Dochód ze sprzedaży Berlin przeznaczy na modernizację kolei
Bank publiczny KfW, niemiecki odpowiednik ICO, potwierdził w poniedziałek sprzedaż 110 mln akcji Deutsche Telekom, co stanowi 2,2% kapitału zakładowego operatora, po cenie jednostkowej wynoszącej 22,13 euro, jak się okazało w przychodach 2434 miliony.
Cena sprzedaży w operacji, przeprowadzonej w drodze przyspieszonej plasowania wśród inwestorów instytucjonalnych, stanowiła dyskonto o 2,2% w porównaniu do 22,64 euro notowanych na zamknięciu wczorajszej sesji i zmniejsza udział w Deutsche Telekom i Republice Federalnej Niemiec należącej do KfW, którzy pozostaną największymi akcjonariuszami.
„Według niemieckiego Federalnego Ministerstwa Finansów KfW ponownie wykorzystał stabilną sytuację na giełdzie w pierwszej połowie roku do swoich wysiłków prywatyzacyjnych” – powiedział skarbnik KfW Tim Armbruster.
Niemieckiemu podmiotowi doradzali Rothschild & Co. Deutschland oraz Sullivan & Cromwell, natomiast Deutsche Bank Aktiengesellschaft, JP Morgan SE i Morgan Stanley Europe SE pełnili funkcję współgwarantów.
Niemiecki minister finansów Christian Lindner bronił tego, że jako „zarządzający aktywami” obywateli niepotrzebne akcje państwowe są sprzedawane prywatnym firmom. „Nie wypełniamy w ten sposób luk, ale dochody przeznaczamy na modernizację kolei (bez nowych długów i odsetek)” – zapewnił.
Ze swojej strony Deutsche Telekom poinformował we wtorek o wzroście kwoty realizowanego programu skupu akcji o 600 mln euro.
W ten sposób wolumen drugiej transzy programu wykupów, który początkowo wynosił 700 mln euro, wzrośnie do 1 300 mln euro już od wtorku i do 30 sierpnia przyszłego roku, czyli planowanego terminu zakończenia tego segmentu.
Deutsche Telekom ogłosił w listopadzie 2023 roku zamiar odkupienia własnych akcji za łączną kwotę do 2 miliardów euro w okresie od 3 stycznia 2024 roku do 31 grudnia 2024 roku w celu odzyskania części efektu rozwodnienia w wyniku podwyższenia kapitału spółki w 2021 roku, w związku z czym nabyte udziały zostaną umorzone.