Kiedy Marcelle Hutchins po raz pierwszy usiadła do medytacji, wzięła udział w sesji z przewodnikiem, rozluźniła ramiona i próbowała zamknąć oczy. Wytrzymała dwie minuty.

„Miałem ostateczny termin i pomyślałem: «Nie wiem, czy wytrzymam tak długo»” – powiedział Hutchins, który pracował jako dziennikarz radiowy.

Za namową ojca, długoletniego praktykującego, podjęła kolejną próbę i za trzecim razem udało jej się ukończyć 10-minutowy film. „Pamiętam uczucie radości i relaksu” – powiedziała. „Kiedyś byłem tą osobą, która mówiła: «Nie mogę medytować»”.

MOC MEDYTACJA: JAK BYCIE INTENCYJNYM POMOGŁO MI ZMNIEJSZYĆ STRES

Od tego czasu Hutchins została certyfikowaną nauczycielką medytacji i stanowi przykład, że zapracowani i niespokojni ludzie, którzy raz spróbują, powinni spróbować ponownie. Badania pokazują, że codzienna praktyka medytacyjna może między innymi zmniejszyć lęk, poprawić ogólny stan zdrowia i zacieśnić więzi społeczne.

Sztuka polega na tym, aby pokonać tę początkową barierę. Eksperci twierdzą, że łatwiej jest to osiągnąć, jeśli wyrzucisz przez okno powszechne błędne przekonania. Na przykład wiele osób próbuje medytacji tylko raz, ponieważ czują, że robią to źle lub że nie mogą wyłączyć mózgu.

Nie o to chodzi, mówi Tara Brach, która posiada doktorat z psychologii i przeszkoliła ponad 7 000 osób na nauczycieli medytacji.

Kobieta medytuje na plaży w Miami Beach na Florydzie, 28 kwietnia 2010 r. Badania pokazują, że codzienna praktyka medytacyjna może między innymi zmniejszyć lęk, poprawić ogólny stan zdrowia i zacieśnić więzi społeczne. (AP Photo/Lynne Sladky, plik)

„Nie chodzi o powstrzymywanie myśli. Umysł generuje myśli w taki sam sposób, w jaki ciało tworzy enzymy” – powiedziała. „Chodzi o to, aby móc wyjść poza myśli i być ich świadkiem”.

ZACZNIJ PROSTO

Nie ma dobrego sposobu na medytację, podkreślił Brach.

Kluczem jest zrelaksowanie się i skupienie na czymś w chwili obecnej. Poczuj oddech przepływający przez nozdrza, posłuchaj nagrania z przewodnikiem, przeskanuj w myślach swoje ciało od stóp do głów, powtórz sobie miłosne zdanie lub wypróbuj niezliczone inne techniki.

Możesz usiąść na podłodze, na krześle lub na poduszce. Jeśli nie możesz się wygodnie położyć, połóż się. Nie musisz nawet zamykać oczu, chociaż zaleca się spróbować.

Na początek nie ma standardowej ilości czasu, ale ustal możliwy do osiągnięcia cel.

„Możesz dostosować go do tego, kim jesteś” – powiedział Brach, autor kilku książek, w tym „Radykalna akceptacja: obejmując swoje życie sercem Buddy”.

„Zacznij od tego, co możesz wygodnie zrobić, bez poczucia, że ​​chcesz rzucić” – powiedziała

Może to oznaczać rozpoczęcie od zaledwie kilku minut, powiedział John Mitchell, profesor nadzwyczajny psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Duke, który wykorzystuje medytację w leczeniu pacjentów z ADHD. Celem powinno być włączenie medytacji w rutynę i skupienie się na jakości praktyki, a nie na jej ilości.

„Pytanie brzmi: co zrobić, aby odnieść sukces, abyśmy mogli nabrać rozpędu i zacząć bez poczucia, że ​​poniesiesz porażkę we właściwy sposób?” powiedział.

KIEDY NIE MOŻESZ SIEDZEĆ

Kiedy nieuchronnie zostaniesz rozproszony – każdy to robi – zwróć uwagę na myśl lub potrzebę ruchu, potwierdź ją i skieruj swoją uwagę z powrotem na miejsce, w którym się znajdujesz.

Zamiast się osądzać, zainteresuj się przez chwilę naturą niepokoju, powiedział Brach. Zadaj sobie pytanie: „Jak to naprawdę jest, gdy chcę wyskoczyć ze swojej skóry?”

Następnie weź długi, głęboki oddech i usiądź na jeszcze jedną minutę. Jeśli nadal chcesz się ruszyć, to się ruszaj. Brach zalecał jednak robienie tego ostrożnie. Wstań, wykonaj lekkie rozciągnięcie, weź głęboki oddech i ponownie usiądź. „Będziesz zaskoczony, jak to poczucie niepokoju będzie się zmieniać w czasie” – powiedziała. „To będzie ewoluować”.

Jeśli niepokój narasta do poziomu, w którym czujesz się niekomfortowo, rozważ powolny, medytacyjny spacer – radzi Mitchell. Zachowaj czujność, ale spokój, koncentrując się na dźwiękach, widokach i zapachach wokół ciebie, a może na uczuciu wiatru i słońca na twarzy.

„Nie jesteś ograniczony” – powiedział. „Nie musisz siedzieć w ciszy i być nieruchomym przez cały czas”.

JUTRO I NASTĘPNY DZIEŃ SPRÓBUJ PONOWNIE

Po przetrwaniu pierwszej sesji prawie na pewno poczujesz się spokojniejszy, niezależnie od jej długości. Jednak badania pokazują, że aby uzyskać pełne korzyści, podobnie jak w przypadku ćwiczeń, należy ćwiczyć konsekwentnie.

Dla osób mających problemy z rozruchem może to być zniechęcające, ale Brach zasugerował wypróbowanie kilku technik, aby znaleźć odpowiednie dopasowanie.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Trzeba trochę poeksperymentować, aby znaleźć styl medytacji, który będzie odpowiedni dla twojego ciała, umysłu i osobowości” – powiedziała.

Na szczęście w Internecie istnieje mnóstwo bezpłatnych zasobów medytacyjnych.

„Nikt, kto to czyta, nie musi niczego kupować” – powiedziała.

Zrodlo