Apple Inc. będzie dostarczać w tym roku niektóre ze swoich nadchodzących funkcji sztucznej inteligencji za pośrednictwem centrów danych wyposażonych we własne, wewnętrzne procesory, co stanowi część szeroko zakrojonych wysiłków mających na celu wyposażenie swoich urządzeń w możliwości sztucznej inteligencji. Według osób zaznajomionych z tą sprawą firma umieszcza wysokiej klasy chipy – podobne do tych zaprojektowanych dla komputerów Mac – w serwerach przetwarzania w chmurze zaprojektowanych do przetwarzania najbardziej zaawansowanych zadań AI trafiających do urządzeń Apple. Prostsze funkcje związane ze sztuczną inteligencją będą przetwarzane bezpośrednio na iPhone’ach, iPadach i komputerach Mac, twierdzą osoby, które prosiły o zachowanie anonimowości, ponieważ plan jest wciąż objęty tajemnicą.

Posunięcie to jest częścią długo oczekiwanego zaangażowania Apple w generatywną sztuczną inteligencję — technologię stojącą za ChatGPT i innymi popularnymi narzędziami. Firma dogania rywali z branży Big Tech w okolicy, ale jest gotowa przedstawić ambitną strategię dotyczącą sztucznej inteligencji podczas Światowej Konferencji Deweloperów, która odbędzie się 10 czerwca.

Plan Apple dotyczący wykorzystania własnych chipów i przetwarzania zadań AI w chmurze powstał około trzy lata temu, ale firma przyspieszyła realizację po tym, jak szał na sztuczną inteligencję – napędzany przez ChatGPT OpenAI i Gemini firmy Google – zmusił ją do szybszych działań.

Pierwszymi chipami serwerowymi AI będzie M2 Ultra, który został wprowadzony na rynek w zeszłym roku jako część komputerów Mac Pro i Mac Studio, choć firma już planuje przyszłe wersje oparte na chipie M4.

Po podaniu szczegółów przez Bloomberg akcje Apple na krótko osiągnęły najwyższy poziom sesji na poziomie 184,59 dolarów na giełdzie w Nowym Jorku. Akcje spółki spadły w ciągu roku o ponad 4%. Przedstawiciel Apple z Cupertino w Kalifornii odmówił komentarza.

Stosunkowo proste zadania sztucznej inteligencji – takie jak dostarczanie użytkownikom podsumowania nieodebranych powiadomień z iPhone’a lub przychodzących wiadomości tekstowych – mogą być obsługiwane przez chipy znajdujące się w urządzeniach Apple. Bardziej skomplikowane zadania, takie jak generowanie obrazów lub podsumowywanie długich artykułów prasowych i tworzenie długich odpowiedzi w wiadomościach e-mail, prawdopodobnie wymagałyby podejścia opartego na chmurze – podobnie jak ulepszona wersja asystenta głosowego Siri firmy Apple.

To posunięcie, będące częścią jesiennego wdrożenia Apple iOS 18, oznacza zmianę dla firmy. Przez lata Apple priorytetowo traktował przetwarzanie na urządzeniu, reklamując je jako lepszy sposób zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności. Jednak osoby zaangażowane w tworzenie projektu serwerowego Apple – o kryptonimie ACDC, czyli Apple Chips in Data Center – twierdzą, że komponenty znajdujące się już w jego procesorach mogą chronić prywatność użytkowników. Firma stosuje podejście zwane Secure Enclave, które może odizolować dane od naruszenia bezpieczeństwa.

Na razie Apple planuje wykorzystywać własne centra danych do obsługi funkcji chmury, ale ostatecznie będzie polegać na obiektach zewnętrznych – tak jak ma to miejsce w przypadku iCloud i innych usług. „Wall Street Journal” donosił wcześniej o niektórych aspektach planu serwerów.

Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple, zasugerował takie podejście w zeszłym tygodniu podczas rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników finansowych. „Posiadamy własne centrum danych, a następnie korzystamy z mocy obliczeniowej stron trzecich” – powiedział po zapytaniu o infrastrukturę sztucznej inteligencji firmy. „To model, który sprawdził się dla nas w przeszłości i planujemy kontynuować ten sam kierunek w przyszłości”.

Obsługa funkcji sztucznej inteligencji na urządzeniach nadal będzie stanowić dużą część strategii Apple dotyczącej sztucznej inteligencji. Jednak niektóre z tych funkcji będą wymagały najnowszych układów, takich jak A18 wprowadzony na rynek w zeszłym roku w iPhonie i układ M4, który zadebiutował w iPadzie Pro na początku tego tygodnia. Procesory te obejmują znaczące ulepszenia tak zwanego silnika neuronowego, czyli części chipa obsługującej zadania AI.

Apple szybko unowocześnia swoją linię produktów, dodając mocniejsze chipy. Po pierwsze, wprowadza procesor nowej generacji — M4 — do całej gamy komputerów Mac. Jak podało w kwietniu Bloomberg News, komputery Mac mini, iMac i MacBook Pro otrzymają procesor M4 jeszcze w tym roku, a chip trafi do MacBooków Air, Mac Studio i Mac Pro w przyszłym roku.

Podsumowując, plany te stanowią podstawę dla Apple do wplecenia sztucznej inteligencji w większą część swojej linii produktów. Firma skoncentruje się na funkcjach, które ułatwią życie użytkownikom na co dzień – na przykład poprzez sugestie i oferowanie spersonalizowanych doświadczeń. Apple nie planuje wprowadzenia własnej usługi w stylu ChatGPT, chociaż prowadzi dyskusje na temat oferowania tej opcji w ramach partnerstwa.

Jeszcze w zeszłym tygodniu Apple oznajmiło, że możliwość uruchomienia sztucznej inteligencji na swoich urządzeniach pomoże mu wyróżnić się na tle konkurencji.

„Wierzymy w transformacyjną moc i obietnicę sztucznej inteligencji oraz wierzymy, że mamy zalety, które wyróżnią nas w tej nowej erze, w tym unikalne połączenie Apple zapewniające płynną integrację sprzętu, oprogramowania i usług” – powiedział dyrektor generalny Tim Cook podczas ogłaszania wyników dzwonić.

Nie wdając się w szczegóły, Cook powiedział, że wewnętrzne półprzewodniki Apple dadzą mu przewagę w tej wciąż rodzącej się dziedzinie. Dodał, że dbałość firmy o prywatność „jest podstawą wszystkiego, co tworzymy”.

Według opinii publicznej w ciągu ostatnich trzech lat firma zainwestowała setki milionów dolarów w inicjatywę opartą na chmurze. Jednak w jego ofercie nadal występują luki. Jeśli chodzi o użytkowników, którzy chcą chatbota, Apple przeprowadził rozmowy z Google i OpenAI należącym do Alphabet Inc. na temat integracji takiego chatbota z iPhonem i iPadem.

W ostatnim czasie zintensyfikowały się rozmowy z OpenAI, co sugeruje, że partnerstwo jest prawdopodobne. Osoby zaznajomione z dyskusjami twierdzą, że Apple może również zaoferować szereg opcji od firm zewnętrznych.

© 2024 Bloomberg LP


(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)

Linki partnerskie mogą być generowane automatycznie – szczegółowe informacje można znaleźć w naszym oświadczeniu dotyczącym etyki.

Zrodlo