Rząd Słowenii nie uznaje państwa palestyńskiego, potrzebuje zgody parlamentu

Słoweńscy prawodawcy będą we wtorek głosować nad uznaniem państwa palestyńskiego, mówi przewodniczący parlamentu.

Rząd Słowenii zatwierdził decyzję o uznaniu niepodległego państwa palestyńskiego, powiedział premier Robert Golob, idąc w ślady Hiszpanii, Norwegii i Republiki Irlandii.

„Dziś rząd podjął decyzję o uznaniu Palestyny ​​za niepodległe i suwerenne państwo” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Lublanie.

Decyzja rządu wymaga jeszcze zgody parlamentu kraju członkowskiego Unii Europejskiej, który we wtorek ma głosować nad wnioskiem.

„Posiedzenie zaplanowano na wtorek od godz. 16:00 (14:00 GMT)” – powiedziała spikerka parlamentu Urska Klakocar Zupancic na konferencji prasowej w Lublanie.

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz wyraził nadzieję, że słoweńscy prawodawcy odrzucą ten wniosek.

„Decyzja słoweńskiego rządu o zaleceniu słoweńskiemu parlamentowi uznania państwa palestyńskiego nagradza Hamas… Mam nadzieję, że słoweński parlament odrzuci to zalecenie” – Katz powiedział w X.

Posunięcie to stanowi część szerszych wysiłków niektórych krajów europejskich mających na celu koordynację nacisków na Izrael, aby zakończył konflikt w Gazie.

Rząd Słowenii podniósł flagę palestyńską obok flag Słowenii i Unii Europejskiej przed swoim budynkiem w centrum Lublany [Borut Zivulovic/Reuters]

Golob wezwał także do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych między Izraelem a Hamasem w Gazie i uwolnienia wszystkich zakładników.

„To jest przesłanie pokoju” – powiedział.

Rząd Słowenii podniósł flagę palestyńską obok flag Słowenii i UE przed swoim budynkiem w centrum Lublany.

28 maja Hiszpania, Irlandia i Norwegia oficjalnie uznały państwo palestyńskie, co wywołało gniewną reakcję Izraela.

Spośród 27 członków Unii Europejskiej Szwecja, Cypr, Węgry, Czechy, Polska, Słowacja, Rumunia i Bułgaria uznały już państwo palestyńskie. Malta stwierdziła, że ​​może to nastąpić wkrótce.

Wielka Brytania i Australia oświadczyły, że również rozważają uznanie, ale Francja stwierdziła, że ​​teraz nie jest na to czas.

Niemcy dołączyły do ​​najzagorzalszego sojusznika Izraela, Stanów Zjednoczonych, odrzucając podejście jednostronne i podkreślając, że rozwiązanie w postaci dwóch państw można osiągnąć jedynie w drodze dialogu.

We wtorek duński parlament odrzucił ustawę uznającą państwo palestyńskie.

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares, minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide i minister spraw zagranicznych Irlandii Micheal Martin spotykają się na konferencji prasowej w Brukseli, Belgia, 27 maja 2024 r.REUTERS/Johanna Geron
Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares (w środku), minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide (po prawej) i minister spraw zagranicznych Irlandii Micheal Martin organizują konferencję prasową w Brukseli w Belgii [File: Johanna Geron/Reuters]

Norwegia, która przewodniczy międzynarodowej grupie darczyńców na rzecz Palestyńczyków, do niedawna podążała za stanowiskiem USA, ale straciła pewność, że ta strategia okaże się skuteczna.

Izrael rozpoczął wojnę ze Strefą Gazy po tym, jak rządzący tym terytorium Hamas poprowadził atak na południowy Izrael 7 października, zabijając co najmniej 1139 osób, wynika z danych Al Jazeery opartych na izraelskich statystykach. Hamas pojmał także około 250 osób jako zakładników.

Według urzędników odpowiedzialnych za służbę zdrowia w Gazie od 7 października co najmniej 36 224 Palestyńczyków zginęło, a 81 777 zostało rannych.

Zrodlo