Apple i OpenAI oficjalnie połączyły siły. Po miesiącach raportów, które prawie potwierdziły transakcję, gigant technologiczny i zakłócacz sztucznej inteligencji ogłosili w poniedziałek na WWDC swoje partnerstwo.

Zgodnie z przewidywaniami znawców Apple, OpenAI wprowadza ChatGPT, obsługiwany przez GPT-4o, do Siri i jej systemów operacyjnych. Dzięki aktualizacji Siri ChatGPT jest zintegrowany z różnymi aplikacjami i funkcjami, takimi jak Wiadomości, Poczta i Utwórz. Przykłady obejmują wywoływanie Siri w celu uzyskania pomysłów na przepisy z listy składników, porady dotyczące zagospodarowania podwórka z funkcją rozpoznawania obrazów przez GPT-4o oraz używanie funkcji Compose do pisania opowiadań na dobranoc i generowania obrazu do historii.

Współpraca z OpenAI, którego modele stanowią techniczny punkt odniesienia dla branży AI, jest mocnym posunięciem strategicznym dla Apple, konkurującego z Google i Samsungiem. W przypadku OpenAI partnerstwo oddaje modele sztucznej inteligencji bezpośrednio w ręce setek milionów użytkowników iPhone’a. To „sztuczna inteligencja dla nas wszystkich” – stwierdził w ogłoszeniu starszy wiceprezes Craig Federighi.

Zmienna prędkość światła

ChatGPT będzie dostępny bezpłatnie, a informacje dotyczące czatów i żądań nie będą rejestrowane. Użytkownicy ChatGPT posiadający istniejące płatne konta będą mogli uzyskać dostęp do tych samych funkcji za pośrednictwem systemu operacyjnego. Integracja ChatGPT jest częścią Apple Intelligence, kolekcji technologii AI dbających o prywatność. W związku z tym, gdy używany jest ChatGPT, Apple poprosi użytkownika o pozwolenie przed udostępnieniem czegokolwiek poza urządzeniem.

ChatGPT pojawi się na iOS 18, iPad OS 18 i MacOS Sequoia jeszcze w tym roku.Zrodlo