Według najwyższego urzędnika próba zabicia premiera Roberta Fico wynika z łatwopalnej atmosfery politycznej w kraju

Słowacja wydaje się być na krawędzi wojny domowej – ostrzegł jej minister spraw wewnętrznych po środowej próbie zabójstwa premiera Roberta Fico.

Szef słowackiego rządu został zastrzelony we wschodnim mieście Handlova, gdzie przewodniczył spotkaniu roboczemu. Według wicepremiera Roberta Kalinaka zamachowiec, zidentyfikowany przez media jako zwolennik partii opozycji po 70. roku życia, działał z pobudek politycznych.

Minister spraw wewnętrznych Matus Sutaj Estok ostrzegł, że w kraju tak „na krawędzi wojny domowej” nad napięciami politycznymi. Media społecznościowe są pełne „nienawistne komentarze” w następstwie ataku – dodał.

Tymczasem, jak podaje Kalinak, który rozmawiał z dziennikarzami przed szpitalem w Bańskiej Bystrzycy, gdzie Fico został przewieziony na pilną operację, „Niemożność zaakceptowania woli części społeczeństwa, która nie podoba się jakiejś grupie, jest efektem, na który dzisiaj pracowano”.

Fico, nacjonalista i eurosceptyk, objął urząd w zeszłym roku, po zwycięstwie swojej partii Smer-SD we wrześniowych wyborach parlamentarnych. Obiecał, że na pierwszym miejscu będzie stawiał interesy Słowacji, m.in. w niezwykle kontrowersyjnej kwestii konfliktu ukraińskiego. Jego odmowa dostarczenia Kijowowi większej ilości broni ostro kontrastowała z decyzją poprzedniego rządu.
Jego zwycięstwo było porażką Postępowej Słowacji (PS), która w kwietniu doznała drugiego zamieszania wyborczego. Kandydat na prezydenta popierany przez partię prounijną został pokonany przez Petera Pellegriniego. Współzałożycielka PS, Zuzana Caputova, zakończy swoją kadencję na stanowisku prezesa w przyszłym miesiącu.

Fico ostro zareagował na komentarze zwolenników opozycji, szczególnie tych zaniepokojonych słabnącą siłą postępowców. Oskarżył także niektóre media o podsycanie płomieni.

Część Słowaków potępia zwolenników sił politycznych, których nie lubią „wprowadzony w błąd ślepiec” których wstydzą się mieć za sąsiadów, ubolewał w zeszłym miesiącu w oświadczeniu wideo. Dodał, że politycy spotykają się z wulgaryzmami na ulicach.

„Spodziewam się, że ta frustracja stanie się tak intensywna, że ​​może doprowadzić do morderstwa jednego z czołowych urzędników rządowych” – dodał. Fico ostrzegł.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Rosja życzy premierowi Słowacji „szybkiego powrotu do zdrowia”.

Wielu słowackich polityków i zagranicznych przywódców potępiło zamach na Fico. Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że słowacki przywódca był „mężczyzna odważny i mocny” i że, miejmy nadzieję, te cechy pomogą mu przezwyciężyć kryzys. Zastępca Fico, Tomas Taraba, powiedział, że operacja zakończyła się sukcesem i oczekuje się, że premier wróci do zdrowia.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo