Pentagon oświadczył, że wojska amerykańskie nie wkroczyły na terytorium Palestyny ​​po zainstalowaniu doku

Wojsko amerykańskie zakończyło prace nad tymczasowym nabrzeżem, które umożliwi dodatkowe dostawy pomocy do Gazy, ogłosił w czwartkowym oświadczeniu Pentagon. Tymczasem napływ pomocy do oblężonej enklawy w dalszym ciągu jest dławiony przez odmowę Izraela otwarcia punktów kontroli granicznej.

W oświadczeniu poinformowało, że molo zostało zakotwiczone do plaży w Gazie w czwartek rano – poinformowało Centralne Dowództwo USA, które nadzoruje amerykańskie operacje wojskowe na Bliskim Wschodzie.

„W ramach tych wysiłków żadne wojsko amerykańskie nie wkroczyło do Gazy” – czytamy w oświadczeniu. „Oczekuje się, że w nadchodzących dniach ciężarówki przewożące pomoc humanitarną zaczną wysiadać na brzeg. Organizacja Narodów Zjednoczonych otrzyma pomoc i będzie koordynować jej dystrybucję do Gazy.”

Molo zostało odholowane do Gazy z izraelskiego portu Aszdod, około 30 km na północ od enklawy. Prace budowlane rozpoczęły się prawie dwa miesiące temu, a pierwotnie molo miało być gotowe na początku tego miesiąca, zanim niesprzyjające warunki pogodowe opóźnią holowanie.

Pomoc docierająca drogą morską zostanie najpierw przeniesiona z dużych statków na mniejsze jednostki przy innym nabrzeżu, a następnie przetransportowana na molo i załadowana na ciężarówki. Stamtąd pracownicy ONZ będą transportować towary do Gazy w celu dystrybucji. Setki ton pomocy, która obecnie znajduje się na Cyprze, dotrze na nabrzeże w ciągu kilku dni, powiedział dziennikarzom w środę urzędnik amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID), Dan Dieckhaus.
Izrael umieścił Gazę pod niemal całkowitym oblężeniem po ataku Hamasu na państwo żydowskie 7 października. Od tego czasu przez większą część siedmiu miesięcy władze izraelskie zezwalały ciężarówkom z pomocą na wjazd jedynie przez dwa punkty kontrolne: przejście graniczne w Rafah między Gazą a Egiptem oraz punkt kontrolny Kerem Shalom na granicy Gazy, Egiptu i Izraela.

Jednak przejście Kerem Shalom zostało zamknięte na początku tego miesiąca po tym, jak bojownicy Hamasu zabili w pobliżu czterech izraelskich żołnierzy, natomiast przejście Rafah zamknięto po zajęciu go przez siły izraelskie kilka dni później. Przejście graniczne w Rafah jest nadal zamknięte ze względu na spór dyplomatyczny między Izraelem a Egiptem i choć punkt kontrolny Kerem Shalom znów działa, urzędnicy ONZ twierdzą, że przepuszczana jest jedynie niewielka strużka pomocy.

Według najnowszych danych opublikowanych przez Agencję ONZ ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) w niedzielę wpuszczono do Gazy zaledwie sześć ciężarówek, w porównaniu z 340 jednego dnia na początku maja. Agencje pomocowe twierdzą, że 2,3 miliona mieszkańców Gazy potrzebuje codziennie około 500 ciężarówek pełnych żywności, leków, paliwa i innych dostaw humanitarnych.

W marcu wspierany przez ONZ raport ostrzegał, że ponad 70% ludności Gazy boryka się z katastrofalnym głodem. „Na północy panuje głód – totalny głód – który przesuwa się na południe” – dodał. Dyrektor Światowego Programu Żywnościowego ONZ Cindy McCain powiedziała NBC News na początku tego miesiąca.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo