Szefowie obrony USA i Chin prowadzą rzadkie rozmowy na temat Tajwanu i Morza Południowochińskiego

Spotkanie w Singapurze Lloyda Austina i Dong Juna jest pierwszą od 18 miesięcy merytoryczną bezpośrednią rozmową między obydwoma narodami.

Szefowie obrony Stanów Zjednoczonych i Chin odbyli rzadkie bezpośrednie rozmowy w Singapurze, dając nadzieję, że dalszy dialog wojskowy pomoże zapobiec wymknięciu się spod kontroli sporów o Tajwan i Morze Południowochińskie.

Lloyd Austin i Dong Jun spotkali się w piątek wcześnie rano na marginesie dialogu Shangri-La, aby odbyć pierwszą merytoryczną bezpośrednią dyskusję od 18 miesięcy.

Według urzędników rozmowy rozpoczęły się w luksusowym hotelu, w którym odbyło się forum bezpieczeństwa. Spotkanie odbyło się po kwietniowej wideokonferencji.

Szefowie obrony i urzędnicy z całego świata uczestniczą w corocznym forum, które w ostatnich latach stało się barometrem stosunków USA-Chiny.

Tegoroczna edycja ukazuje się tydzień po tym, jak Chiny przeprowadziły ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu i ostrzegli przed wojną na wspieranej przez USA wyspie po inauguracji prezydenta Williama Lai Ching-te, którego Pekin określił jako „niebezpiecznego separatystę”.

Na szczycie listy sporów między rywalami znajduje się spór o demokratyczny Tajwan, który Pekin uważa za część swojego terytorium.

Pekin jest wściekły z powodu pogłębiania się więzi obronnych Waszyngtonu w regionie Azji i Pacyfiku, zwłaszcza z Filipinami, a także regularnego rozmieszczania przez niego okrętów wojennych i myśliwców w Cieśninie Tajwańskiej i na Morzu Południowochińskim.

W ostatnich tygodniach Filipiny były gospodarzem największych w historii wspólnych ćwiczeń wojskowych z USA. W czwartek ministerstwo obrony Chin zdecydowanie potępiło rozmieszczenie amerykańskiego systemu rakietowego średniego zasięgu na północnych Filipinach podczas kwietniowych ćwiczeń wojskowych, twierdząc, że „sprowadziło to do regionu ogromne ryzyko wojny”.

Chiny postrzegają te działania jako część trwających od kilkudziesięciu lat wysiłków USA mających na celu jego powstrzymanie.

Łagodzenie tarcia

Administracja prezydenta Joe Bidena i Chiny zacieśniły komunikację, aby złagodzić tarcia między rywalami posiadającymi broń nuklearną, a sekretarz stanu Antony Blinken odwiedził w zeszłym miesiącu Pekin i Szanghaj.

Głównym celem było wznowienie dialogu między wojskami.

Chiny zerwały komunikację wojskową ze Stanami Zjednoczonymi w 2022 r. w odpowiedzi na wizytę ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie.

Napięcia między Waszyngtonem a Pekinem w 2023 r. jeszcze bardziej zaostrzyły kwestie, w tym rzekomy chiński balon szpiegowski zestrzelony nad amerykańską przestrzenią powietrzną, spotkanie ówczesnej prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen i następcy Pelosi Kevinem McCarthym oraz amerykańska pomoc wojskowa dla Tajpej.

Po szczycie pomiędzy chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i Bidenem w listopadzie ubiegłego roku obie strony zgodziły się na wznowienie rozmów wojskowych na wysokim szczeblu.

Obejmuje to kanał komunikacji między amerykańskim szefem dowództwa w regionie Azji i Pacyfiku a chińskimi dowódcami odpowiedzialnymi za operacje wojskowe w pobliżu Tajwanu, Japonii i na Morzu Południowochińskim.

Siły chińskie i amerykańskie odbyły serię bliskich starć na spornym szlaku wodnym, do którego Chiny rości sobie niemal wyłącznie prawa.

Austin ostrzegł, zanim Biden i Xi zgodzili się na wznowienie dialogu między wojskami, że wypadki mogą wymknąć się spod kontroli, szczególnie w przypadku braku otwartych linii komunikacji między siłami amerykańskimi i chińskimi.

W poście na stronie X, ogłaszającym przybycie do Singapuru, Austin oznajmił, że spotka się z regionalnymi odpowiednikami i będzie kontynuował pracę swojego działu z „podobnie myślącymi partnerami z Indo-Pacyfiku, aby promować naszą wspólną wizję wolnego i otwartego regionu”.

Zrodlo