Młodsze pokolenia nigdy nie zrozumieją, jak trudno jest mieć dom pełen ludzi i tylko jeden telefon stacjonarny.

Miło jest mieć dostęp do rozwijającej się technologii, której starsze pokolenia nie doświadczyły, dorastając. Osoby z wyżu demograficznego przegapiły łatwość, jaką niesie ze sobą era cyfrowa. Ale nie musieli też zmagać się z wysokimi kosztami nowych, błyszczących technologii, takich jak smartfony.

Czy pokolenie Z płaci więcej niż nasi rodzice za współczesne udogodnienia? W niektórych przypadkach tak, ale w innych nie.

Weźmy telewizję kablową, którą starsze pokolenia wciąż cenią sobie niezawodność i wygodę (lub sentymentalne przywiązanie). Według eksperta CNET z serii We Do the Math podstawowa telewizja kablowa i internet kosztują średnio 144 dolarów miesięcznie. Moje osobiste zestawienie subskrypcji usług przesyłania strumieniowego nie zbliża się do tej ceny – dopóki nie uwzględnisz kosztów Internetu.

Czy wydajemy lub oszczędzamy więcej niż nasi rodzice?

Podnieś rękę, jeśli kiedykolwiek słyszałeś, jak starszy członek rodziny mówił: „Za moich czasów to kosztowało jedną czwartą”.

Inflacja, czyli rosnące koszty towarów i usług, osłabia naszą siłę nabywczą. To sprawia, że ​​wszystko jest droższe i obciąża nasz budżet.

Z pewnością płacimy za rzeczy więcej niż nasi rodzice, ale czy technologia jest częścią problemu? A może ulepszona technologia faktycznie pomaga nam oszczędzać pieniądze, oferując jednocześnie większą wygodę i różnorodność?

Po tym, jak niedawno napisałem o poradach finansowych moich rodziców, zainspirowałem się, aby sięgnąć głębiej i porównać koszty moich miesięcznych wydatków z kosztami pokolenia wyżu demograficznego. Zobaczymy, kto wyda więcej na podstawy.

Czytaj więcej: Zgadnij co? Moi rodzice z pokolenia boomer mieli rację co do pieniędzy

Telewizja kablowa a usługi streamingowe

💵 Kto oszczędza więcej? Pokolenie Z (ale to zależy od preferencji przesyłania strumieniowego)

Wraz z eksplozją mediów cyfrowych i transmisji strumieniowej coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnej telewizji kablowej i usług satelitarnych. Mniej niż połowa Amerykanów nadal korzysta z telewizji kablowejpodczas gdy według raportu z 2023 r. z 2023 r. ponad 80% gospodarstw domowych w USA ma co najmniej jedną usługę przesyłania strumieniowego Grupa Badawcza Leichtmana.

Telewizja kablowa jest droga, ale czy jeśli co miesiąc płacimy za wiele subskrypcji przesyłania strumieniowego, czy przesyłanie strumieniowe jest naprawdę o wiele tańsze?

Płacę około 90 dolarów miesięcznie za Hulu, Netflix i YouTube TV, co daje mi dostęp do telewizji na żywo. Nie mogę korzystać z subskrypcji przesyłania strumieniowego bez Wi-Fi, więc dodajmy kolejne 55 USD do mojego miesięcznego rachunku za rozrywkę w domu. Gdybym płacił za podstawową telewizję kablową i internet łącznie, kosztowałoby mnie to mniej więcej tyle samo.

Według badań CNET, jeśli chcesz korzystać z telewizji kablowej bez opłat i umów, najlepszą opcją będzie transmisja telewizyjna na żywo. Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić pieniądze, wybierz najtańszy plan internetowy i pomiń telewizję na żywo lub plany premium. Aby zaoszczędzić jeszcze więcej, możesz zdecydować się na bezpłatne kanały i aplikacje dołączone do urządzenia do przesyłania strumieniowego, pod warunkiem, że tolerujesz reklamy i ograniczoną oglądalność.

Czytaj więcej: Przesyłanie strumieniowe czy telewizja kablowa: który z nich pozwala zaoszczędzić więcej pieniędzy?

💵 Kto oszczędza więcej? Pokolenie Z


pattilabelle/Getty Images

Według szacunkowego całkowitego nakładu gazet drukowanych od połowy 2000 r Centrum badawcze Pew. Nic dziwnego, że Amerykanie w wieku 65 lat i starsi częściej niż młodsi dorośli sięgnąć po publikacje drukowane.

W roku 1990 New York Times koszt dostawy papieru wynosi około 5 dolarów tygodniowo. Dzisiaj to zrobisz zapłacić trzy lub cztery razy większą kwotęw zależności od kodu pocztowego.

Internetowe serwisy informacyjne również mają swoją cenę. Według Instytut Dziennikarstwa Reuters, ponad dwie trzecie wiodących gazet w USA działa za pewnego rodzaju internetową zaporą płatniczą, która pomaga im generować większe przychody z subskrypcji. (CNET nadal zapewnia pełny dostęp cyfrowy bez płatnej subskrypcji.)

Jeśli masz szereg subskrypcji multimediów cyfrowych, to zdecydowanie się zgadza. Jednak ogólnie rzecz biorąc, dostęp do gazet i czasopism online jest obecnie tańszy niż dostawa do domu. Moja lokalna gazeta, Austin, amerykański mąż stanuna przykład pobiera opłatę w wysokości 35 dolarów miesięcznie za codzienne dostarczanie wydruków, ale za dostęp cyfrowy kosztuje tylko 20 dolarów miesięcznie.

Telefony stacjonarne a telefony komórkowe

💵 Kto oszczędza więcej? Boomers (ale pokolenie Z zyskuje więcej za każdą złotówkę)

Domowe telefony stacjonarne to starożytna historia dla tych z nas, którzy dorastali w erze smartfonów. Telefon stacjonarny mojej rodziny został wycofany co najmniej 15 lat temu.

Choć liczba osób nadal korzystających z telefonów stacjonarnych znacznie spadła, według badania połowa osób w wieku 65 lat i więcej nadal korzysta ze starego telefonu. Benton Instytut Szerokopasmowego i Społeczeństwa.

The średni miesięczny koszt dla klientów bezprzewodowych telefonów komórkowych wynosi około 141 dolarów (och), w porównaniu do 20–50 dolarów miesięcznie w przypadku tradycyjnego telefonu stacjonarnego. Za nowy smartfon też trzeba co kilka lat płacić, a to nie jest tanie. Najtańsze telefony na rynku kosztują od 160 do 500 dolarów.

Chociaż posiadanie zwykłego telefonu z gniazdem telefonicznym ma zalety (w przypadku awarii opiera się na infrastrukturze linii miedzianych), telefony stacjonarne są wycofywane lub coraz bardziej zależne od połączeń internetowych.

Kupując smartfon, płacisz dużo więcej za wygodę noszenia przy sobie komputera wielkości dłoni, z łatwym dostępem do Internetu, poczty elektronicznej, aparatu, biblioteki muzycznej, książek i gier, a wszystko to w jednym miejscu.

Czytaj więcej: Najlepszy tani telefon 2024 roku

Domowe systemy bezpieczeństwa a inteligentne domy

💵 Kto oszczędza więcej? Pokolenie Z (i mamy więcej opcji)

Moja mama miała obsesję na punkcie programów takich jak Dateline i 20/20 na długo przed tym, zanim moje pokolenie zaczęło płynąć na prawdziwej fali przestępczości za pośrednictwem wirusowych podcastów, takich jak Serial. Kiedy byłem dzieckiem, zawsze mieliśmy w domu system bezpieczeństwa. Pamiętam, że czułem prawdziwą panikę, ilekroć mój brat otwierał okno w środku nocy i włączał alarm.

Obecnie w każdej okolicy znajdują się kamery wideodomofonowe, takie jak Ring i Gniazdo Google. Mam Ring na drzwiach, a podstawowy plan ochrony kosztuje mnie zaledwie 5,40 dolara miesięcznie. To kropla w morzu w porównaniu ze starożytnym systemem bezpieczeństwa domu Smith Thompson, który moja rodzina wprowadziła pod koniec lat 90. Dzisiaj instalacja nowego systemu bezpieczeństwa w domu firmy Smith Thompson będzie kosztować około 399 dolarów plus 16,95 dolarów miesięczna stawka monitorowania.

Zaawansowana technologia nie tylko dała nam więcej opcji w zakresie systemów bezpieczeństwa w domu, ale także pozwoliła nam obniżyć koszty profesjonalnych opłat instalacyjnych, ponieważ najtańsze są systemy samodzielnego montażu.

Czytaj więcej: Najlepsze systemy bezpieczeństwa w domu roku 2024

Wypożyczanie wideo a aplikacje do przesyłania strumieniowego

💵 Kto oszczędza więcej? Pewnie boomersy (ale nikt nie chce naprawiać odtwarzacza VHS czy DVD)

Stary odtwarzacz kaset wideo ze starymi taśmami wideo na drewnianej szafce

Henriego Leduca/Getty Images

Kiedy dorastałem, wycieczki do Blockbuster były nowością. Jestem prawie pewna, że ​​mój tata nadal wypożyczał DVD, dopóki Blockbuster nie zamknął wszystkich swoich drzwi w 2014 roku, z wyjątkiem jeden pozostały sklep w Bend w stanie Oregon.

Przed erą transmisji strumieniowej wypożyczanie filmów było sposobem na spędzenie piątkowego wieczoru w domu w piżamie. W 2011 roku kosztowało 3 USD za wypożyczenie nowości pierwszego dnia i 2 dolary za starsze filmy. Ale opłaty za zwłokę były najgorszym koszmarem wszystkich: zostałbyś obciążony opłatą 1 USD za każdy dzień opóźnienia w wypożyczeniu filmu. Jeśli masz wybredne rodzeństwo, które nie zgadza się na kompromisy lub ma tendencję do wypożyczania więcej niż jednego filmu, możesz zapłacić całkiem niezły rachunek.

Jeśli chcesz obejrzeć film, którego obecnie nie można bezpłatnie przesyłać strumieniowo w ramach subskrypcji, możesz wydać tyle samo, ile na obejrzenie go w kinach. Ceny wypożyczenia nowych wydań na Amazon Prime wahają się od 3 do 20 dolarów. Po naciśnięciu przycisku odtwarzania masz minimum 48 godzin obejrzeć, więc być może będziesz musiał zapłacić za niego ponownie, jeśli nie dokończysz.

Poczta a poczta internetowa i wysyłka

💵 Kto ratuje moOdnośnie? Pokolenie Z

Czy pamiętasz, kiedy ostatni raz fizycznie udałeś się na pocztę i kupiłeś przesyłkę pocztową, aby wysłać rachunek, list lub wniosek? Ja też nie. Jako przedstawiciel pokolenia Z mogę śmiało powiedzieć, że nigdy nie musiałem wysyłać niczego innego niż okazjonalne zwroty z Amazona (w tym przypadku nie muszę nawet płacić za przesyłkę pocztową).

Dawno, dawno temu, przed pojawieniem się bankowości internetowej i elektronicznej, ludzie musieli wysyłać korespondencję pocztą tradycyjną. Pod koniec lat 70-tych A koszt znaczka około 15 centów. Znaczek kosztuje dziś 68 centów. Co więcej, firmy coraz częściej pobierają wyższe opłaty, jeśli zdecydujesz się na rachunek papierowy lub wprowadzenie wymogu wystawiania faktur elektronicznych.

Osoby z wyżu demograficznego korzystały również z usług pocztowych, aby wysyłać paczki pielęgnacyjne i prezenty. Dzięki zakupom online łatwiej i taniej jest nam kupić przedmioty online i wysłać je do odbiorcy. Ponadto bezpłatna wysyłka stała się bardziej normą niż wyjątkiem prawie 50% sprzedawców detalicznych oferuje bezpłatną wysyłkę powyżej określonego progu płatności.

Kasety i płyty CD a cyfrowy streaming muzyki

💵 Kto oszczędza więcej? Pokolenie Z (a mamy sto milionów utworów na wyciągnięcie ręki)

kompaktowy zestaw stereo Mini Hi-Fi

Henriego Leduca/Getty Images

Muzyczni snoby mogą argumentować, że płyty kompaktowe oferują lepszą jakość dźwięku niż cyfrowe serwisy muzyczne, takie jak Spotify i Muzyka Apple. Jednak obecnie większość ludzi przedkłada przenośność nad jakość, biorąc pod uwagę, że ponad 73% ludzi słucha muzyki za pośrednictwem usług przesyłania strumieniowego, według Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego.

Odtwarzacze kasetowe były standardowy format audio według nich od lat 70. do początku lat 90., zanim w 1991 r. sprzedaż płyt CD przekroczyła liczbę kaset kodak. W latach 80. kasety magnetofonowe z pełnymi albumami kosztowały od 6 do 8 dolarów. W latach 90. średnia cena nowej płyty CD wynosiła około 10–15 dolarów, w zależności od miejsca zakupu.

Dziś nowa subskrypcja Spotify będzie kosztować 12 dolarów miesięcznie (efekt drugiej podwyżki ceny Spotify w ciągu roku). Muzyka Apple jest odrobinę tańszy i kosztuje 11 dolarów miesięcznie, a żeby przesyłać strumieniowo, nie musisz być użytkownikiem Apple. Ale za cenę jednej płyty CD możesz przesyłać strumieniowo ponad 100 milionów utworów Spotify I Muzyka Apple. Jedyny minus? Nie jesteś właścicielem albumu.

Czytaj więcej: Apple Music kontra Spotify: jaka jest dla Ciebie najlepsza usługa strumieniowego przesyłania muzyki w 2024 r.?

Krótko mówiąc, wszystko jest drogie

Technologia ma swoje zalety, daje nam wygodę, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Otrzymujemy również więcej opcji uaktualnienia lub obniżenia wersji z różnymi poziomami płatności (na przykład dodatkowe wydatki na ekspresową wysyłkę lub premium plany przesyłania strumieniowego).

Ale ponieważ technologia stale się rozwija, często kupujemy więcej rzeczy, w tym ochronę naszej nowej technologii za pomocą etui na telefony, ochrony hasłem i przechowywania w chmurze.

Myślę jednak, że można śmiało powiedzieć, że większość przedstawicieli pokolenia Z utonęłaby w opłatach za zwłokę w Blockbuster, gdyby byli odpowiedzialni za terminowy zwrot płyty DVD. To samo można powiedzieć o tych z nas, którzy wypożyczają nową wersję na Amazonie i nie kończą jej w ciągu 48 godzin. Tak czy inaczej, nie masz szczęścia (i 20 dolców).

Zrodlo