konkret, potwierdzając, że iOS 18 będzie zawierał niektóre funkcje RCS.

Apple prezentuje integrację RCS w iPhonie
Źródło zdjęcia: Apple

Apple nie ujawnił jednak, jakie mogą to być funkcje. W swoim komunikat prasowy, znajduje się jedna wzmianka o tej funkcji, która brzmi: „Wiadomości RCS (Rich Communication Services) zapewniają bogatsze multimedia oraz potwierdzenia dostarczenia i odczytu dla tych, którzy nie korzystają z iMessage”. Chociaż potwierdza to potwierdzenia odczytu i prawdopodobnie obsługuje udostępnianie multimediów w wysokiej rozdzielczości, pozostałe funkcje pozostają niepotwierdzone.

Aplikacja Wiadomości zyskuje funkcje satelitarne w systemie iOS 18

Kolejną interesującą funkcją dostarczaną z iOS 18 są możliwości satelitarne w aplikacji Wiadomości. Umożliwi to użytkownikom, którzy nie mają zasięgu komórkowego, wysyłanie i odbieranie SMS-ów, emoji i Tapbacków za pośrednictwem iMessage i SMS-ów. Ta funkcja umożliwi użytkownikom podróżującym poza siecią nadal utrzymywanie kontaktu ze znajomymi i rodziną. Ta funkcja będzie dostępna na telefonie iPhone 14 i nowszych wersjach po pojawieniu się aktualizacji do systemu iOS 18.

Oprócz tego aplikacja Wiadomości otrzymuje także nową funkcję planowania wiadomości, która pozwala użytkownikom wysyłać SMS-y o dowolnej porze. W iOS 18 dodano także nowe animowane efekty wiadomości i opcje formatowania.


Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo