Sudan Południowy. – Rada Bezpieczeństwa ONZ odnawia sankcje wobec Sudanu Południowego

Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła w czwartek o rok sankcje wobec Sudanu Południowego, które obejmują embargo na broń, zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów, potwierdzając swoją gotowość do przeglądu tych środków w świetle postępów osiągniętych na rzecz pokoju i stabilności w kraju.

Odnowienie zostało przyjęte przy dziewięciu głosach za, w tym w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, przy braku głosów przeciw i sześciu wstrzymujących się, w tym w Rosji i Chinach. Organizacja podkreśliła, że ​​dostawy broni mogą podsycić konflikt i przyczynić się do większej niestabilności.

W tym sensie „zdecydowanie” nalegał, aby państwa członkowskie identyfikowały takie przesyłki na swoim terytorium i zapobiegały im, wzywając jednocześnie kraje sąsiadujące do kontrolowania dostaw przechodzących przez ich terytorium przeznaczonych do Sudanu Południowego.

Ponadto zwróciła się do Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterresa, o przedstawienie do 15 kwietnia 2025 r. raportu na temat osiągniętych postępów, wszystko w „ścisłych konsultacjach” z Misją Wsparcia ONZ w Sudanie Południowym (UNMISS). oraz panel ekspertów utworzony w celu wspierania Komitetu Sankcji wobec Sudanu Południowego.

Przedstawiciel Sudanu Południowego uznał, że stanowisko popierające embargo na broń jest konieczne do utrzymania presji i wspierania procesu pokojowego, ale wskazał, że „ciągłe nakładanie sankcji utrudnia wysiłki na rzecz budowy solidnych instytucji bezpieczeństwa”.

W związku z tym wezwała do zniesienia środków karnych, wskazując na szkodliwe skutki przedłużających się sankcji dla krajobrazu politycznego i bezpieczeństwa. „Rada powinna skupić się na środkach, które ułatwiają i nie utrudniają naszego postępu” – stwierdził.



Zrodlo